Blog

FIRST® DIVE℠ presented by Qualcomm

FIRST Robotics Competition Türkiye – Blog

FIRST®2024 Şampiyonasına Hazırlanıyoruz

BAE Systems tarafından sunulan 2024 FIRST® Şampiyonasına sadece birkaç ay kaldı ve daha heyecanlı olamazdık! Daha önce 2024 şampiyonasına ilişkin birkaç güncellemenin yer aldığı bir blog paylaşmıştık. [TR] FIRST Şampiyonasına katılmayı planlayan takımlar için mevcut kaynakları hatırlatmanın yanı sıra birkaç güncellemeyi daha paylaşmak için biraz zaman ayırmak istedik!

Yeni öğelere geçmeden önce, birkaç hatırlatmayı paylaşmak istedik. Takımınız katılmaya hak kazandıktan sonra, etkinliğe kaydolmanızı ve ödemeyi güvence altına almanızı hatırlatan talimatları içeren bir e-posta alacaksınız (Daha fazla ayrıntı için lütfen Çıkış Talimatlarına bakın). *Takımınız kayıt için bir hibe alıyorsa (ABD içinde Engineering Inspiration’ı kazananlar dahil), hibeniz alınana kadar ödeme yapmak için bekleyin, ancak en geç 9 Nisan saat 17:00 ET. Hibeniz bu son tarihe kadar güncellenmediyse ve ödeme yapamıyorsanız, lütfen teamgrants@firstinspires.org adresiyle iletişime geçin.

Genel Etkinlik Bilgileri

Halka açık program da dahil olmak üzere FIRST® Robotics Competition’a özgü bilgiler FIRST Robotics Competition Championship Information web sayfasında bulunabilir. Bilgiler kesinleştikçe önümüzdeki haftalarda bu web sayfasını güncellemeye devam edeceğiz!

Siz Getirin veya Robotunuzu Gönderin

Takımların tercih etmeleri halinde robotlarını mekana kendilerinin getirmelerine yine izin vereceğiz. Robotunuzu FIRST Şampiyonasına göndermeyi planlıyorsanız, kaydınızı olabildiğince erken yaptırmanızı öneririz. Kaydınızı güvence altına aldıktan sonra, FRCLogistics@firstinspires.org adresinden nakliye hakkında bilgi içeren bir e-posta alacaksınız. Lütfen uygun bilgileri en kısa zamanda doldurun. Takımınız robotu FedEx bağışını kullanarak etkinliğe göndermeyi seçtiğinde, FIRST uygun gönderi belgesini oluşturacak ve e-posta yoluyla daha fazla talimat sağlayacaktır.

Giriş/Çıkış

Bu yıl, yükleme işlemini Çarşamba günü sabah 9’da başlatmaya karar verdik. Robotlarını gönderen takımlar, birkaç haftadır robotlarına erişememiş olabilecek takımların pitlere erken erişimine izin vermek için sabah 7:00’de içeri alınacaktır.

FIRST Şampiyonası’na katılmaya hak kazanan ve etkinlik kayıt ücretini (çek, kredi kartı, hibe veya satın alma siparişi yoluyla) temin eden takımlara, FIRST Şampiyonası’na elden mi yoksa FedEx ile mi göndermek istediklerini soran bir e-posta gönderilecektir. ‘Varsayılan’ bir seçenek olmayacağı için takımlar birini ya da diğerini seçmelidir. Daha fazla bilgi için Robot Taşıma web sayfasına göz atın.

Şampiyonaya sevkiyat yapacak takımlar, Perşembe’den Cumartesi’ye kadar açık olan Yükleme Çıkışından önce FIRST Ship Desk’i ziyaret etmelidir. Erken gelirseniz, uzun Cumartesi kuyruğunu atlayabilirsiniz!

Robotlarını elle taşıyan takımların yükleme öncesinde FIRST Ship Desk’i ziyaret etmeleri gerekmemektedir, ancak yine de hazır olduklarını belirtmek için yükleme masasını ziyaret etmeleri gerekmektedir. Cumartesi günü her iki pitte de bir Yükleme Masası mevcuttur ve takımlar eşyalarını araca yerleştirmeye hazır olduklarında oraya gitmelidir.

Radyolar

Yaklaşık bir ay önce yeni radyoları Şampiyonada kullanmayı düşündüğümüzü paylaşmıştık. Yeni radyo donanımının üretimi ve QA’sı tamamlandı ve FIRST ‘teki tam saha kurulumunda yapılan testlerin şu ana kadar olumlu sonuçlar verdiğini bildirmekten mutluluk duyuyoruz. Tamamlanması gereken birkaç test kaldı. Henüz 2024 FIRST Şampiyonasında 6GHz telsizlerin kullanımını tamamen taahhüt etmeye hazır olmasak da, önümüzdeki birkaç hafta içinde paylaşacak daha kesin haberlerimiz olmasını planlıyoruz.

Antrenman Sahası Değişiklikleri

Geçtiğimiz birkaç yılda gördüğümüz bazı sorunları iyileştirmek için Antrenman Sahası alanlarında birkaç değişiklik yapmaya karar verdik. İlk olarak, tüm antrenman sahaları saat 12:00’de tüm takımlara açılacaktır.

Robotlarını gönderen takımların, gönderildikten sonra robotları üzerinde çalışamadıkları için dezavantajlı durumda olduklarının farkındayız. Oyun alanını eşitlemeye yardımcı olmak için, robotlarını FedEx kuponunu kullanarak gönderen takımlar Çarşamba günü pitlere erken erişim ve

  • takımın açık olduğu herhangi bir günde ‘oyun alanı’ (resmi olmayan/ahşap) antrenman sahalarında bir kez sırayı atlamasını sağlayan hızlı geçiş kartı. Antrenman sahalarının her gün açık olduğu son saatte kullanılamayacağını unutmayın.
  • Antrenman sahalarının açık olduğu herhangi bir günde takımın resmi antrenman sahalarında bir kez sırayı atlamasını sağlayan hızlı geçiş kartı. Antrenman sahalarının her gün açık olduğu son saatte kullanılamayacağını unutmayın.

Gönüllülük Fırsatları

2024 FIRST Şampiyonasında 1400’den fazla gönüllüye ihtiyaç duyacağımızı tahmin ediyoruz ve Robot Denetimi, Saha Sıfırlama, Jüri Üyeliği, Takım Sıralama, Antrenman Sahası Görevlileri, Yükleme ve boşaltma ve daha fazlası gibi rollerimiz var! FIRST Championship’e gelecek fazladan ebeveynleriniz, mentorlarınız veya öğrencileriniz varsa, gönüllü olmak için kaydolabilirler, ancak bu etkinlik için gönüllü olmak için minimum yaşın 15 olduğunu lütfen unutmayın. FIRST Championship gönüllüsü olarak ücretsiz yemek (gönüllü olduğunuz gün(ler)de verilir), tişört, hediye ve indirimli fiyattan otel bloğuna erişim seçeneği elde edeceksiniz. Birçok görev yarım günlük veya tek günlük vardiyalar halinde yapılabilir. Bugün başvurun!