moodle
kariyer
learn
portal
2024 Yerel Kickoff Etkinlikleri
Blog
FIRST Robotics Competition Türkiye – Blog

2024 FIRST Şampiyonası Güncellemeleri

2024 FIRST® Şampiyonası Takım Kayıt Ücreti

FIRST® Şampiyonası kayıt ücreti, büyük ölçekli bir etkinliğe ev sahipliği yapmakla ilgili birçok husus için artan maliyetler nedeniyle 2024 sezonu için tüm FIRST programları için artmaktadır. FIRST® Robotics Competition için 2024 FIRST Şampiyonası etkinlik kayıt ücreti 5.750 $’dır.

Şampiyonadaki Takım Sayısı

FIRST Şampiyonasında yer alacak FIRST Robotics Competition takımlarının sayısını 624’ten (2023 hedefimiz) 600’e düşürüyoruz. Bu değişiklik, antrenman sahalarında insan ve robot hareketleri için daha fazla alan sağlıyor ve takımlara 10 eleme maçı sunma kabiliyetimizi koruyor.

2024 FIRST Şampiyonası Süreci

FIRST Robotics Competition takımlarının ve Bölgesel Etkinliklerin sayısının artması, FIRST Şampiyonası ilerlemesinde de bir değişiklik yapılmasını gerektirmektedir. 2024 yılı için Bölgesel Etkinlikler 4 takımı FIRST Şampiyonasına götürecektir. Otomatik olarak kalifiye olan takımlar, FIRST Etki Ödülü ( Impact Award ) ve Mühendislik İlham Ödülü ( Engineering Inspiration ) kazananları ile kazanan ittifakın Kaptanı ve İlk Seçimi olacaktır.

Wild Card sistemi kullanılmaya devam edecek ve kazanan ittifakın İkinci Seçimi, Wild Card alma sırasındaki ilk takım olacaktır. Ayrıca Wild Card listesini 3. ve 4. sıradaki ittifakların takımlarını da içerecek şekilde genişletiyoruz.

Kazanan bir ittifak üyesi (2. seçim veya yedek takım) veya Rookie All-Star kazananı Wild Card alamazsa, takım Öncelikli Bekleme Listesine yerleştirilecektir.

Bölgesel Etkinlik ilerlemesiyle ilgili tüm ayrıntılar Şampiyona Uygunluğu sayfasında ( https://www.firstinspires.org/resource-library/frc/championship-eligibility-criteria ) mevcuttur. (Bu sayfa yakında Bölgeler için tahsisler açısından güncellenecektir. Bu tahsisler, kayıt ödemesinin son tarihi olan 13 Kasım’a kadar yapılmayacaktır).

2024 FIRST Şampiyonası için bekleme listesi kayıtları 26 Ekim Perşembe günü öğlen saatlerinde açılmıştır.