Merhaba,
Mezunlar Sayfasına Hoş Geldin!

24 Aralık 2022 tarihinde gerçekleştirdiğimiz Mezun buluşmasında çok eğlendik. Buluşmaya ait fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Mezunlarımız için oluşturduğumuz LinkedIn grubuna katılabilirsiniz. Ek olarak Mezunlar komitemiz tarafından oluşturulan Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

FIRST mezunlarımız, FIRST Alumni [ENG] sayfasından en güncel anonslara ulaşabilirler.  Ek olarak Alumni Kitapçığına 
bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

İlkokul ve lisede sunduğu programlarla öğrencilerin gelişimini destekleyen FIRST, burs ve staj programlarıyla bu gelişimi sürdürülebilir kılmayı hedefliyor.

2023 - 2024 Burs Sağlayıcıları

FIRST Burs Programı

MIT, Yale, Georgia Tech ve daha niceleri…

Üniversite eğitimine ABD veya Kanada’da devam etmek istiyorsan FIRST Burs Programı seni bu hedefe bir adım daha yaklaştırabilir. Burs veren üniversite ve kurumları firstinspires.org/scholarships adresinden listeleyebilir, her bursun başvuru koşulları hakkında bilgi alabilirsin.

Başvuru sürecinde yardımcı olacağını düşündüğümüz broşürümüzü ve kılavuzumuzu da incelemeyi unutma!

Sıkça Sorulan Sorular

Kimler FIRST Mezunu’dur?

 • Lise düzeyi FIRST programlarına (FIRST Tech Challenge ve/veya FIRST Robotics Competition) katılmış kişiler FIRST Mezunu olarak kabul edilir.

 • FIRST katılımcıları lise mezuniyetlerinden sonra direkt olarak FIRST Mezunu olarak kabul edilir.

 • FIRST Mezunları’nın mühendislik alanlarında eğitim alma eğilimi akranlarına kıyasla 2.6 kat daha fazladır.

 • FIRST Mezunları’nın %75’i öğrenci ya da çalışan olarak STEM alanlarında faaliyet göstermektedir.

 • FIRST Mezunları’nın yarısı mezuniyetlerinden sonra koç, mentör, gönüllü ve bağışçı olarak FIRST ile ilişki içinde kalmaktadır.

 • FIRST Mezunları’na yönelik staj ve profesyonel ağ olanakları ile ilgili daha fazla bilgiye firstinspires.org/alumni adresinden ulaşılabilir.

Kimler FIRST Bursları’na başvurabilir?

 • Lise düzeyi FIRST programlarına (FIRST Tech Challenge ve/veya FIRST Robotics Competition) katılmış veya katılmakta olan lise öğrencileri FIRST Bursları’na başvurabilir.

 • Çoğu FIRST Burs Sağlayıcısı 12. sınıf lise öğrencilerinden başvuru kabul ederken, bazı burs programları 11. sınıf lise öğrencilerinden ve birinci sınıf üniversite öğrencilerinden de başvuru kabul etmektedir.

 • Başvuru koşulları burstan bursa değişiklik gösterebilir. Her burs için başvuru koşulları firstinspires.org/scholarships adresinden öğrenilebilir.

FIRST Burs Programı nasıl işler?

 • FIRST Bursları tamamen burs sağlayıcıları tarafından verilmekte ve yürütülmektedir. Burslar genelde üniversiteler olmak üzere şirketler veya kurumlar tarafından sağlanır.

 • Çoğu FIRST Bursu akademik liyakat bursu olup akademik başarıya göre her yıl yenilenmektedir. Ancak her burs, burs miktarı, başvuru koşulları, başvuru aşamaları ve son başvuru tarihi alanlarında birbirinden farklı olabilir.

 • Çoğu burs Aralık ve Nisan aylarında lise son sınıf öğrencilerinden başvuru kabul etmektedir, ancak öğrenciler her bursun son başvuru tarihini takip etmelidir. Her burs için gereken başvuru dökümanları farklılık gösterebilir. Takım mentörü veya koçundan alınacak bir referans mektubu ile öğrencinin yazacağı bir kompozisyon sıkılıkla istenen dökümanlar arasındadır.

 • FIRST Burs Programı’na dahil olan burslar çoğunlukla sonraki senelerde de programda bulunmaya devam eder. Bu nedenle ilerleyen senelerde burslara başvurmaya planlayan öğrecilerin var olan bursların başvuru koşullarını inclemeleri başvuru süreçlerini hızlandırabilir.

 • Burslar ve başvuru detaylarına firstinspires.org/scholarships adresi üzerinden ulaşılabilir.

Başka sorularınız mı var?

FIRST Stajları

FRC sezonu geride kaldığında, dünyanın en büyük şirketlerinde yapacağın stajlarla kendini geliştirebilirsin. FIRST Staj Portalı üzerinden FIRST öğrencilerine sağlanan staj imkanlarını bulabilirsin.

Mezun Olarak Yapabileceklerin

Mezun olduktan sonra FIRST programlarına nasıl dahil olabileceğini düşünüyorsan şu an doğru yerdesin! Mezunlar, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de FIRST topluluğunun önemli bir parçasını oluşturur. İşte yapabilecekleriniz hakkında birkaç örnek:

Gönüllülük

Etkinliklerimiz = Gönüllülerimiz. Planlama aşamalarından son günlerine kadar  gönüllülerimizin etkinlerimizin üzerindeki emeği çok büyük.

 

FRC mezunları gönüllü olarak takımlarına yardım edebilirler. Bu yardım, turnuva organizasyonu, sponsorluk çalışmaları, tasarım, programlama, mekanik ve iş güvenliği gibi alanlarda gerçekleşebilir. Ayrıca, FRC mezunları, geniş bir ağ oluşturarak, bu alanda daha geniş bir topluluğa hizmet edebilirler.

Takım Mentörlüğü

Kendileri de bir takımın parçası olarak tecrübe kazanmış olan mezunlar, öğrencilerin liderlik, takım çalışması ve robot yapımı konusunda daha iyi bir eğitim almasına yardımcı olabilirler. Ayrıca, takım mentörlüğü yapmak, mezunların kendilerini yeniden keşfetmelerine ve diğerleri için bir fayda sağlamalarına olanak tanır.

Atölye Çalışmaları

Kickoff gibi takımları buluşturan etkinliklerde, öğrencilerin FRC sürecinde faydalanabileceği yetileri kazandırmak amacıyla atölye çalışmaları düzenliyoruz. Mezunlarımızın yürüttüğü bu çalışmalar mekanik tasarım, programlama ve iş geliştirme konuları üzerine yoğunlaşıyor.

 

Kendileri de robot yapımı konusunda uzmanlaşmış olan mezunlar, öğrencilere programlama, mekanik ve iş güvenliği gibi konularda eğitim verebilirler. Ayrıca, mezunlar, etkinlikler ve turnuvalar için sunumlar hazırlayarak, daha geniş bir topluluğa bilgi aktarabilirler.

İletişimde Kalalım!

Fikret Yüksel Vakfı etkinliklerinden haberdar olmak ve topluluğun bir parçası olmak için aşağıdaki formumuzu doldurabilirsin.

FIRST’ün uluslararası mezun ağına katılmak istersen, LinkedIn grubuna da göz atmanda fayda var.