Blog

FIRST® DIVE℠ presented by Qualcomm

FIRST Robotics Competition Türkiye – Blog

FIRST Temel Değerleri

Sayfanın orjinaline buradan [ENG] ulaşabilirsiniz.

FIRST Temel Değerler

FIRST Temel Değerleri, arkadaşça sportmenlik, başkalarının katkılarına saygı, ekip çalışması, öğrenme ve topluluk katılımını vurgular ve eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılık kültürünü teşvik etme, geliştirme ve koruma taahhüdümüzün bir parçasıdır. FIRST Topluluk, Temel Değerlerimiz aracılığıyla Gracious Professionalism® ve Coopertition®’ın FIRST felsefelerini ifade eder:

  • Keşif: Yeni beceriler ve fikirler keşfederiz.
  • Yenilik: Sorunları çözmek için yaratıcılığı ve ısrarı kullanırız.
  • Etki:  Öğrendiklerimizi dünyamızı iyileştirmek için uygularız.
  • Dahil etme: Birbirimize saygı duyuyoruz ve farklılıklarımızı benimsiyoruz.
  • Ekip çalışması: Birlikte çalıştığımızda daha güçlüyüz.
  • Eğlence: Yaptıklarımızdan zevk alır ve kutlarız!

Duyarlı Profesyonellik – Gracious Professionalism®

Dr. Woodie Flowers, (1943 – 2019) EAB Chair Emeritus & Distinguished Advisor, “Gracious Professionalism®” felsefesinin yaratıcısı

Duyarlı Profesyonellik, FIRST‘ün değerlerinin bir parçasıdır. Bu, yüksek kaliteli çalışmayı teşvik eden, başkalarının değerini vurgulayan ve bireylere ve topluma saygı duyan şeyler yapmanın bir yoludur.

Duyarlı Profesyonellik ile şiddetli rekabet ve karşılıklı kazanç ayrı kavramlar değildir. Duyarlı profesyoneller, deliler gibi öğrenir ve rekabet ederler, ancak bu süreçte birbirlerine saygı ve nezaketle davranırlar. Karşılarındakine kaybeden gibi davranmaktan kaçınırlar. Göğsüne vura vura sert konuşmz, ama yapışkan-tatlı yavan sözler de kullanmaz. Bilgi, rekabet ve empati rahatça harmanlanır.

Uzun vadede,  Duyarlı Profesyonellik anlamlı bir yaşam sürmenin bir parçasıdır. Kişi topluma katkıda bulunabilir ve dürüstlük ve duyarlılıkla hareket ettiğini bilmenin memnuniyetini yaşayabilir.

Coopertition®

Coopertition® yenilik üretir. FIRST‘te, Coopertition, şiddetli rekabet karşısında koşulsuz nezaket ve saygıyı gösteriyor. Coopertition, takımların rekabet ederken bile birbirlerine yardımcı olabileceği ve işbirliği yapması gerektiği kavramı ve felsefesi üzerine kurulmuştur.

Coopertition, ekip arkadaşlarından öğrenmeyi içerir. Takım arkadaşlarına öğretir. Mentorlardan öğrenir. Yönetir ve yönetilir. Coopertititon , her zaman rekabet etmek, ancak elinizden geldiğince başkalarına yardım etmek ve olanak sağlamak anlamına gelir.