Blog

FIRST® DIVE℠ presented by Qualcomm

Sayfanın orjinaline buradan [ENG] ulaşabilirsiniz. Çeviri hataları olması durumunda geçerli sayfa orjinal dilindeki sayfadır.

Dünyada birçok Regional’a ev sahipliği yapan ülkelerden biri olan Türkiye’de, pek çok farklı ülkeden takımın katıldığı FIRST® Robotics Competition çekişmeli maçlara sahne olurken, bir yandan da takımlar arasında dayanışma ve özverinin ne olduğunu herkese gösteriyor. Herhangi bir takıma dahil olmadan da tüm bu güzellikleri tadabileceğiniz etkinlikte seyirci olmak yerine gönüllü olarak da yer alabilirsiniz. Etkinliğe gönüllülük başvurusu yapmak için www.firstinspires.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik’in mükemmel bir uyum içerisinde gençlere ilham olduğu, herkese açık bu etkinliği kaçırmayın ve siz de geleceğe tanıklık edin!

Bölgesel Etkinlikler : Bu etkinlikler genellikle daha büyük ölçeklidir ve takımlar doğrudan bir etkinlikten FIRST Şampiyonası’na katılma hakkı kazanır.

Resmi Etkinlik Kuralları [TR]
Resmi Etkinlik Kuralları [ENG]
Etkinlik Arama [ENG]

Takım Güncellemeleri, FIRST Robotics Competition topluluğuna herhangi bir resmi sezon belgesindeki (ör. Oyun ve Sezon Kılavuzu, Ödül son tarihleri, çizim değişiklikleri vb.) veya önemli sezon haberlerindeki içerik değişikliklerini bildirir.

Takım Güncellemeleri, yazım hatası düzeltmelerini vurgulamayacak. Aşağıdaki belgelerde yapılan herhangi bir değişiklik, bir Takım Güncellemesinde vurgulanacaktır. Güncellemeler altında listelenen tarihler, güncellemelerin yapıldığı ilgili Takım Güncellemesini yansıtacak şekilde değiştirilecektir.

Bu belge, FIRST Robotics Competition Etkinlikleri için Kurallar ve Beklentiler konusunda temel yetkili kaynak olarak kabul edilir.

Genel Etkinlik İpuçları

Etkinlikte Karşılaşacaklarınız

Etkinliklerde, her takıma, robotları üzerinde çalışabilecekleri takım numaralarıyla işaretlenmiş belirlenmiş bir pit alanı sağlanır. Her takımın pit alanında genel olarak bir elektrik prizi ve bir masa bulunur ve pit genellikle olarak 10’x10’x10′ (3X3X3metre) boyutundadır, ancak tam boyut etkinlik mekanına göre değişebilir. Takım numaraları, takım üyelerinin, jürilerin ve ziyaretçilerin takımları kolayca bulmasına yardımcı olur. Pit ile ilgili özel kurallar için lütfen Etkinlik Kurallarına bakın. [ENG] – [TR]

Tüm takımlar bir maça çıkmadan önce robot Inspector denetiminden geçmelidir. Robot denetimi sırasında, denetçiler robotun kurallara uygun olduğundan emin olmak için inceler. Kurallar ve denetim kontrol listesi için Oyun Kılavuzuna [ENG] – [TR] bakın.

Takımların denetim sürecini mümkün olan en kısa sürede başlatmaları önerilir. İlk olarak, etkinliğinizde robot denetleme sürecinin nasıl çalıştığını anlamak için Inspection (denetleme) masasına gidiniz. %100 hazır olmasanız bile, sürprizleri en aza indirmek ve eleme maçları başlamadan önce teftişi sağlamak için boy ve kilo uyumu gibi kısmi denetimleri erken başlatılabilirsiniz.

Her etkinlikte, Kilit Gönüllülerin kendilerini Sürüş Ekiplerine tanıtmaları ve etkinlik prosedürlerini ele almaları için bir Sürücü Toplantısı düzenlenir. Bu toplantı aynı zamanda takımların Baş Hakem (Lead Reffree) veya FIRST Teknik Danışman (FTA) gibi gönüllülere sorularınızı sormak için uygun bir zamandır.

2022 sezonu için takımarı saha içinde tek bir yere sıkıştırmamak için yeni bir süreç uyguluyoruz.

Sürücü Toplantısından önce, takımlar Pit Admin’e giderek Kilit Gönüllüler için sahip oldukları soruları önceden belirtmek için bir “Sürücü Toplantısı Soru Formu” talep edebilecekler. Pit Yöneticisi, formun teslim edilmesi için son zamanın ne zaman olduğunu takımlara bildirebilecektir. Sürücü Toplantısı sırasında takımlardam tribünlere oturmaları istenecek ve saha gönüllüleri önemli prosedürleri kapsayacak ve önceden gönderilen soruları cevaplamak için bir mikrofonla sahada olacaklar.

Pit Spikeri(Pit Announcer) ve Takım Sıralayıcıları (Team Queuers), deneme maçları ve diğer maç programlarının sürdürülmesine yardımcı olur. Takımlar, takımın maç programını bilmek, saati dikkatlice izlemek ve bir maç yaklaştığında takımlarını uyarmak için bir takım üyesi belirlemelidir. Bir takım çağrıldığında, sürücü ekibi robotlarıyla Takım Sıralıyıcılara bilgi vermelidir.

Bir takım herhangi bir müsabaka gününün ilk dört maçından herhangi birinde yer alıyorsa, takımın robot ve sürücü takımı Açılış Seremonisinden önce sıraya girmelidir.

Etkinlikte, tüm takımlar , öğrencilerle robotları ve sosyal yardım çabaları hakkında konuşmak için pite gelen gönüllü jüri üyelerine sahip olacak. Takımlar jüri üyeleriyle konuşmaya hazır olmalıdır ve ödüllerin tam bir açıklaması için FIRST Robotics Competition Awards Sayfasını [ENG] -[TR] inceleyebilirler. Takımlar ayrıca, değerlendirme hakkında daha fazla detay için “Jüri Ödülleri için En İyi Uygulamalar” [ENG] – [TR] kaynağına ve “Değerlendirme Süreci” ni [ENG] – [TR] içeriden  dokümana göz atmak isteyebilir. Bazı ödüller, ekiplerin etkinlikten önce bilgileri önceden göndermesini gerektirir ve ayrı bir görüşme gerektirebilir. Tüm ayrıntılar için Gönderilen Ödüller [ENG] – [TR] sayfasına göz atın.

Takımların her maçta farklı bir ittifak grubuyla oynadığı eleme maçlarında, takımlar sahaya çıkmadan önce genellikle maç stratejisini tartışır. Bazı takımlar, bu strateji tartışmalarına erken başlamak için maçtan bir saat öncesine kadar ortaklarının pit alanlarını ziyaret ederken, diğerleri maç öncesi takımların birlikte sıraya girmelerini bekleyebilir. Takımızdan kimlerin bu tartışmaya dahil olacağını düşünün; Birçok takım bu rol için Drive Coach’u kullanırken, bazı takımlar maç öncesinde planı Drive Coach’a ileten özel bir strateji uzmanına sahip olmayı seçebilri. Bu strateji tartışmalarına katılan öğrenci veya danışmana robotun mevcut durumu, takımın önceki maç performansları ve takımın etkinliğin ve yaklaşan maçın istenen sonucu hakkında bilgi verdiğinden emin olun. Örneğin, takım rolü ne olursa olsun maçı kazanmaya çalışmak ister mi? Yoksa takım, robotu tasarladıkları rolü mü oynamak istiyor?

Takımların maç stratejisine ve daha sonra ittifak seçimine yardımcı olmak için yaptığı başka bir şey de etkinlikteki diğer robotları gözetlemektir. İzcilik (Scouting),  etkinlikteki diğer takımlar hakkında bilgi kaydederek yapılır ve çoğunlukla sahadaki altı robotun her maçta tamamladığı her görevi kaydeden tribünlerdeki ekip üyelerinden oluşur. Takımlar genellikle bu verileri kalem ve kağıt, akıllı cihazlar veya kağıt üzerinde veri toplayan ve ardından elle veya otomatik olarak bir bilgisayara giren hibrit sistemler kullanarak bu verileri toplamak için sistemler tasarlar. Takımlar daha sonra bu bilgileri, yaklaşan ittifaklarının ve rakiplerin güçlü ve zayıf yönlerini değerlendirmek ve bir ittifak kaptanı olurlarsa Playoff turnuvasında kiminle oynamak isteyebileceklerini belirlemek için kullanabilirler.

Etkinlik Takvimi

Bazı etkinlikler, pitlerin tüm üyelere açılmasından önceki akşam ve/veya önceki sabah erken pit kurulum zamanları belirlemiştir. Bir takım piti kurmak için her iki periyodu da kullanabilir, ancak Etkinlik Kurallarına göre pit kurulumu tamamlandıktan sonra ayrılmalıdır. Pit kurulumlarının tamamlandığı ve henüz pit alanından ayrılmadıkları tespit edilen takımlardan etkinlik personeli tarafından ayrılmaları istenebilir.

Her etkinlik, takımların robotlarını ve ekipmanlarını pit alanlarına yüklemeye davet edildiği etkinliğin takviminde yayınlanan belirli zaman dilimlerini belirleyebilir. Lütfen Yükleme ile ilgili belirli kurallar için Etkinlik Kurallarına [ENG] – [TR]bakın.

Etkinlik giriş işlemleri, her etkinlikten önceki akşam ve/veya ilk sabah Pit Admin masasında yapılır. Takımınızın onay ve izin formlarını aldıktan sonra, her takım aşağıdakileri alabilir:

 • Sürüş Ekibi ve Güvenlik Kaptanı Rozetleri
 • Pit Haritası
 • Varsa Deneme Maç Takvimi
 • Etkinlik Takım Listesi

Her etkinlikte temsil edilen ülkeler, sponsorlar, takımlar, mentorlar, gönüllüler, profesyonel eğitimciler ve ödül kazananlara onur ve saygı göstermek için Açılış ve Kapanış Törenleri düzenlenmektedir. Törenler herkese takımların başarılarını alkışlama fırsatı sunar. Ayrıca takımların etkinliğe dahil olan önemli konuklardan ve sponsorlardan haber alma fırsatı verir.

FIRST ödül töreninde seçilen takımlara kupa ve madalyonlar sunar. Tüm takım üyelerini, etkinliğe ve zamanlarını ve çabalarını gönüllü olarak verenlere takdirlerini göstermek için törenlere katılmaya teşvik ediyoruz. İstisna olarak, birkaç takım üyesinin (5’e kadar) Açılış veya Kapanış Törenleri sırasında robotları üzerinde çalışmaya devam etmek için pit kalmaları gerekebilir.

Törenlere özel etkinlik kuralları Etkinlik Kuralları’nda [ENG] -[TR]bulunabilir.

Etkinlik Hizmetleri

Pit Yönetmi, Pit bölgesinde merkezi bir konuma sahiptir. FIRST personel üyeleri ve/veya gönüllüler takımları kontrol etmek ve ziyaretçilere yardım etmek için bu alanı yönetir. Pit Yönetimine gelin:

 • takımızın kadrosunu ve basılı tüm Rıza ve Onam formlarını teslim etmek için,
 • check-in yapmak ve check-in zarfını ve rozetlerini almak için,
 • makine atölyesine (machine shkop) erişim de dahil olmak üzere çoğu sorunun yanıtını almak için,
 • kayıp ve bulunanlar hakkında soru sormak için,
 • bir hastalığı, yaralanmayı veya başka bir olayı bildirmek için.

Her etkinlikte belirli robot parçaları mevcuttur, ancak kullanılabilirlik etkinlikten etkinliğe değişir. Bir takımın yüksek değerli bir yedek parçaya ihtiyacı varsa, “Ödünç Alanlar” belgesi doldurulur ve etkinlik bitiminden önce iade edilmelidir.

Takımlar, birbirlerine yardım etmek ve desteklemek için kullanmadıkları parçaları getirmeye teşvik edilir. Bu nezaket, parça alışverişi yaparken FIRST arkadaş ağınızı genişletebilir.

Bazı etkinlikler, takımlara robotlarının onarımı ve imalatında yardımcı olmak için belirli saatlerde açık olan bir makine atölyesine ev sahipliği yapar (etkinliğin planına bakın). Makine alanları farklılık gösterse de, FIRST, her durumda kaynak ve çeşitli yüksek güçlü aletlere sahip olmaya çalışır.

Çoğu durumda, makine alanı etkinlik alanındadır ve tüm takımlar tarafından kolayca erişilebilir durumdadır. Bir takım, Makine Alanı’nın saha dışında olduğu bir etkinliğe katılırsa, robotu veya parçaları makine alanına taşımak için gönüllüler yardımcı olur. Bu durumda bir takım, robot veya parçalarla birlikte seyahat edecek bir “Makine Alanı Talep Formu” doldurur, böylece makine alanı personeli ve gönüllüler yapılacak işlem talimatlarını takip edebilir.

Her etkinlik, herhangi bir yaralanma veya hastalığa yardımcı olmak için bir İlk Yardım İstasyonun bulundurur. İlk Yardım İstasyonları pit alanındadır (tam konum için pit haritasına bakın) ve takımlar, tüm takım üyelerinin İlk Yardımı nereden alacaklarını bilmelerini sağlamalıdır.

Bir eşya bulursanız veya kaybederseniz, bir “Kayıp Öğe Raporu” doldurmak veya bulduğunuz malzemeyi teslim etmek için Pit Masasına bildirin.

Lütfen değerli eşyalarınızı gözetimsiz bırakmayınız. Herhangi bir hırsızlıktan ne etkinlik alanı ne de FIRST sorumlu değildir. Değerli eşyalarınızı yanınıza alın veya takım pit veya müsabaka alanlarında eşyaların her zaman yanında kalması için bir takım üyesi belirleyin.

Etkinlikte Nasıl Yardım Alırım?

Takımların bir etkinlikte soruları olabilir. Bu bölüm, bir takımın yardıma ihtiyaç duyduğunda kime gidebileceğini kapsar.

 • Robot Kontrol Sistemi ile ilgili sorunlar? Kontrol Sistemleri Danışmanları (CSA’lar) yardımcı olabilir ve genel olarak pitlerde veya sahada bulunabilir ve parlak turuncu şapkalar takabilir.
 • Robot Teftiş Soruları? Robot Müfettişleri yardımcı olabilir! Tipik olarak pitlerde bulunurlar ve parlak sarı şapkalar giyerler. Bir müfettişin cevaplayamayacağı bir sorunuz varsa, Baş Robot Müfettişine sorduğunuzdan emin olun. Sarı bir şapka ve siyah bir yelek giyerler.
 • Pit alanı ile ilgili diğer sorular? Pit Admin masasında bulunabilecek Pit Admin ile başlayın. Genellikle cevapları bilirler veya doğru kişiyi bulmaya yardımcı olabilirler.
 • Saha ile ilgili sorular? Sürüş ekibinden bir üyenin (lise öğrencisi) FIRST Teknik Danışmanı (FTA) veya Baş Hakem’e

FIRST, herkesin bir endişesini tek bir yerde bildirmesine izin vermek için FIRST Raporlama Portalını yayınladı. Bu endişeler aşağıdaki üç kategori arasında değişebilir:

 1. Gençleri Koruma Endişeleri: Bunlar, şüpheli istismar, zorbalık, taciz, ayrımcılık, şüpheli davranış veya yetişkin gönüllülerin yorumları, gönüllüler arasındaki çatışmalar veya yerel yönetim tarafından çözülmemiş sorunlar gibi bir kerelik veya devam eden çok çeşitli sorunları kapsayabilir.
 2. Tıbbi Olaylar: Tüm fiziksel yaralanmalar/hastalıklar, ne kadar hafif olursa olsun, FIRST Genel merkezine bildirilmelidir. Bir etkinlikte olmayan yada bir takımın çalışmaları sırasında meydana gelen fiziksel yaralanmalar/hastalıklar, yalnızca yaralanma FIRST oyun malzemeleri, FIRST oyun tasarımı veya FIRST kuralları ile ilgiliyse bildirilmelidir. Gizlilik düzenlemeleri gerektiriyorsa isimler kaldırılabilir. Düşmeyi içeren tüm yaralanma raporları, yaralıların düştüğü alanın resimlerini içermelidir.
 3. Diğer: Bir endişenin hangi kategoriyle ilgili olduğundan emin değilseniz, “Diğer” (other) başlığı altında bir bildirimde bulunmanızı öneririz ve raporunuzun ele alınması için uygun departmana ulaşmasını sağlayacağız.

FIRST’ten bir kişi, konuyu tartışmak üzere zaman ayarlamak için raporları gözden geçirecek ve uygun/gerektiğinde sizlerle iletişime geçecektir. FIRST Raporlama Portalında “Anonim Endişe Raporları” da yapılabilir; ancak, iletişim bilgilerinin eksikliği, herhangi bir soruşturmanın etkinliğini etkileyebilir ve bu nedenle, sorunu tam olarak ele almamızı ve rapor edenle iletişim kurmamızı veya takip etmemizi engelleyebilir.

Endişe Raporları ayrıca e-posta yoluyla şu adrese gönderilebilir: safetyfirst@firstinspires.org veya telefon: 603-666-3906 Dahili. 250

FIRST, Eşitlik, Çeşitlilik ve Kapsayıcılık [ENG] konusunda kararlıdır ve bu nedenle, FIRST, erişim talep eden engelli kişiler için makul düzenlemeler yapar. Bir katılımcının bir etkinlik için desteğe ihtiyacı varsa, lütfen etkinlikte bir gönüllüyle konuşun veya erişimin sağlanmasına yardımcı olabilmeleri için etkinlikten önce yerel yöneticiler ile iletişime geçin. Erişim imkanları, gereksiz bir zorluk yaratmadıkları veya güvenlik endişeleri yaratmamak üzere makul olarak belirlenir.