Blog

FIRST® DIVE℠ presented by Qualcomm

FIRST Robotics Competition Mentörleri

Mentör, güvenilir bir danışman veya rehberdir. Mentör destek, danışmanlık, motivasyon sağlayan model olan bireydir. Mentörler öğrencilerin potansiyellerine ulaşmalarında yardımcı olan kişilerdir. Mentör tavsiye verir, bilgi ve deneyimleri paylaşır, az baskı yapan ve öğrencinin kendisini keşfetmesini sağlayacak bir yaklaşımla öğretir.

Hazırlık ve turnuva kapsamında deneyimi kazanabilmek adına işleyişin öğrenciler tarafından yürütülmesi esastır ancak gereken noktalarda öğrencilerin yetişkin yardımı alması gerekecektir.

Takımınızda öğrencilerin olası sorunları ile ilgilenecek, gerekli izinleri alacak, teknik yada yönetimsel konularda sizlere destek verecek en az iki mentör bulunması zorunludur. İhtiyaç duyduğunuz desteğe göre takımınızda ikiden fazla mentör bulunabilir.

Bu mentörlerin asıl görevi yol göstermek ve danışmanlık yapmaktır. Karşılaşılan problemlere nasıl yaklaşılması gerektiği, öğrenme metodu, yol haritası belirleme gibi konularda deneyim ve düşüncelerini takıma aktarabilir.

Mentör dediğimiz kişi robot yapımına yardım eden bir mühendis, eski bir mezun, bir veli, okul yöneticisi, öğretmen ya da bir eğitimci olabilir. Mentörlerin takım içerisinde bulundukları pozisyon aslında o takımın organizasyon yapısına dahildir bu nedenle takımınızı oluştururken ihtiyaç duyduğunuz alanlarda ihtiyaç duyduğunuz sayıda mentöre sahip olmanızı tavsiye ederiz.