Blog

FIRST® DIVE℠ presented by Qualcomm

Geleceğe Ulaşım Yarışması

Geleceğe Ulaşım Yarışması Sonuçları Açıklandı

3D Expert Ödülü: 8200 Anatolian Bees

3D Experience programını yarışma kapsamında en etkin kullanan takıma verilir.

İnovatif ve sıradışı bir araç tasarlamak, mevcut taşımacılıkta yaşanan zaman kayıplarını, çevre sorunlarını minimuma indirmek elbette farklı bakış açılarından birilerinin ortak bir tasarım platformunda fikirlerini paylaşması ve işbirliği yapması ile olur. Bu takım geleceğin en iyi 3D iletişim teknolojisi adayı olan 3DEXPERIENCE Platformunu hızlıca öğrendi ve tasarımlarını fikir aşamasından 3 boyutlu görsel hale getirmeye kadar her aşamasında platformu en etkin şekilde kullanabildi. Bu sebeple bulut tabanlı 3DEXPERIENCE platformun içinden uçarak gelen ve çevreci bir araç tasarladılar.

Doğa Dostu Ödülü: 7840 EMONER ROBOTICS

Ulaşım aracında çevreye verilen zararı en aza indirgeyen takıma verilir.

Gelecekte çok farklı ulaşım araçları ile seyahat edeceğiz ancak uzun bir süre daha arabalarımızı kullanmaya da devam edeceğiz. Bu takım Arabalarımızdaki verimsiz noktaları ve atıl duran koltuk kapasitelerini yaptıkları tasarımla çok daha verimli bir hale getirdi. Lityum ion pillerin bir alternatif olarak kullandıkları potasyum ion pillerle bize gelecekte daha temiz bir dünya vaad ettiler!

Geleceğin Aracı Ödülü : 8200 Anatolian Bees

Tasarımın uygulamasının gerçekleştirilmesi en mümkün olan ve taşımacılığa yeni bir bakış açısı sunan projeye verilir.

Bu ödülü kazanan takımın aracı Hem Havada hem de karada yol alabilmektedir. Aracın Aerodinamik kurallar gözetilerek tasarlanması, kompozit fiber malzeme ile hafifleştirilip ve dayanıklı hale getirilmesi ve takımın kör nokta uyarı sistemi bile düşünülmesi jürileri etkilemiştir.  Gerçekleştirilmesi en mümkün olan, taşımacılığa yeni bir bakış açısı sundular.

Jüri Özel Ödülü : 8209 SEZMECH

Kriterler dışında kalan ancak jüriyi sunumları ve projeleri ile en çok etkileyen takıma verilir.

Havanın hareketi sayesinde oluşan rüzgarlar bizi dalgalara karşı bile istediğimiz yere götürebilir yeter ki havayı doğru kullanalım. Bu takım odaklandıkları sorunu yaptıkları gözlem ile birleştirip çok doğru bir sonuca vardılar. Hastanelerde ki taşıyıcı kapsüllerden ilham alıp bizleri şehrin altında çok hızlı bir seyahate çıkardılar.

Özgün Tasarım Ödülü : 6988 ACI 35

Eşsiz tasarımı ile jürileri etkileyen takıma verilir.

Bu takım farklı ortamlarda çalışan toplu taşıma araçlarının özelliklerini tek bir araçta birleştirmeyi hedefledi. Özgün tasarımlarında tüm seçenekleri düşünerek, alternatif, konforlu ve güvenli bir seyahatin planını yaptılar.

Transit aracının kasasının üzerine inşa ettikleri, hem karada hem suda hem de teleferik halatlarını kullanarak havada hareket edebilen araç tasarladıkları için  Özgün tasarım ödülünün sahibi olmuşlardır.

Tasarım Verimliliği Ödülü : 8079 River Robotics

Tasarımıyla belirlenen soruna en verimli çözümü bulan takıma verilir.

Yüzen taşıtların binlerce yıldır dayandıkları tasarım prensipleri birbirine çok benzerdi. Bu takım yaptıkları tasarımla alışılagelmiş gemi tasarımlardan çok farklı bir noktaya demir attılar. Hız ve verimliliği artırıp bir de gemilerine direk karaya çıkma bağlantısı eklemeleri ile benzersiz ve bir o kadar verimli bir tasarım elde ettiler! 

Güvenlik ve Konfor Ödülü : 7465 Magnetech

Tasarımında yolcu güvenliğini ve konforunu en üst düzeyde sağlayan takıma verilir.

Doğadan aldıkları ilhamla konforu matematiğe döktüler. Çok yönlü araştırma ve gözlemleri sonucunda, tasarımlarındaki form ve malzeme seçimleri ile bir çok etkeni iyileştirdiler. Yolculukta bizler kadar hayvan dostlarımızın da konforunu düşünerek, hepimiz için güvenli bir araç sundular!

En İyi Sunum Ödülü : 8054 Flare Robotics

Yaptığı projeyi, sunum teknikleriyle jüriye en iyi şekilde aktararak, jüriyi etkileyen takıma verilir.

Gerçekleştirdikleri gemi ile güçlü tasarım kabiliyetlerini ön plana çıkardılar. Takım olarak yapay zeka kullanımı ile insan hatasını minimuma indirerek can kaybını önlemede farklı bakış açılarını sundular.  

3DSwym Paylaşım Ödülü : 7840 EMONER ROBOTICS

3DSwym topluluk sosyal sayfalarında proje gelişimini ve takımları ile ilgili en çok paylaşım yapan takıma verilir.

Halkın Seçimi Ödülü : 7465 Magnetech

Halk oylamasında belirtilen kriterlerde en yüksek sıralama yapan takıma verilir.

Geleceğe Ulaşım Yarışması Proje Videoları

Ulaşım, bizi ileriye taşıyor, dünyanın dört bir yanındaki ekonomileri etkiliyor ve hepimizi küresel olarak daha bağlantılı hale getiriyor.

Fikret Yüksel Vakfı ve TEKYAZ işbirliği ile sunulan “Geleceğe Ulaşım” yarışmasında FIRST Robotics Competition takımlarımız ulaşımın geleceğini yeniden şekillendirme gücüne sahip.

Eğitim ve İçerikler
Başvurular Tamamlanmıştır !
Katılım Şartları

Yarışma Takvimi

  • Takım Kayıtlarının Tamamlanması – 30 Ağustos – 11 Eyül 2021

  • Takımların Projeler Üzerinde Çalışması – 13 Eylül – 8 Kasım 2021

  • Takım Eğitimleri – 20 Eylül – 4 Ekim 2021

  • Projelerin Tamamlanması ve Videoların Teslimi – 8 Kasım 2021 18:00

  • Halk Oylaması – 9 Kasım – 18 Kasım 2021

  • Juri Değerlendirmeleri – 13 Kasım / 18 Kasım 2021

  • Ödül Töreni – Tekyaz Zirvesi – 20 Kasım 2021

3DEXPERIENCE platform yeni nesil iş birlikçi platformdur. Tasarımdan üretime kadar ürün geliştirme sürecini ve çalışanları birbirleri bağlayan yüksek performanslı bulut tabanlı bir ortamdır.