Blog

FIRST® DIVE℠ presented by Qualcomm

FIRST Robotics Competition Türkiye – Blog

Timeout & Playoff Turnuva Güncellemeleri

Bu FIRST blog çevirisinin orjinaline buradan [ENG] ulaşabilirsiniz. Fikret Yüksek Vakfı çeviri ekibi hatalı çeviriler konusunda sorumluluk almamaktadır.

Bu yaz FIRST® Robotics Competition, playofflar ve timeout-mola sürecini iyileştirmenin yollarını araştırmak için bir çalışma grubu oluşturdu. Şimdiye kadar kaydettiğimiz ilerlemeyle ilgili bazı güncellemeleri paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Mevcut timeout sürecini incelerken, öncelikle iyileştirme alanlarını değerlendirdik ve yeni bir modelle iyileştirilebilecek bazı şeyler belirledik:

  • Playofflarda dengesiz eşleşmelerden kaçınmak (yani 3 robota karşı 2 robot)
  • Tüm katılımcılar için daha basit bir süreç
  • Playoff maçları arasında takımlara daha fazla zaman vermek
  • Genel takım deneyimini iyileştirmek (hem yarışan takımlar hem de izleyen takımlar için)

Bu alanları ele almak için, 2023 sezonu için aşağıdaki değişiklikler dahil edilecektir:

  • Playoff maçları arasında takımlar için daha fazla zaman. Hedefimiz, her bir ittifakın maçları arasında en az on beş dakika olması. Tüm ittifaklara daha fazla zaman ayrıldığından, bunun ittifaklar için mevcut olan time-out ların kaldırılması anlamına geldiğini unutmayın.
  • Yedek robotların çağrıldıktan sonraki ilk maçta oynamaları gerekir ve ittifakın ilk maçı tamamlanıncaya kadar çağrılmayabilir. Bundan sonra, ittifak dört takımdan herhangi biri ile ittifaklarında oynamayı seçebilir.
  • İttifaklar, her maç için her takımın hangi driver stationda olacağını seçebilir.
  • Bir robotun geç kalması için anında devre dışı bırakmak yerine, takımlar devre dışı bırakılmadan önce playoff maçlarının başlamasında önemli gecikmelere neden oldukları için bir ceza alacaklardır.
  • Yedek robotlar listesinin ve playoff bracketinin basılı kopyaları, playoff maçları başlamadan önce ittifak kaptanına verilecektir.
  • Ek izleyici ve takım odaklı ekranlarda, takımların bir sonraki playoff maçlarının ne zaman olacağını ve turnuvanın nasıl ilerlediğini tam olarak bilmelerine yardımcı olacak şekilde ayarlamaya çalışıyoruz.

Değerlendirme grubu ayrıca bir Çifte Eleme turnuvası uygulanmasının mevcut sisteme göre daha da büyük iyileştirmeler sağlayacağına dair bir tavsiyede bulundu. Çifte Eleme Turnuvasına Genel Bakış sayfası, FIRST Robotics Competition etkinlikleri için nasıl uygulanacağı hakkında daha fazla ayrıntıya sahiptir. Sayfa ayrıca, bu modelin ek avantajlarını, uygulanmakta olan diğer değişiklikler hakkında daha fazla ayrıntıyı paylaşıyor. District puanlarındaki olası değişiklikler de dahil olmak üzere bazı ayrıntılar hala netleştirmeye çalışıyoruz.

En iyi üçlü takımdan çift elemeye geçişin kesin olmadığının altını çizmek önemlidir. Sihirli bir değnek sallamayı ve tüm bunların sezondan önce sonuçlandırılmasını çok istesek de, bu büyük bir girişim ve mühendislik ekibimizin bu sonbaharda (2023 oyunu) odaklanması için başka projelerimiz vardı. Bu nedenle, 2023 sezonu için bunu uygularken kendimizi güvende hissedeceğimiz hedefle bunu gerçekleştirmemize yardımcı olmak için topluluğun gönüllü üyeleriyle yakın bir şekilde çalışıyoruz. Eğer hazırsak, 2023 sezonu için yukarıda sıraladığımız diğer değişiklikleri de yapacağız.

2023 sezonu için kullanılacak playoff yapısının onaylanmasıyla topluluğumuzu bu sonbaharda güncelleyeceğiz. Lütfen genel bakış belgesindeki belirli ayrıntıların değişebileceğini unutmayın. 2023 FIRST Robotics Competition oyun kılavuzu, eksiksiz turnuva kural setine sahip olacak.

Chezy Champs dahil olmak üzere bazı sezon dışı etkinliklerin, modeli test etme fırsatı olarak benzer bir turnuva yapısını uyguladığını paylaşmaktan heyecan duyuyoruz. Planlarımızda herhangi bir değişiklik yapmamız gerekip gerekmediğini görmek için takımlara yeni modelle ilgili deneyimleri hakkında konuşmak için Chezy Champs’a katılmayı planlıyoruz.

Son olarak, büyük bir bölümü gönüllülerden oluşan çalışma grubumuza büyük bir alkış ve teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca, bu yeni playoff modelini uygulamada bize yardım etmeyi kabul eden gönüllülere de önceden teşekkür etmek istiyorum. Daha önce de söyledik ama tekrar söyleyeceğim, FIRST® gönüllülerle çalışıyor ve yaptığımız şeyleri sizler olmadan yapamazdık.

Teşekkürler!