Blog

FIRST® DIVE℠ presented by Qualcomm

FIRST Robotics Competition Türkiye – Blog

Post-Kickoff Oyun Bilgilendirmesi

 Bu FIRST blog çevirisinin orijinaline buradan [ENG] ulaşabilirsiniz. Fikret Yüksek Vakfı çeviri ekibi hatalı çeviriler konusunda sorumluluk almamaktadır.

Vay canına! Ne hafta sonuydu ama! Manchester, New Hampshire’da, yerel bir etkinlikte, takımınızla veya evinizde bize şahsen katılmış olsanız da, Novelis tarafından sunulan 2023 FIRST® Robotics Competition Kickoff‘tan keyif aldığınızı umuyoruz. Her sezonun dünya çapında başlangıcını mümkün kılan tüm personel, ortaklar ve gönüllüler ekibine en içten teşekkürlerimizi ve takdirlerimizi sunuyoruz.

Çevrilmiş Kılavuzlar (Manueller)

Kılavuzun İngilizce versiyonu resmi versiyon olmakla birlikte, resmi olmayan Fransızca, İspanyolca, Türkçe ve Çince kılavuzlar da Çevrilmiş Kılavuzlar sayfasında mevcuttur. Takım Güncellemeleri yalnızca İngilizce’dir ve bu güncellemeler çevrilmiş kılavuzlara dahil edilmemiştir.

Takım Güncellemeleri

Takım Güncellemelerinden bahsetmişken, herkese takım güncellemelerinin ne zaman yayınlandığını hatırlatmak istedim. Oyun Kılavuzunun 1.9 Bölümünde belirtildiği gibi, Takım Güncellemeleri bugünden başlayarak 28 Şubat’a kadar Salı ve Cuma günleri yayınlanmaktadır. Bundan sonra Takım Güncellemeleri sadece Salı günleri yayınlanmaya devam edecek ve 7 Nisan’da sona erecektir.

Takım Güncellemeleri Sezon Materyalleri web sayfasında yayınlanmaktadır ve 18 yaşından büyük herkes Takım Güncellemeleri yayınlandıkça e-posta bildirimleri için kaydolabilir.

Soru & Cevap Sistemi

FIRST Robotics Competition’ın resmi Soru & Cevap sistemi 11 Ocak Çarşamba günü Doğu Saatiyle öğlen ve Türkiye Saatiyle 20:00’de açılıyor. Soru & Cevap, oyun ve etkinlik kuralları, ödüller, çekilişler, denetimler (inspection) hakkında sorularınızı sorabileceğiniz ve resmi yanıtları alabileceğiniz yerdir.

Herkes Soru&Cevap sisteminde kendi hesabını oluşturarak sorulara abone olabilir ve cevaplar yayınlandığında haberdar olabilir. Hesabınızla “soru sorma” izinlerini almak için (1 hesap/takım ile sınırlıdır), takımınızın yetki kodunu hesabınıza eklemeniz gerekir. Sadece mevcut soruları/cevapları okumak ve aramak için bir hesaba gerek yoktur.

Soru-Cevap Sistemi için Ekip Yetki Kodları, Ekip Kayıt Sisteminde (Team Registration) 1 ve 2 numaralı lead mentörler için mevcuttur. Erişmek için Dashboard hesabınızın sol tarafındaki ‘Ekip Seçenekleri/Team Options’ bölümüne gidin ve ‘Ödeme ve Ürün/Payment & Product’ seçeneğine tıklayın.

Ardından ‘Şifreler-Kupon Kodları/Passwords-Voucher Codes’a tıklayın ve FIRST®/Q&A Key altında listelenen kodu bulacaksınız.

Soru sormak istediğiniz hesabın takımınıza bağlı olduğundan emin olun:


Ardından, takımınızın FIRST hesabından alınan yetkilendirme kodunu girin:

Lütfen önce sorunuzu aramayı unutmayın. Daha önce sorulmuş ve yanıtlanmış olduğunu görebilirsiniz (ve daha önce sorulmuş ancak yanıtlanmamışsa, tekrar sormanıza gerek yoktur – sadece o soruyu takip edin ve yanıtın ne zaman yayınlandığını göreceksiniz). Şeffaflık adına, mükerrer, saçma veya aşırı anlaşılabilir sorular silinir.

 

Soru&Cevap sistemimizi yaratan Techplex Labs’in sahibi Blake Bourque’a özel olarak teşekkür ederiz. Blake, Oakland, Maine, ABD’den FIRST Robotics Competition Team 2648, Infinite Loop‘un bir mezunu ve FIRST Robotics Competition Team 4909, Bionics’in şu anki mentörüdür. Teşekkürler, Blake!