Blog

FIRST® DIVE℠ presented by Qualcomm

FIRST Robotics Competition Türkiye – Blog

Oyun Kılavuzu Doküman Yinelemeleri

Makalenin orjinal dildeki versiyonuna buradan [ENG] ulaşabilirsiniz.

******

FIRST Robotics Competition’da iki oyun tasarım ekibi olduğunu biliyor muydunuz?

Bir takım çift yıllık oyunlar üzerinde çalışır; diğer takım… tek yıllar.

Her sezon genellikle yeni bir oyun (COVID) getirse de, çift ve tek yıllar için bazı içeriklerin aynı olduğunu biliyor muydunuz?

“evergreen” olarak adlandırdığımız bu şeyler için iki takım işbirliği yapar, tartışır, tartışır, sakince savunur, aktif olarak dinler ve açıkça bu konuları ele almak için çeşitli yönler düşünür (sadece birkaç tablo ters çevrilir!), öyle ki, anlaştığımızda standardı benimsemek için, her yeni oyun için oyuna özel içerik çılgınca ve heyecan verici bir şekilde yeniden icat edilse bile, yıldan yıla nispeten tutarlı kalır.

Takımların geçen yıl boyunca üstesinden geldiği her zaman devam eden evergreen çabalardan biri, bilgilerin oyun kılavuzunda nasıl sunulduğunu ve hangi normları tekrar gözden geçirmek ve revize etmek istediğimizi gözden geçirmektir. Bu çabada kullanılan motivasyonlar/değerler belirli bir sırada olmaksızın aşağıdakileri içerir:

 • içeriği sezgisel bir şekilde düzenleyin (böylece FIRST Robotics Competition için ne kadar deneyimli veya yeni olursanız olun, belgede verimli bir şekilde gezinebilirsiniz)
 • şeffaflığı artırın: her yıl değişmesi muhtemel olmayan içerik (bu nedenle, biri FIRST’te yeniyse, evergreen olan içeriğe odaklanarak Kickoff’tan önce manuel içeriği incelemeye başlayabilirler)
 • Her yıl değişmesi muhtemel olmayan kurallar için kilitli numaralandırma (böylece topluluk üyelerinin beyinlerini yeni “keep it together” kuralıyla güncellemeleri gerekmez).
 • Geniş FIRST Robotics Competition topluluk üyeleri yelpazesinin ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak

Bu çabadan gelen dört büyük değişiklik şunlardır…

 1. “Güvenlik” ve “Davranış” bölümleri feshedildi ve bu kurallar mevcut bölümlere en uygun şekilde dahil edildi.
 2. Çok fazla değişmesini beklemediğimiz “evergreen” kurallar, yeşil kural numaraları ve başlıklarda işaretlenmiştir.
  1. Bunu yeterince yüksek sesle haykıramayız… bu, siz deneyimli FIRSTçülerin bu kuralları atlamalarına izin vermez! Lütfen, lütfen her sezon en az bir kez tüm kural setini okuyun. Size yalvarıyoruz.
 3. Sezondan sezona değişmesi beklenmeyen kurallar ilgili bölümler ile başlar (böylece kural numaralarının değişme ihtimalini ortadan kaldırmasa da, en aza indirir)
 4. Kuralın bölümünü, alt bölümünü ve alt bölümdeki konumunu bildiren yeni bir numaralandırma şeması kabul edildi.

Tüm bunları resmi olarak nasıl tanımladığımızı görmek için, 2022 Kılavuzu, Bölüm 1.8 Bu Belge ve Kuralları’ndan alıntılar bölümnü inceleyeceksiniz (spoiler uyarısı:  robotlar için oyun kuralları da olacaktır):

Kural numaralandırma yöntemi, kuralın o alt bölüm içindeki bölümünü, alt bölümünü ve konumunu belirtir. Harf, kuralın yayınlandığı bölümü gösterir.

 • G : Bölüm 7 Oyun Kuralları : ROBOTS – Robotlar
 • H : Bölüm 8 Oyun Kuralları : Humans – İnsanlar
 • R : Bölüm 9 ROBOT İnşaa Kuralları
 • I : Bölüm 10 Inspection and Eligibility Rules – Robot teftiş ve uygunluk kuralları
 • T : Bölüm 11 Tournaments – Turnuvalar

Aşağıdaki basamak(lar), kuralın bulunabileceği alt bölümü temsil eder. Son rakamlar, kuralın o alt bölümdeki konumunu gösterir.

Kurallar, kuralın veya kural kümesinin kısaltılmış amacını iletmek amacıyla, başlıklar olarak da adlandırılan günlük konuşma dilini içerir. Başlık biçimlendirmenin iki sürümü vardır. Her zaman geçerli olan kurallar veya mevsimden mevsime nispeten değişmemesi beklenen kurallar “evergreen”, başında bir yıldız işaretiyle belirtilir ve bunların kural numarası ve başlığı koyu yeşil metinle sunulur. “Göreceli olarak değişmedi”, kuralın sezondan sezona genel amacının ve varlığının sabit olduğu, ancak oyuna özel terimlerin gerektiğinde güncellenebileceği anlamına gelir (örneğin, bir MAÇ sırasında KOÇLARIN temas kuramayacağı bir kuralda Güç Hücrelerini <ÇIKARTILMIŞ> olarak değiştirmek). Bu kurallar aynı zamanda ilgili bölümlerine başlatırlar, bu nedenle kural numaralarının sezondan sezona değişmesi beklenmez.

Kural numaralandırma formatı ayrıca, Etkinlik Kuralları belgesinin Kickoff Günü’nden önce (yakında!) yayınlanacak güncellenmiş bir sürümüne de uygulanmaktadır.

Kickoff’tan önce paylaşmak istediğimiz bir manuel güncellemesi daha… uzun süredir “öğrenci” teriminin kullanımı (sürücü takımı üyeliğini belirtmek amacıyla, kimlerin robot incelemesi için hazır bulunması gerektiği ve hakeme kimin soru sorabileceği) “kolej öncesi” olan birini belirtiyordu. Bu dil, FIRST’teki tüm öğrencilerin, hepsi için doğru olmadığını ve olmasının bir zorunluluk olmadığını bildiğimiz üniversiteye gideceklerini ima ediyordu (kolej harika, ancak herkes için doğru veya şu anda olması gerekmiyor – pek çok harika lise sonrası okul fırsatları da var!). Sonuç olarak, öğrencinin resmi tanımı artık “Liseyi, ortaokulu bitirmemiş veya Kickoff gününden önce 1 Eylül itibariyle dengi düzeyini tamamlamamış kişi” şeklindedir. Bu, bu resmi tanımı karşılamayan birinin FIRST Robotik Yarışması takımında olamayacağı veya hatta takımın kadrosunda bir öğrenci olarak tanımlanamayacağı anlamına gelmez – sadece resmi öğrenci tanımının çağrıldığı kurallarda kullanılacağı anlamına gelir. Bu kriteri karşılamayan hiç kimse bu rol için uygun değildir.

Kickoff Günü’nde hazır olabilmeniz için Kickoff’dan bir hafta önce RAPID REACT’in Oyun Kılavuzunu şifreli bir sürümünü yayınlayacağız. FIRST Robotics Competition Blogu, takım duyurularu ve/veya FIRST Robotics Competition sosyal medya kanallarını takip ederek ne zaman yayınlandığını takip edin.

Bu sezon iyi şanslar ve FIRST Oyun Kılavuzunu okuduğunuzdan emin olun!