Blog

FIRST® DIVE℠ presented by Qualcomm

FIRST Robotics Competition Türkiye – Blog

More Than

23 Eylül 2022 – Bu FIRST blog çevirisinin orjinaline buradan [ENG] ulaşabilirsiniz. Fikret Yüksek Vakfı çeviri ekibi hatalı çeviriler konusunda sorumluluk almamaktadır.

26 Eylül’de FIRST®, gençlere yönelik etiketleri ortadan kaldırmaya ve STEM yoluyla özgüveni artırmaya yönelik bir kampanya olan More Than‘ın lansmanını duyurdu.

Çocuklara genellikle, bazen istemeden de olsa, belirli bir okul dersi veya okul sonrası etkinlik için yeterince iyi veya “doğru türde bir çocuk” olmadıklarını hissettirilir. Aslında, kendi CEO’muz Chris Moore tam da bunu yaşadı:

“Çocukken bir öğretmen tarafından STEM alanlarını takip etmekten caydırıldım ve bu yanlış etiketleme kendimden şüphe duymama ve karşılığında kendi potansiyelimi feda etmeme neden oldu. Ebeveynler ve eğitimciler, genç bir kişinin kararları ve öz değeri üzerindeki güçlerini hafife almamalıdır. Öğrencilere, tutkularını keşfetme ve kendi ‘çevreleri’ dışındaki aktiviteleri keşfetme fırsatı vermeliyiz, onlara ve diğerlerine kendilerini bugün olduklarından ‘Daha Fazla’ olarak görmeleri için yardım etmeliyiz.” –Chris Moore, CEO, FIRST

Başarının önündeki mevcut engellerin neler olduğunu öğrenmek için Amerika Birleşik Devletleri’nin dört bir yanındaki çocuklarla, uzmanlarla ve ebeveynlerle konuştuk. En çok duyduğumuz şey, birçok çocuğun yargılanma korkusu veya kabul görmeme korkusu nedeniyle kendilerinden şüphe duymayı öğrenmesiydi.

FIRST olarak HER çocuğun kendine inanmasını ve toplumun klişelerden veya “kalıplardan” daha fazlası olduğunu bilmesini isteriz. FIRST mezunu olarak, mentorlardan, takım arkadaşlarından ve gönüllülerden gelen teşvik ve desteğin FIRST  katılımcılarına nasıl yardımcı olduğunu ilk elden biliyoruz. Katılımcılar, takımlarına katılmadan önce asla hayal etmedikleri yolların peşinden giderler. Her çocuğun bu hayallerin mümkün olduğunu bildiğinden emin olmak istiyoruz.

Allison+Partners tarafından yakın zamanda yapılan bir anket, STEM ders dışı programları söz konusu olduğunda, çocukların %29’unun STEM ile ilgili bir programa katılacak kadar zeki hissetmediğini ortaya koymuştur. Öğrencilerin %54’ü yeni bir beceri öğrenmek için bir STEM veya robotik ders dışı programına katıldıklarını veya katılmak istediklerini belirtmelerine rağmen bu durum ortaya çıkmaktadır. Öğrencilerin varlık temelli, dirençli ve büyüme zihniyetleri edinmelerine yardımcı olmak ve nezaket, şefkat, saygı ve güveni pekiştirmek için daha fazla şey yapılması gerekiyor. Yetişkinler, birlikteliklere odaklanarak ve öğrencilerin gerçek yeteneklerini ve tutkularını ortaya çıkarmalarına yardımcı olarak aktif bir rol oynayabilir. Aslında, 13-18 yaş arası çocukların %77’si ders dışı bir etkinliğe katılmayı düşünürlerse tavsiye için bir ebeveyn, öğretmen veya okul danışmanına başvuracaklarını söylüyor. FIRST topluluk üyeleri olarak, çocuklara kendileri ve dünya için güçlü bir gelecek inşa etmek için özsaygı ve yenilikçi ruhu inşa etme konusunda ilham verebilir ve yapabilirsiniz.

PSA videomuza göz atın ve More Than hareketini ekibiniz ve topluluğunuzla paylaşın. Grafikler, videolar ve örnek sosyal paylaşımlar için sosyal medya araç setimizi görüntüleyin ve öğrencilerin kendilerine atanan toplumsal kutulardan “Daha Fazlası” olduğu sözünün yayılmasına yardımcı olun.