Blog

FIRST® DIVE℠ presented by Qualcomm

Bu döküman Libby Simpson (FIRST Eğitim yöneticisi) ; ve Faith Bongiorno, (FIRST Eğitim Uygulama Uzmanı) tarafından hazırlanan buradaki sayfanın kısıtlı çevirisidir.

FIRST Temel Değerleri

FIRST’ın gerçek değeri, robotlardan çok daha fazlası olduğumuzdur. Topluluğumuzun merkezinde FIRST Temel Değerler bulunmaktadır. FIRST Eğitim ekibinin bir parçası olarak, eğitim ortamları, veliler ve öğrenciler için bunun ne anlama geldiğine ve FIRST metodolojisini öğrenme ortamınıza dahil edebileceğiniz faydalı yollara ışık tutmak istiyoruz.

Bu temel değerler FIRST programlar boyunca gelişir. Katılımcılar sadece FIRST Temel Değerlerini bilmekle kalmaz; yargılar ve yaptıkları tüm projelere yansıtmaları konusunda cesaretlendirilir. Ortaöğretim düzeyindeki programlarımız rekabetçidir, ancak geleneksel takım sporlarından farklı olarak, takımlarımız rakiplerine karşı sadece onlara sunulan problem karşısında başarılı olmak için çok çalışırlar.

Bütünsel Becerilerin Geliştirilmesini Sağlamak

Bugün eğitim, gerçekleri ve rakamları öğretmekten daha fazlasıdır. Öğrenciler sınıfa çeşitli duygusal yükler getirir ve okulun kendisi genellikle karmaşık bir sosyal yapı ağıdır. FIRST programlarına katılım, öğrencilerin gelecekteki kişisel ve profesyonel yaşam olaylarına hazırlanırken bunu sınıf ortamında gerçekleştirmeleri için araçlar oluşturur. Öğrencinin kendini tanıma ve kendini yönetme yeteneği gelişimi, FIRST programlarına katılanlar için olumlu sonuçlardandır.

FIRST Temel Değerlerin kalbinde, sosyal, duygusal öğrenmenin somutlaşmışı olan Duyarlı Profesyonellik (Gracious Professionalism) ve İşbirliği (Coopertition) felsefeleri bulunmaktadır. Bu iki kavram, takımın bir parçası olarak problem çözme, dostça rekabet ve çözümlere yönelik işbirliği için sıkı çalışma pratiği anlamına gelir. 1992 yılında Dean Kamen ile FIRST Robotik Yarışmasının gelişimini etkileyen merhum Dr. Woodie Flowers tarafından tasarlanan Zarif Profesyonellik, bir öğrencinin iletişim, takım çalışması becerileri, problem çözme ve liderlik becerilerindeki gelişimini etkiler . FIRST öğrencileri bugün bu ahlakı yürekten somutlaştırmaya devam ediyor. Örneğin, bu sezon FIRST Robotik Yarışması ekibi LASER 3284, duyarlı bir profesyonel olmanın önemini vurgulamak ve Woodie’nin hatırasını onurlandırmak için #WalklikeWoodie girişimlerini geliştirdi.

Evde Sosyal-Duygusal Öğrenme Uygulaması

Mevcut evimizde güvenli ve sosyal mesafeli ortamımızda öğrenciler üzerindeki duygusal yük hala var ama çok farklı görünebilir. Öğrencilerin FIRST ile öğrendikleri kavramlar hala geçerlidir, hatta şimdi her zamankinden daha fazla. “Yapılanlar” mevcut çevremizdeki öğrenme ile aynı şey değildir; çalışma sayfaları ve çevrimiçi ödev, öğrenmeyi kolaylaştırmak için kullanılır, ancak sonuçta bu tam bir eğitim değildir. FIRST, bunu öğrencilerin FIRST temel değerleri ve yaratıcılığı deneyimleyerek öğrenmeleri üzerinde bir miktar kontrol ile ve bir dizi etkinlikle çözmeye çalışmaktadır. İçeriklerimiz, öğrencilerle ne öğrenecekleri konusunda açık olarak ve kendi öğrenmelerini takip etmelerini, kanıt toplamasını, öğrenmeyi paylaşmalarını ve FIRST Temel Değerlerini yansıtmalarını istemek üzere yapılandırılmıştır.

Eğitimciler, ebeveynler ve koçlar, uzaktan eğitim de dahil olmak üzere günlük rutine temel değerler ekleyerek öğrenciler için ilgi çekici bir ortam oluşturabilir. Bu süreci evde diğer akademik materyallerle kullanmanıza yardımcı olacak bir ebeveyn kılavuzu geliştirdik. Aşağıdaki etkinlikleri kullanarak evde FIRST Temel Değerlerini öğrencileriniz, çocuğunuz veya ekibinizle birlikte uygulayın:

FIRST , öğrencilere bugün ve yarın dünyayı değiştirmek için ihtiyaç duydukları becerileri ve güveni vermek için çabalarını kararlı şekilde sürdürmeye devam etmektedir. FIRST@Home sayfamızdan uzaktan eğitim, sanal yaz kampları, sanal ekip toplantıları ve diğer uzak ortamlar sırasında evden kolayca gerçekleştirilebilecek daha fazla STEM öğrenme ve beceri geliştirme etkinlikleri paylaşacağız.

FIRST toplulukları içinde deneyimleyerek öğrendiğiniz ilham verici bir hikayeniz veya bilgeliğiniz varsa, lütfen bize inspire@firstinspires.org adresinden ulaşın.