Blog

FIRST® DIVE℠ presented by Qualcomm

FIRST Robotics Competition Türkiye – Blog

FIRST Şampiyona Bilgileri

2 haftadan biraz daha uzun bir süre içinde 600 FIRST® Robotics Competition takımı 2024 FIRST® Şampiyonası için hazır olacak. Etkinlik için 250’den fazla takım şimdiden kayıt yaptırdı ve çok daha fazlası bu hafta katılmaya hak kazanacak.

Çok heyecanlıyız!

Etkinlik Bilgileri

Yaklaşık bir ay önce bazı şampiyonluk bilgileri içeren bir blog yazısı paylaşmıştık. Bugün, birkaç güncelleme ve hatırlatma daha paylaşmaktan heyecan duyuyoruz. FIRST Robotics Competition Championship Information web sayfası, kat planları da dahil olmak üzere ek bilgiler içermektedir. Bu web sayfası, bilgiler kesinleştikçe bölüm atamaları, pit atamaları ve daha fazlası ile etkinliğe yaklaştıkça güncellenmeye devam edecektir.

Genel etkinlik bilgileri FIRST Championship sayfasında ve FIRST Championship uygulamasında da bulunabilir. Uygulamayı cihazınızın uygulama mağazasında “FIRST Championship” araması yaparak bulabilirsiniz. Uygulamayı geçen yılki etkinlik için indirdiyseniz, bu yılki bilgilerle güncellenecektir. 

Yerinde Kayıt

Etkinlik konaklamanızı FIRST ile rezerve etmemeyi seçerseniz, yinede tüm takım üyelerinin (yetişkinler ve öğrenciler) FIRST Championship On-Site yaka kartlarınızı almak için kayıt sistemi üzerinden kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Yaka kartları Pitlere ve Oyun Alanlarına erişim için gereklidir.

Yayın Akışı

Etkinlikte bize katılamazsanız veya evinizde izlemek isteyen aileniz, arkadaşlarınız veya sponsorlarınız varsa, FIRST Robotics Competition alanlarının tamamı Twitch üzerinden yayınlanacaktır. Yayın bağlantıları FIRST Championship’ten önce FIRST Championship web sitesinde yayınlanacaktır.

Radyolar

İlk olarak Ocak ayında duyurduğumuz gibi, 2025 radyoları bu yılki Şampiyonada erken tanıtılıyor. Artık bu yeni radyoları kullanacağımızı teyit etmek için gerekli tüm karar kapılarını geçtik. Bu radyoların kullanımını destekleyen Vivid Hosting ve WestCoast Products’a teşekkür ederiz! Lojistik hakkında da bazı bilgiler paylaşabiliriz:

Kablolama, OM5P telsizinin gövde konektörünün VH-109’daki telden karta konektörlerle değiştirilmesi haricinde, mevcut OM5P radyosunun yerine geçebilir. Takımların etkinlik öncesinde Vivid Hosting’in montaj ve kablolama önerilerini incelemeleri tavsiye edilir.

Takımlar, takım numaraları için önceden programlanmış bir radyoyu Çarşamba günü saat 10:00’da açılacak olan kendi bölümlerinin Teftiş istasyonundan alabileceklerdir. Bu radyo etkinlikten sonra sizde kalacaktır.

FTA’lar ve CSA’lar etkinlik öncesinde radyolarla ilgili eğitim alacak ve bazı radyo sorularıyla ilgili yardım sağlayabileceklerdir.

Vivid Hosting, her bölüm sahası ve kablosuz uygulama sahası için 1’er adet olmak üzere, saha içi izleme ve sorun giderme konusunda yardımcı olacak ek radyo uzmanları sağlamaktadır.

Yedek radyolar, bir CSA, FTA veya Vivid uzmanının onayıyla Robot Servis Merkezindeki WCP standından temin edilebilecektir. Bazı takımların önceden programlanmış yedek radyolarının hazır olmamasından endişe duyabileceğini bilsek de, her sahadaki Vivid uzmanları, maça bağlanan bir takımla ilgili herhangi bir sorunu gidermeye yardımcı olmak için yedek radyolar ve bunları yapılandırma becerisine sahip olacak.

Hall of Fame (Onur Listesi)

Hall of Fame Standı, önceki FIRST Robotics Competition Championship Chairman’s Award Kazananlarını (şimdi FIRST Impact Award olarak adlandırılmaktadır) onurlandırmaktadır. FIRST Etki Ödülü, FIRST ruhunu temsil eder ve FIRST Robotics Competition’ın en prestijli ödülü olmaya devam etmektedir.

Bu yıl, Hall of Fame Standı, programlar arası etkileşime daha fazla olanak sağlamak için İnovasyon Fuarı’nın bir parçası olarak 2. kata taşındı. Hall of Fame standı Çarşamba – Cuma günleri 10:00 – 16:00 saatleri arasında açıktır. Bu, en iyi FIRST Robotics Competition takımlarından bazılarıyla etkileşime girmeniz ve Hall of Fame takımı olmak için neler gerektiğini öğrenmeniz için harika bir fırsat!

Queuing

Bazıları FIRST Robotics Competition Championship Information web sayfamızı, bu yıl FIRST Championship’te Nexus’u test etmeyi planladığımıza dair bir not içerecek şekilde güncellediğimizi fark etmiş olabilir. Tüm ayrıntıları Queuing başlığı altında bulabilirsiniz. Platformun kullanımının tamamen isteğe bağlı olduğunu ve Nexus’tan bildirim almayı tercih eden takımların maçlarına zamanında gitmekten hala sorumlu olduklarını vurgulamak istiyoruz. Nexus’tan gelen bildirimlerin gecikmesi veya kaçırılması nedeniyle maçlar ertelenmeyecek veya tekrar oynanmayacaktır.

Diğer Her Şey

Etkinlikte 600 FIRST Robotics Competition takımı ve oynayacakları yaklaşık 1.200 maça ek olarak çok daha fazlası var! FIRST® LEGO® League Explore’da 40 takım ve FIRST® LEGO® League Challenge’da 160 takım etkinlikte yer alacak. FIRST® Tech Challenge 224 takıma ulaşmıştır.

Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri George R. Brown Kongre Merkezi’nin üçüncü katında konferanslar düzenlenecek ve oturumların tam programı uygulamada mevcut olacak.

Bazı FIRST sponsorlarının en son teknolojilerini görebileceğiniz, Hall of Fame takımlarıyla tanışabileceğiniz ve FIRST öğrencilerini işe alan kolejler ve üniversitelerle ağ kurabileceğiniz İnovasyon Fuarı ve Burs Sırası bu yıl yine ikinci katta olacak.