Blog

FIRST® DIVE℠ presented by Qualcomm

2024 FIRST Championship Sonuç Listesi

TeamNameDivisionÖdülleriOkulİl
5665SPARCJohnsonJudge'sSainte Pulcherie France High SchoolBeyoğlu
5993Istech Robotic Society (IRS)HopperSustainability Award sponsored by DowİSTEK Bilge Kağan Okullarıİstanbul
6014ARCNewtonŞampiyonaya Katıldı Ama Ödül AlmadıRobert Collegeİstanbul
64294th DimensionNewtonGlobal Impact FinalistBahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Kampüsüİzmir
6459AG RobotikMilsteinŞampiyonaya Katıldı Ama Ödül AlmadıALKEV Okullarıİstanbul
6988Aci 35CurieŞampiyonaya Katıldı Ama Ödül AlmadıÖzel İzmir Amerikan Kolejiİzmir
6989KaiserDalyJudge's AwardÖzel Alman Lisesiİstanbul
7748TechtoliaNewtonTeam SpiritTenzile Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesiİstanbul
8054FlareArchimedesJudge's AwardFMV Erenköy Işık Private High School and Science Schoolİstanbul
8056ENSİA Youth - Laissez FaireArchimedesŞampiyonaya Katıldı Ama Ödül AlmadıKarşıyaka Belediyesi Çocuk Meclisiİzmir
8153Tech 4 PeaceDalyŞampiyonaya Katıldı Ama Ödül AlmadıÖzel AÇI Lisesi Bahçeköyİstanbul
8159Golden HornHopperEngineering Inspiration Award sponsored by NASAJr. Roboticsİstanbul
8780TED RoboticsNewtonŞampiyonaya Katıldı Ama Ödül AlmadıTED Ankara KolejiAnkara
9483İstanbul WildcatsMilstein5th place in the worldDeniz Bankİstanbul
9545CARACAL RoboticsJohnsonRookie InspirationMehmet Rıfat Evyap Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesiİstanbul
9694TUBITECHHopperŞampiyonaya Katıldı Ama Ödül AlmadıTübitak Fen LisesiKocaeli

Takımların FIRST Şampiyonasına katılmak için nasıl uygunluk kazandıklarına ilişkin ayrıntılar Şampiyona Uygunluk Kriterleri web sayfasında yayınlanmıştır. 

Takımlar ayrıca tüm programlar ve katılımcılar için geçerli olan bilgiler için FIRST Şampiyonası Web Sitesine, rozet takma, Konferanslar, İnovasyon Fuarı ve daha fazlası gibi tüm katılımcılar için geçerli olan bilgiler için FIRST Şampiyonası Etkinlik Rehberine göz atmalıdır!

Etkinlikte maskelerin isteğe bağlı olduğunu lütfen unutmayın ve birbirinizin kararlarına saygı duyduğunuz için teşekkür ederiz.

Yaka Kartı ve Otel Seçenekleri

Otel programı açıktır, takımlar odaların nasıl rezerve edileceğine ilişkin ayrıntılar için FIRST Şampiyonası Etkinlik Rehberi web sayfasına göz atabilirler. Gönüllüler, bir role atandıklarında bilgi alacaklardır.

Evet, tüm katılımcılar etkinliğe kaydolmak için yaka kartı sistemini kullanmak zorundadır. Tüm katılımcıların etkinlik alanında bir yaka kartına sahip olması gerekmektedir. Sahada yaka kartlarının takılmasını hızlandırmak için lütfen gelmeden önce bu formu doldurun.

Hayır, otel programı katılımcılar için bir seçenek olarak sunulmaktadır.

Takımlar, FIRST Şampiyonasına katılmaya hak kazandıktan sonra kayıt hakkında bilgi alacaktır.

Robot Nakliyesi ve Paketleme

2024 FIRST Şampiyonasına katılacak takımlar, robotlarını FedEx kuponunu kullanarak göndermeyi veya etkinliğe elden taşımayı seçebilirler.

FIRST Şampiyonası’na katılmaya hak kazanan ve kesin kayıt yaptıran (etkinlik kayıt ücretini ödeyen) takımlara, FIRST Şampiyonası’na elden mi yoksa FedEx ile mi göndermek istediklerini soran bir e-posta gönderilecektir. ‘Varsayılan’ bir seçenek olmayacağı için takımlar birini ya da diğerini seçmelidir. Daha fazla bilgi için Robot Taşıma web sayfasına göz atın.

Takımınız FIRST Şampiyonasına hazırlanırken yardımcı olacak ipuçları için lütfen 2024 FIRST Şampiyonası Paketleme belgesine bakın.

Etkinlik Takvimi & Kat Planıcalendar

Takımlar FIRST Robotics Competition Genel Program‘a başvurabilir ve programlar FIRST Şampiyona web sitesinde ve Şampiyona App’te de mevcut olacaktır.

George R. Brown Kongre Merkezi’nin 1. katındaki FIRST Robotics Competition alanının yerleşimi için lütfen aşağıdaki resimlere bakın.

Değerlendirme ve Ödüller

FIRST Robotics Competition hem sahada hem de saha dışında rekabet heyecanını kutluyor. Ödüllerimiz aracılığıyla, bizi robotlardan çok daha fazlası yapan FIRST Temel Değerlerini kutluyoruz.

Jüri üyeleri, tıpkı Bölge (District) veya Bölgesel (Regional) Yarışmalarda olduğu gibi, Jüri Ödülleri için takımlarla mülakat yapmak üzere pitte dolaşacaktır. Jüri üyeleri pitte, oyun alanında ve etkinliğin diğer alanlarında takımlarla röportaj yapabilir ve onları gözlemleyebilir. Ödüllerin tam açıklaması için FIRST Robotics Competition Ödüller sayfasını ziyaret edin. Herhangi bir ödüle hak kazanmak için takımların FIRST Temel Değerlerini takip etmeleri, Duyarlı Profesyonellik (Gracious Professionalism®) sergilemeleri ve uygun güvenlik uygulamalarını hayata geçirmeleri ve takip etmeleri gerekecektir.

Bu yıl, her saha için ödüller playoff maçları arasında verilecektir. Tüm takım ödül almak ve isterlerse takım fotoğrafı çektirmek için sahaya davet edilecektir (takım fotoğrafı kendisi çekmelidir).

FIRST Impact Ödülü Finalistleri ve Woodie Flowers Ödülü kazananı Cumartesi Sabahı İttifak Seçiminden önce açıklanacaktır.

FIRST Impact Ödülü mülakat programı 19 Nisan Çarşamba günü her bir Pit Admin’de yayınlanacaktır. FIRST Impact Ödülü Mülakatları 20 Nisan Perşembe ve 21 Nisan Cuma günleri yapılacaktır.

Binanın 3. katında yer alan 380 A – D numaralı odalar olmak üzere dört adet FIRST Impact Ödülü Mülakat odası bulunmaktadır. Mülakat saatlerinin değiştirilmesi teşvik edilmemektedir, ancak saatinizi değiştirmeniz gerekiyorsa, sizinle aynı mülakat odasına atanmış bir ekiple (onaylarını aldıktan sonra) değiştirin ve Pit Admin’i bilgilendirin. Pit Admin değişikliği onaylamalıdır ve değişikliklerden haberdar olmaları için jüri üyeleriyle birlikte çalışacaktır.

 Takımlar, FIRST Impact Ödülü Şampiyonluğunu kazanan diğer takımların neler başardığını görmek için Hall of Fame web sayfasına başvurabilir.

Lojistik

Tüm takımlar, araçlarından Pite malzeme getirmek için Takım Yükleme Talimatlarında belirtilen Yükleme sürecini takip etmelidir.

 • Erken Yükleme
  Robotlarını sevk eden takımların Erken Yükleme zaman aralığında, elle taşınması tercih edilmek üzere bir çanta (yaklaşık Parça Kiti boyutunda) getirebileceklerini lütfen unutmayın. Çanta standart bir kapı aralığına sığmalıdır. Çanta, takımın kasalarını açmak için gereken tüm el aletlerini içermelidir ve kablolu veya kablosuz bir elektrikli matkap da içerebilir.
  Erken Yüklenen takımlar, mekanın ön kapılarından içeri girdiklerinde tüm eşyalarının aranacağını bilmeli ve çantalarını kontrol edilmeye hazır halde bulundurmalıdır (yani fermuarlı olmamalıdır). Takımlar çantalarında yasaklı eşyalar listesinde (Etkinlik Kuralları E109 uyarınca) yer alan eşyaları bulundurmamalıdır. Diğer tüm eşyalar standart Yükleme Süreci aracılığıyla yükleme alanından getirilmelidir.
  Tüm Erken Giriş yapan takımlar lobideki erken giriş masasına giderek pitlere giriş bilekliklerini almalıdır.
  Takım Giriş masasında yaka kartı basması gereken veya lobiden yükleme alanına üye göndermesi gereken ekipler de erken giriş masasına giderek farklı renkte bir bileklik alarak giriş yapabilirler. Bu ekiplerin saat 10’a kadar pite girmelerine izin verilmeyecektir. 

Takımınızdaki bir mentor, takımınızın robotunuzu Şampiyonaya elle taşımış veya göndermiş olmasına bakılmaksızın, yüklemeyi ziyaret etmeden önce nakliye masasını ziyaret ETMELİDİR. Takımınız tamamen paketlendiğinde ve yüklemeye hazır olduğunda, paketlenmiş ekipmanınızı yükleme alanına getirin ve bir kişiyi Salon A & E’nin arkasındaki yükleme masasına gönderin. Yükleme personeli, takımınıza bir araç serbest bırakma kodu atayacak ve bu kod daha sonra sürücünün yükleme alanına giriş yapmak için kullanabileceği bir kod olacaktır. Araçlar bu kodu alana kadar sıraya girmemelidir.

Takımlar, check-in sırasında takım paketlerinde ek yükleme talimatları alacaklardır ancak Takım Dışarı Çıkma Talimatlarına da başvurabilirler.

Her ligde Perşembe ve Cuma günleri öğle yemeği için 1 saat 30 dakikalık bir mola verilir. Bazı maçlar Öğle Arası sırasında tekrar oynanacağından, takımlar her Klasman Sahasındaki anonsları dikkatle dinlemelidir. Lütfen sahalara göre Perşembe ve Cuma günleri için aşağıdaki programa bakınız. 22 Nisan Cumartesi günü, tüm Klasman Sahaları, Klasman Sahası Elemelerinin bitiminden 13:30’a kadar ara verecektir.

George R. Brown Kongre Merkezi’nin çevresinde birçok yiyecek seçeneğinin yanı sıra kongre merkezi içinde de imtiyazlar bulunmaktadır. Yerel yiyecek kamyonları Discovery Green çevresinde olacaktır. Yakındaki restoranların bir listesini görüntüleyin.

Takımlar, takımınız için öğle yemeği ön siparişi vermek üzere ön sipariş formunu kullanabilir.

George R. Brown Kongre Merkezi çevresinde park yeri mevcuttur, daha fazla bilgi için Downtown Houston Parking web sayfasına bakınız.

Pratik Sahaları

Her bir Pit alanında 2 tam Yarışma Sahasının yanı sıra birkaç halı kaplı Antrenman Sahası alanı bulunacaktır. Antrenman Sahaları Çarşamba öğleden sonra – Cuma akşamı açıktır. Antrenman Sahaları Cumartesi günü mevcut olmayacaktır. Planlanan çalışma saatleri için lütfen FIRST Robotics Competition Genel Program‘a ve takımların kayıt paketlerinde verilen Şampiyona Pratik Sahasına Genel Bakış‘a başvurun.

 

Robotlarını gönderen takımların, gönderildikten sonra robotları üzerinde çalışamayacakları için dezavantajlı durumda olduklarının farkındayız. Oyun alanını eşitlemeye yardımcı olmak için, robotlarını gönderen takımlar Çarşamba günü pitlere erken erişim ve FIRST Championship’te aşağıdakileri sağlayan bir Çarşamba öncelikli geçiş alırlar:

 • Resmi olarak açılmadan önce ‘oyun alanına’ (resmi olmayan/ahşap) özel erişim
 • Takımların sadece Çarşamba günü resmi antrenman sahalarında bir kez sıra atlamasına olanak tanıyan hızlı geçiş kartı
Sıraya Alma (Queuing)

Takımlar maç saatlerini bilmekten sorumludur ve maçlarından 30 dakika önce bir anons yapılmadan sıraya girmeleri beklenmektedir. Takımların pit alanlarından oyun alanlarına gitmek için en az 10 dakikaya ihtiyaçları vardır. Lütfen pitler ve oyun alanları arasında gidip gelmek için fazladan zaman bırakın.

 

FIRST, eleme maçları için yayınlanan programlara yakın kalmak için her türlü çabayı gösterecektir. Anlık değişiklikler için pit ekranını yakından takip edin. Sesli maç çağrısı yapılmayacaktır.

Robot Hizmetleri
 • Kontrol Sistemi Danışmanları (CSA’lar) – Ekipler, Robot Servis Merkezindeki NI standına uğrayarak veya www.ni.com/frcsupport adresinden çevrimiçi talepte bulunarak yazılım veya elektrik sorunlarını gidermek için Kontrol Sistemleri Danışmanlarından genel yardım talep edebilirler.
 • Makine Atölyesi (Machine Shop) – NASA sponsorluğunda, A ve E Salonlarının arkasındaki her bir Pit alanında, Yedek Parça Masalarının yakınında bir makine atölyesi bulunmaktadır.
 • Yedek Parçalar (Spare Parts) – Hem A hem de E Salonunun arkasında bir yedek parça masası bulunmaktadır ve parçalar sınırlı olarak temin edilebilmektedir.
 • Robot Servis Merkezi (Robot Service Center) – B, C ve D Salonlarının arkasında yer alır ve takımların yarışma sırasında Tedarikçilerden destek almaları için bir fırsattır (örneğin, teknik yardım, yedek parça veya onarım konusunda yardım).
Einstein Turnuvası

8 Division’ın (Bölüm) kazanan ittifakları, Division (Bölüm) Şampiyonları olarak bilinir. Bu takımlar Einstein Turnuvasında yarışırlar. Turnuva, Oyun Kılavuzunun 11.9.4 Bölümünde açıklandığı gibi Çift Elemeli bir Turnuva olacaktır.

 • Ayrılmış Oturma Yeri -Bölüm ittifakı kazananları ve FIRST Impact Ödülü Finalistleri açıklandığında, her takıma Einstein Turnuvası için özel oturma yeri belirlemek üzere 40 bileklik verilir. Takımlar bileklikleri saha Gönüllü Koordinatöründen alırlar. Lütfen ayrılmış koltuklara en geç 13:30’da varın.
  Not: Saat 13:30’dan sonra tribünlerdeki tüm açık alanlar oturma için halka açılacaktır.
 • Zebra MotionWorks – Bu Blog Gönderisinde duyurulduğu gibi, Zebra MotionWorks’ün RFID hareket etiketleri Einstein turnuvası sırasında takımların kullanımına sunulacaktır. Etiketlerin boyutları hakkında bir fikir edinmek istiyorsanız CAD dosyalarına (AssemblyFile (STP), PartFile (STP), STLFormat) göz atın.
Erişebilirlikaccessibility-circle
 • ADA Koltukları – Tüm sahalar için ADA erişimli koltuklar mevcuttur. İhtiyacı olan kişi ve ekibinin bir kısmı için yer olacaktır. Takımın büyüklüğüne bağlı olarak takımın bir kısmının ayrılmış alanın arkasındaki ayrılmış tribünde oturması gerekebilir. İhtiyacı olan kişi bir öğrenciyse, ayrılmış alanda en az 1 yetişkinin oturmasını rica ediyoruz. Oturma yeri tarifi için lütfen bir gönüllüyle görüşün.
 • Cinsiyet Ayrımı Gözetmeyen Tuvaletler – FIRST Championship web sitesindeki yerleşim planlarının yanı sıra yukarıdaki yerleşim planında gösterildiği gibi cinsiyet ayrımı gözetmeyen tuvaletler de mevcut olacaktır.
 • İbadet Odaları – Etkinlik saatleri içerisinde dini ibadetlerini yerinde yerine getirmek isteyen herkes için iki adet ibadet odası mevcut olacaktır.  Dua odaları Marriott Marquis Houston’ın 2. katında Montgomery odaları A&B’de yer almaktadır.  Marriott Marquis Houston, George R. Brown Kongre Merkezi’ne bağlıdır ve Mezzanine A’nın kuzeyinde bulunan 2. seviye gökyüzü köprüsünden erişilebilir. 
 • Sessiz Oda – Stres atmak ve yarışma işlerine ara vermek için sessiz bir alana ihtiyaç duyan katılımcılar için bir Sessiz Oda mevcut olacaktır. Oda, 382C’de 3. katta yer almaktadır ve saatleri FIRST Robotics Competition Genel Program da yayınlanmıştır.
  Oda için eşya (oyun kartları, masa oyunları, stres topları, yapbozlar gibi şeyler) bağışlamak isterseniz, lütfen 382C numaralı odaya getirin