Blog

FIRST® DIVE℠ presented by Qualcomm

DİA Nedir?

Döngüsel işler Atölyesi Horizon 2020 destekli Pop Machina projesi kapsamında İBB Atık Yönetim Müdürlüğü tarafından kurulan, ileri dönüşüm odaklı prototip üretimlerini hedefleyen ortak üretim alanıdır.

Döngüsel İşler Atölyesinde plastik, ahşap, elektronik atıklar kullanılarak küçük ve orta ölçekte prototipler yapılabilir.

FIRST Robotics Competition Takımları Nasıl Yararlanabilir ?

Döngüsel işler Atölyesi bünyesindeki ekipmanlardan Randevu sistemi üzerinden rezervasyon yaptırarak yararlanabilirsiniz.

Atölyenin temel amacı olan geri dönüşümü sağlayacak materyalleri yanınızda getirerek yada projelerinizde kullanarak “İBB Döngüsel İşler Atelyesi” imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Tozsuz Üretim Alanı

Tozsuz alanda bulunan seramik fırını, küçük el aletleri, transfer pressi, 3D yazıcı ve dikiş makinası ile üretim gerçekleştirebilirsiniz. Tozsuz alanda kullanılacak sarf aletlerinin tamamı (filament, dikiş ipliği,kumaş vb) kullanıcı sorumluluğundadır.

Tozlu Üretim Alanı

Tozlu üretim alanında ise orta ölçekte prototip geliştirmeye uygun lazer kesici, testere, CNC,  Enjeksiyon-parçalayıcı-ekstrüzyon makinalarından oluşan ekipmanları bulunmaktadır.  Tozlu alanda ise kullanılan makine sarfları (bıçak uçları, standart kalıplar vb) hariç  özel tasarım gerektiren kalıp vb sarflar kullanıcı sorumluluğundadır.

Alanda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir ?

Alanda uyulması gereken Mekan Kullanım Protokolü’ne ve Ziyaretçi Bilgilendirme Talimatlarına uygun şekilde kullanılmalıdır. Detaylı kullanım kuralları listesi için lütfen buradaki sayfamızı inceleyiniz.

Onun dışında her ekipmanın güvenli kullanım talimatnamesinin bulunduğu standart İSG formları vardır.

Takımlarımız bunları inceleyerek uygun şekilde kullanım gerçekleştirebilirler.