Blog

FIRST® DIVE℠ presented by Qualcomm

FIRST Robotics Competition Türkiye – Blog

Demet Tümkaya

Mezun Olduğu Takım : 4191 IMC
Mezu Olduğu Okul : TEV İnanç Türkeş Lisesi

2022 – 2023 Sezonu Bosphorus Regional Yılın Gönüllüsü 

FIRST® ve FYF için gönüllü olmaktan edindiğiniz bir özelliği günlük yaşantınızda ve/veya kariyer hayatınızda kullanıyor musunuz? (FIRST® ve Fikret Yüksel Vakıf için gönüllü olmak hayatta size ne kattı?)

Gönüllü olduğum sezonlarda farklı rollerde yer aldım.
Tüm bunların bana kattığı ve hayatımda en büyük etkisi olan özellik, iletişim becerilerimi geliştirmesiydi.
Gönüllüğümün ilk senesinde, çekingen yapıya sahip bir olsam da diğer gönüllü arkadaşlarımın sayesinde ortama rahatça alışmıştım, bu güzel ekiple tanıştıktan sonra acaba ben buradakilere başka nasıl fayda sağlayabilirim diye düşünmeye çoktan başlamıştım.
Aldığım sorumluluğun artmasıyla birlikte kritik anlarda çok yönlü düşünerek bir ekiple birlikte aksiyona geçebilmek konusunda da bana çok şey öğretti.

Gönüllük hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bizler, FRC’de gönüllüler olarak organizasyona destek olmanın yanı sıra olağanüstü işler yapan öğrencilerin de kendilerine geliştirmelerine ortam sağlıyoruz. Bunu karşılık beklemeden yapmak gönüllüğün en önemli değerlerinden biri, umarım daha geniş bir aileyle daha güzel işler yapıyor oluruz önümüzdeki senelerde.

Bu senenin regionallarına hazırlanırken görevinizin size kattığı en önemliozelliğin ne olduğunu düşünüyorsunuz?

Özellikle bu sene önceki sezonlara ek olarak farklı bir motivasyonum vardı. Daha fazla sorumluluk almay ve bu topluluğa sağlayabileceğim en iyi şekilde fayda sağlamayı kendime görev edindim. Bu süreçte uzakta olmanın bir engel olmadığını gördüm ve bana bir kez daha zaman yönetiminin değerini gösterdi. Planlama sürecinde birkaç defa başa dönmek zorunda kalsak da herkesin elinden geleni sonuna kadar yaptığı bir ekiple çalışmak da bana güç verdi.

FRC için Mezun olmaktan edindiğiniz bir özelliği günlük yaşantınızda ve/veya kariyer/Üniversitesi hayatınızda kullanıyor musunuz?

Bir mühendislik öğrencisi olarak bu alanda ilerleme kararını vermemde FRC’nin büyük payı olsa da burası sadece teknik bilgilerin fark yarattığı bir ortam değil.
Karşılaştığımız engelleri aşabilmek için takım olarak mücadele etmeli, ekip içerisinde kendimizi etkili ve doğru şekilde ifade etmeli, sorumluluklarımızın farkında olarak takımda bize düşeni yapmalıyz. Tüm süreç boyunca, duyarlı profesyoneller olarak bildiklerimizi çevremizdekilerle paylaşmaktan çekinmemenin yanı sıra birbirimizden öğrenebileceklerimizin bir sonu olmadığını da her zaman aklımızda bulundurmalıyız
“bence! Benim FRC’den öğrendiklerim ve akranlarımın da mutlaka öğrenmesini istediğim noktalar bunlar sanırım.

FRC’nin bir parçası olmanın size en çok hissettirdiği duygu neydi?

Sevdiği şeyi gönülden yapan insanlarla bir arada olmak ve herkesin bu günleri iple çektiğini bilmek, benim gelecede dair umudumu artırıyor. Beraber neleri başarabileceğimizi bir kez daha görüyorum.
Sadece etkinlik anında değil, sezon boyunca
“robotlardan daha fazlası” diyerek emek harcayan tüm takımların, bir zamanlar benim de onlardan biri olduğum öğrencilerin keyifli zaman geçirmelerini ve sonuç ne olursa olsun kendileriyle gurur duymalarını sağlayabilmek için oradayım.