moodle
kariyer
learn
portal
2024 Yerel Kickoff Etkinlikleri
Blog

Bu FIRST ödül çevirisinin orijinaline buradan [ENG] ulaşabilirsiniz. Fikret Yüksek Vakfı çeviri ekibi hatalı çeviriler konusunda sorumluluk almamaktadır.

Dean’s List Ödülü

Güncelleme

Önemli Tarihler

Tanımlama

FIRST®‘teki en seçkin lise öğrencilerinin liderliğini ve bağlılığını takdir etmek amacıyla Kamen ailesi, FIRST® Robotics Competition ve FIRST® Tech Challenge FIRST Dean’s List Ödülü olarak bilinen seçilmiş 10. veya 11. sınıf* öğrencileri için ödüllere sponsor olmaktadır.

Çok prestijli National Merit Scholarship Ödül’üne benzer şekilde, FIRST Dean’s List Ödülü öğrencileri için üç (3) seviye bulunmaktadır.

FIRST Dean’s List Ödülü, 2010’daki tanıtımından bu yana, FIRST Dean’s List Ödülü öğrencilerinin kabul için başvurmasını isteyen prestijli kolej ve üniversitelerin dikkatini çekmiştir. FIRST bu ilginin öğrencilerimiz için faydalı olduğuna inandığından, Finalist ve Winner olarak seçilen öğrencilerden, yalnızca bu kurumların istedikleri takdirde öğrencilerle iletişime geçmelerine izin vermek amacıyla, görüntü de dahil olmak üzere belirli kişisel bilgilerin ilgili kolejlere/üniversitelere verilmesi ve kullanılması için yazılı onay vermeleri istenecektir. Kolejler/üniversiteler FIRST Dean’s List Ödülü Winner’ları ile tanışmaya ilgi duyduklarını ifade etmişlerdir ve FIRST her takımın en iyi iki öğrencisini FIRST Dean’s List Yarı Finalistleri olarak aday gösterme fırsatından yararlanacağını ummaktadır.

    *NOT: Dünyanın, eğitim yıllarını belirlemek için bunun gibi sınıf seviyelerini kullanmayan bölgeleri için: Bu ödül, kolej veya   üniversiteye girmelerine iki (2) ila üç (3) yıl kalan öğrencilere yöneliktir. Bir sonraki akademik yılda kolej veya üniversiteye gidecek olan öğrenciler bu ödüle uygun değildir. Aday gösterme sürecinde danışmanlardan mezuniyet yılı istenecektir.

Başvurular

Dean’s List Ödülü kriterlerinin dikkatlice incelenmesinin ardından, her takım 10. veya 11. sınıf öğrencisi olan en fazla iki öğrenciyi Yarı Finalist olarak aday göstermeye davet edilir. Ekiplerin sadece bu onuru gerçekten hak ettiğine inandıkları öğrencileri aday göstermeleri önemlidir. Takıma mentorluk yapan (ve takımın bir üyesi olarak aktif olarak katılmayan) 10. ve 11. sınıf öğrencileri uygun değildir.

Takımın Dean’s List Yarı finalistleri olarak seçilen öğrencilerden herhangi biriyle akraba olmayan bir mentör, FIRST Dean’s List Finalisti unvanı için yarışmak üzere Team Registration System’da ki (Takım Kayıt Sistemi) başvuruyu tamamlamalı ve göndermelidir. Daha önceki bir yılda FIRST Dean’s List Yarı finalistleri veya Finalistleri olarak seçilen öğrenciler, tüm kriterleri karşılamaları koşuluyla bu yıl tekrar aday gösterilmeye uygundur.

Lütfen dikkat: Gönderimde bulunarak, Submitter, FIRST ve FIRST yetkililerine, gönderimi tanımlamak, ödülü açıklamak ve/veya FIRST ve FIRST programlarını başka bir şekilde tanıtmak amacıyla gönderimin herhangi birini veya tamamını herhangi bir medyada kullanma hakkını geri alınamaz bir şekilde verir.

Aday gösterilmek ve röportaj almak için öğrencilerin FIRST Consent and Release (Muvafakatname ve İbraname) formunu imzalamaları GEREKMEKTEDİR. FIRST Dashboard hesabı olan ve profillerinde imzalı Consent and Release formu bulunan öğrenciler, aday gösterme portalındaki açılır listeden seçilebilir. Öğrencinin hesabında imzalı bir form yoksa veya bir hesabı yoksa, mentörler göndermeden önce FIRST Consent and Release formunun imzalı bir basılı kopyasına sahip olduklarını onaylayan yeni bir onay kutusunu işaretleyebilirler. Kağıt formlar, yerel yetkilinize ulaşarak edinilebilir. Kağıt formun gönderilmesi hakkında bilgi için lütfen aşağıdaki Mülakat Süreci bölümüne bakın.

Dean’s List Ödülü’ne başvurma, makale yazma ve mülakata hazırlanma hakkında daha fazla bilgi için lütfen FIRST Robotics Competition Dean’s List Ödülü Kılavuzu‘nu inceleyin.

Kriterler

FIRST Deans List Ödülü’nün seçim kriterleri için, bir öğrenci aşağıdakileri içermeli ancak bunlarla sınırlı olmamalıdır:

Her giriş aşağıdaki tanımlayıcı bilgileri içermelidir:

Deneme aşağıda her biri 800 karakterden oluşan beş soruya ayrılmıştır. Denemeler, Yarı Finalistin genel olarak FIRST‘e ve özel olarak takımına katkıları hakkında spesifik olmalı ve jüriyi Yarı Finalistin girişimcilik, teknik, yaratıcılık ve inovasyon becerileri hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirmelidir. Spesifik örnekler jüri üyelerine yardımcı olur. Yarı finalist hakkında FIRST dışındaki bilgiler de adaylığı destekleyici nitelikte olabilir ancak öğrencinin FIRST‘e katılımıyla ilgili bilgilere göre ikincil önemdedir. Denemeler yukarıda belirtilen tarihler arasında İngilizce olarak sunulmalıdır.

FIRST Robotics Competition Dean’s List için başvurular FIRST Dashboard üzerinden yapılır.

FIRST Dean’s List Yarı finalistinin bir fotoğrafı teşvik edilir, ancak isteğe bağlıdır ve kompozisyon gönderimi ve bu tür fotoğraflar, FIRST‘ün takdirine bağlı olarak, alıcının ve/veya ödülün tanıtımında kullanılabilir. Finalistlerin ve kazananların, FIRST Dean’s List tanıma programına katkıda bulunan sponsorlara benzerliklerinin kullanılmasına izin vermek için bir FIRST medya açıklaması imzalamaları gerekecek ve federal / eyalet ödül gereklilikleriyle ilgili tüm vergilerden sorumlu olacaklardır.

Mülakat Süreci

Her Yarı Finalist ile mülakat yapılacaktır. Mülakat 6-10 dakika arasında sürecek ve mülakat öncesinde başvuruları incelemiş olan en az 2 Jüri Üyesi tarafından gerçekleştirilecektir.

On adet FIRST Robotics Competition FIRST Dean’s List Ödülü Winner’ı ve on adet FIRST Tech Challenge FIRST Dean’s List Ödülü Winner’ı aşağıdakileri alacaktır: