Blog

FIRST® DIVE℠ presented by Qualcomm

Bu FIRST ödül çevirisinin orijinaline buradan [ENG] ulaşabilirsiniz. Fikret Yüksek Vakfı çeviri ekibi hatalı çeviriler konusunda sorumluluk almamaktadır.

Dean’s List Ödülü

Güncelleme

 • 16.01.2024

Önemli Tarihler

 • Başvurular Açılış: 2 Kasım 2023, öğlen 12:00 ET
 • Başvurular Kapanış: 8 Şubat 2024, öğlen 15:00 ET

Tanımlama

FIRST®‘teki en seçkin lise öğrencilerinin liderliğini ve bağlılığını takdir etmek amacıyla Kamen ailesi, FIRST® Robotics Competition ve FIRST® Tech Challenge FIRST Dean’s List Ödülü olarak bilinen seçilmiş 10. veya 11. sınıf* öğrencileri için ödüllere sponsor olmaktadır.

Çok prestijli National Merit Scholarship Ödül’üne benzer şekilde, FIRST Dean’s List Ödülü öğrencileri için üç (3) seviye bulunmaktadır.

 • FIRST Dean’s List Yarı Finalistleri – her takım tarafından aday gösterilen 10. veya 11. sınıf* iki (2) öğrenciden oluşur.
 • FIRST Dean’s List Finalistleri – Her Regional ve District Region için seçilen öğrenciler. Her Regional’da 2 Dean’s List Ödülü Finalisti tahsis edilir ve District Region başına Finalist sayısı değişir. Her District Region’a tahsis edilen Dean’s List Ödülü Finalistlerinin sayısı için lütfen Championship Eligibility Criteria (Şampiyona Uygunluk Kriterleri) sayfasını ziyaret edin.
 • FIRST Dean’s List Winners – geçerli FIRST Dean’s List Finalistleri arasından seçilen on (10) FIRST Robotics Competition ve on (10) FIRST Tech Challenge öğrencisinden oluşur.
  Yarı finalist, Finalist veya Winner olarak FIRST Dean’s List statüsü kazanan öğrenciler, kişisel teknik uzmanlık ve başarıya ulaşırken takımlarını ve topluluklarını FIRST ve misyonu için farkındalığı arttırmaya yönlendiren mevcut öğrenci liderlerinin harika örnekleridir. FIRST‘ün hedefi, tüm Dean’s List Yarı Finalistleri, Finalistleri ve Winner’ların ödül sonrasında FIRST‘ün sürekli büyüyen öğrenci mezunlarının büyük liderleri olarak devam etmeleridir.

FIRST Dean’s List Ödülü, 2010’daki tanıtımından bu yana, FIRST Dean’s List Ödülü öğrencilerinin kabul için başvurmasını isteyen prestijli kolej ve üniversitelerin dikkatini çekmiştir. FIRST bu ilginin öğrencilerimiz için faydalı olduğuna inandığından, Finalist ve Winner olarak seçilen öğrencilerden, yalnızca bu kurumların istedikleri takdirde öğrencilerle iletişime geçmelerine izin vermek amacıyla, görüntü de dahil olmak üzere belirli kişisel bilgilerin ilgili kolejlere/üniversitelere verilmesi ve kullanılması için yazılı onay vermeleri istenecektir. Kolejler/üniversiteler FIRST Dean’s List Ödülü Winner’ları ile tanışmaya ilgi duyduklarını ifade etmişlerdir ve FIRST her takımın en iyi iki öğrencisini FIRST Dean’s List Yarı Finalistleri olarak aday gösterme fırsatından yararlanacağını ummaktadır.

    *NOT: Dünyanın, eğitim yıllarını belirlemek için bunun gibi sınıf seviyelerini kullanmayan bölgeleri için: Bu ödül, kolej veya   üniversiteye girmelerine iki (2) ila üç (3) yıl kalan öğrencilere yöneliktir. Bir sonraki akademik yılda kolej veya üniversiteye gidecek olan öğrenciler bu ödüle uygun değildir. Aday gösterme sürecinde danışmanlardan mezuniyet yılı istenecektir.

Başvurular

Dean’s List Ödülü kriterlerinin dikkatlice incelenmesinin ardından, her takım 10. veya 11. sınıf öğrencisi olan en fazla iki öğrenciyi Yarı Finalist olarak aday göstermeye davet edilir. Ekiplerin sadece bu onuru gerçekten hak ettiğine inandıkları öğrencileri aday göstermeleri önemlidir. Takıma mentorluk yapan (ve takımın bir üyesi olarak aktif olarak katılmayan) 10. ve 11. sınıf öğrencileri uygun değildir.

Takımın Dean’s List Yarı finalistleri olarak seçilen öğrencilerden herhangi biriyle akraba olmayan bir mentör, FIRST Dean’s List Finalisti unvanı için yarışmak üzere Team Registration System’da ki (Takım Kayıt Sistemi) başvuruyu tamamlamalı ve göndermelidir. Daha önceki bir yılda FIRST Dean’s List Yarı finalistleri veya Finalistleri olarak seçilen öğrenciler, tüm kriterleri karşılamaları koşuluyla bu yıl tekrar aday gösterilmeye uygundur.

Lütfen dikkat: Gönderimde bulunarak, Submitter, FIRST ve FIRST yetkililerine, gönderimi tanımlamak, ödülü açıklamak ve/veya FIRST ve FIRST programlarını başka bir şekilde tanıtmak amacıyla gönderimin herhangi birini veya tamamını herhangi bir medyada kullanma hakkını geri alınamaz bir şekilde verir.

Aday gösterilmek ve röportaj almak için öğrencilerin FIRST Consent and Release (Muvafakatname ve İbraname) formunu imzalamaları GEREKMEKTEDİR. FIRST Dashboard hesabı olan ve profillerinde imzalı Consent and Release formu bulunan öğrenciler, aday gösterme portalındaki açılır listeden seçilebilir. Öğrencinin hesabında imzalı bir form yoksa veya bir hesabı yoksa, mentörler göndermeden önce FIRST Consent and Release formunun imzalı bir basılı kopyasına sahip olduklarını onaylayan yeni bir onay kutusunu işaretleyebilirler. Kağıt formlar, yerel yetkilinize ulaşarak edinilebilir. Kağıt formun gönderilmesi hakkında bilgi için lütfen aşağıdaki Mülakat Süreci bölümüne bakın.

Dean’s List Ödülü’ne başvurma, makale yazma ve mülakata hazırlanma hakkında daha fazla bilgi için lütfen FIRST Robotics Competition Dean’s List Ödülü Kılavuzu‘nu inceleyin.

Kriterler

FIRST Deans List Ödülü’nün seçim kriterleri için, bir öğrenci aşağıdakileri içermeli ancak bunlarla sınırlı olmamalıdır:

 • FIRST Core Values (Temel Değerlerine) bağlılık ve liderlik gösterme
 • Okulda ve toplumda FIRST farkındalığını artırmada etkililik
 • FIRST‘e uzun vadeli bir bağlılık için ilgi ve tutku
 • Ekiplerine genel bireysel katkı
 • Teknik uzmanlık ve tutku
 • Girişimcilik ve yaratıcılık
 • Ekip arkadaşlarını motive etme ve onlara liderlik etme becerisi
 • Adaylığı tek bir mentorun sunması gerekse de, ekip bir bütün olarak başvurunun doğruluğunu teyit etmelidir. FIRST, başvuru verilerinin doğruluğu ve kesinliği konusunda ekibe güvenmektedir.

Her giriş aşağıdaki tanımlayıcı bilgileri içermelidir:

 • Dean’s List Ödülü’ne layık görülmek için bir öğrencinin akademik mükemmellik sergilemesi gerekir. Lütfen öğrencinin akademik performansını okulun kullandığı bir gösterge ile açıklayın. (Maksimum Karakter Sayısı: 200)
 • Öğrencinin lisesinin adı ve yeri
 • Ortaokuldan/liseden mezuniyet yılı
 • Öğrencinin FIRST‘e katıldığı yıl sayısı (Maksimum karakter: 30)
 • Öğrencinin takımda yer aldığı yıl sayısı
 • Öğrencinin neden aday gösterildiğini kanıtlayan, her biri 800 karakteri geçmeyen beş makale. Bu makaleler için yönlendirmeler aşağıda bulunabilir.

Deneme aşağıda her biri 800 karakterden oluşan beş soruya ayrılmıştır. Denemeler, Yarı Finalistin genel olarak FIRST‘e ve özel olarak takımına katkıları hakkında spesifik olmalı ve jüriyi Yarı Finalistin girişimcilik, teknik, yaratıcılık ve inovasyon becerileri hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirmelidir. Spesifik örnekler jüri üyelerine yardımcı olur. Yarı finalist hakkında FIRST dışındaki bilgiler de adaylığı destekleyici nitelikte olabilir ancak öğrencinin FIRST‘e katılımıyla ilgili bilgilere göre ikincil önemdedir. Denemeler yukarıda belirtilen tarihler arasında İngilizce olarak sunulmalıdır.

 • Öğrencinin FIRST Temel Değerleri aracılığıyla Gracious Professionalism ve Coopertition felsefelerini nasıl somutlaştırdığını açıklayın: Discovery, Innovation, Impact, Inclusion, Teamwork and Fun (Keşif, Yenilik, Etki, Kapsayıcılık, Takım Çalışması ve Eğlence). Lütfen örnekler verin.
 • Öğrenci FIRST farkındalığını nasıl artırdı? Öğrencinin lise sonrasında da FIRST ile ilgilenmeye devam etmek için ilgi alanlarını ve/veya planlarını açıklayın. Lütfen örnekler verin.
 • Programlama, elektronik, tasarım, imalat, yapım alanlarında belirli örnekler kullanarak öğrencinin teknik uzmanlığını tanımlayın ve bu becerilerin takımın başarısına nasıl katkıda bulunduğunu gösterin. Lütfen örnekler veriniz.
 • Öğrencinin ekibe bireysel katkısı, bağış toplama, sosyal yardım, girişimcilik ve yaratıcılık alanlarında ekibe bir bütün olarak nasıl fayda sağlıyor? Lütfen örnekler veriniz.
 • Öğrencinin ekip arkadaşlarına karşı liderliğini açıklayın. Diğerlerini nasıl motive ediyorlar? Liderlik tarzları nedir? Lütfen örnekler veriniz.

FIRST Robotics Competition Dean’s List için başvurular FIRST Dashboard üzerinden yapılır.

FIRST Dean’s List Yarı finalistinin bir fotoğrafı teşvik edilir, ancak isteğe bağlıdır ve kompozisyon gönderimi ve bu tür fotoğraflar, FIRST‘ün takdirine bağlı olarak, alıcının ve/veya ödülün tanıtımında kullanılabilir. Finalistlerin ve kazananların, FIRST Dean’s List tanıma programına katkıda bulunan sponsorlara benzerliklerinin kullanılmasına izin vermek için bir FIRST medya açıklaması imzalamaları gerekecek ve federal / eyalet ödül gereklilikleriyle ilgili tüm vergilerden sorumlu olacaklardır.

Mülakat Süreci

Her Yarı Finalist ile mülakat yapılacaktır. Mülakat 6-10 dakika arasında sürecek ve mülakat öncesinde başvuruları incelemiş olan en az 2 Jüri Üyesi tarafından gerçekleştirilecektir.

 • İmzalı kağıt FIRST Consent & Release formları öğrencinin mülakata gireceği etkinliğe MUTLAKA getirilmeli ve Takım Roaster ile birlikte Pit Admin’e teslim edilmelidir. Öğrencinin etkinlikte imzalı bir formu yoksa (ister Team Roaster Dashboard’da imzalanmış olarak gösterilsin ister kağıt form olsun), öğrenci mülakata girmeye uygun olmayacak ve Dean’s List Ödülü Finalisti olarak seçilmeye devam edecektir.
 • Dean’s List Ödülü için aday gösterilen uygun öğrenciler, mülakat için rastgele bir zaman aralığına atanacaktır. Mülakat programı yayınlandıktan sonra Pit Admin bir duyuru yapacak ve öğrenciler hangi zaman aralığına atandıklarını görebileceklerdir. Bazı öğrenciler zaman dilimlerini değiştirmek isteyebilir. Bunu yapmak için, öğrencinin kendisiyle yer değiştirmek isteyen başka bir öğrenci bulması gerekir. Her iki öğrenci de daha sonra değişikliği onaylayabilecek olan Pit Admin’e gelir ve Pit Admin, MUTLAKA JA veya JAA’yı uyarmalıdır.
 • Mülakatlar İngilizce yapılır (Çin, İsrail, Meksika, Quebec ve Türkiye’de mülakat yapan takımlar hariç). Tercümana veya işaret dili tercümanına ihtiyaç duyan ekipler, tercüman/tercüman olarak görev yapacak ek bir kişi dahil edebilir. Çevirmen/tercümanın ekip üyesi veya mentor olması gerekmez. Bu ekipler için mülakat süresi üç (3) dakika artırılır.
 • Sadece aday gösterilen öğrencinin bilgi sunmasına veya Jüri Üyelerinin sorularını yanıtlamasına izin verilir. Bir mentörün bulunduğu durumlarda, yetişkin takım mentörü öğrenciyi gözlemleyebilir ve daha sonra öğrenciye geri bildirimde bulunabilir, ancak mentörün mülakat sırasında herhangi bir yardımda bulunmasına izin verilmez.
 • Mülakat sırasında video, ses kaydı yapılması veya fotoğraf çekilmesi (ekran görüntüleri dahil) yasaktır.
  -Kaydı yasaklayan FIRST‘e ek olarak, kaydı düzenleyen başka yasal kısıtlamalar da olabilir.
 • Jüri, her Regional’da iki (2) öğrenciyi FIRST Dean’s List Finalistleri olarak seçecektir. District’ler için, Yarı finalistler yerel District Şampiyonasından önce mülakata alınacak ve her etkinlikte 1 veya 2 öğrenci kısa listeye alınacak ve FIRST Dean’s List District Şampiyonası Yarı finalistleri olarak adlandırılacaktır. District Şampiyonası Yarı Finalistleri kendi yerel District Şampiyonalarında tekrar mülakata alınacak ve Jüri her District Şampiyonasında Dean’s List Finalistlerini seçecektir (Finalist sayısı District’e göre değişir).
 • FIRST Şampiyonasında tüm FIRST Dean’s List Finalistleri, uygun olduğu şekilde FIRST Dean’s List Ödülü için değerlendirilecektir. FIRST Şampiyonasında mülakat yapılmayacaktır. Jüri, sağlanan makaleleri ve mevcut mülakat geri bildirimlerini kullanacaktır. Finalistlerin değerlendirmeye alınmaları için FIRST Şampiyonasında bulunmaları gerekmez.

On adet FIRST Robotics Competition FIRST Dean’s List Ödülü Winner’ı ve on adet FIRST Tech Challenge FIRST Dean’s List Ödülü Winner’ı aşağıdakileri alacaktır:

 • Eşsiz bir kupa ve FIRST Şampiyonasında kamuoyu önünde tanınma*
 • FIRST liderliğinden seçtikleri üniversite(ler)e veya işverenlere yazılı bir tavsiye
 • Winner öğrencinin takımının bir sonraki sezon kayıt ücreti için kredi. Kredi, öğrencinin ödül için ilk olarak aday gösterildiği takıma uygulanacaktır.
 • Manchester, NH’deki FIRST genel merkezinde masrafları karşılanan FIRST Dean’s List Ödül Zirvesine katılmaları için kendileri ve bir refakatçi için bir davetiye
 • 10 FIRST Robotics Competition ve 10 FIRST Tech Challenge Winner’ı, Woodie Flowers Memorial Grant için başvurma fırsatına sahip olacak ve 20 kazanan arasından bir öğrenci hibe almaya hak kazanacaktır; ve
 • FIRST‘ün Mezunlar misyonunu ilerletmek için FIRST Dean’s List’in tüm üyeleri ve FIRST liderleri ile çalışma fırsatı.