Blog

FIRST® DIVE℠ presented by Qualcomm

FIRST Robotics Competition Türkiye – Blog

AutomationDirect.com sponsorluğunda Digital Animation Award

FIRST Sitesinde’ki orjinal sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

2024 Digital Animation Award

Bu ödül, dijital animasyon sanatını ve onun STEAM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Matematik) ile yakın ilişkisini kutluyor.

Ödül, öğrencilerin hikaye anlatımı, yaratıcılık, bilgisayar yazılımı kullanımı ve farklı animasyon tekniklerini ve biçimlerini anlama dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere animasyon tasarımı ve yaratma becerilerini geliştirmeye teşvik etmek için verilmektedir. Bu ödül tüm FIRST Robotics Competition takımlarına açıktır.

Bu Yılın Teması: Crescendo

İster müzikal, ister kişisel, isterse de diğer çabalardaki zaferler olsun, hepimiz hayatımız boyunca birçok zirveye ulaşırız.

” Crescendo ” sözcüğünü dilediğiniz şekilde yorumlayabilirsiniz:

Yeni zirvelere ulaşmak:

 • Kendi kişisel zorluklarınızın üstesinden gelmek
 • Başarıyı kutluyoruz
 • Yeni bir zirve deneyimi bulmak
 • Vb.

Ne seçtiğiniz, yenilikçi konseptinizi göstermek için Dijital Animasyon becerilerinizi nasıl kullandığınız kadar önemli değildir.

İpuçları:

 • Temayı kullanan ve olumlu bir ilham verici mesaj veren animasyonlara, kullanmayan animasyonlara göre öncelik verilecektir.
 • Mizah kullanan animasyonlar daha iyi olma eğilimindedir
 • Basit tutun! İyi uygulanmış, basit bir animasyon alternatifinden daha iyi performans gösterecektir.

DEĞERLENDİRME

Değerlendirme tamamen özneldir. Animasyon becerilerinde ve bir hikaye anlatmak için animasyon kullanımında mükemmellik arıyoruz. Jüri, Theory Animation’dan dünyanın dört bir yanından gelen Teknik Pazarlama, Görsel Efektler ve Animasyon uzmanlarından oluşan çok çeşitli bir panel olacak. Özellikle aşağıdakileri arayacağız:

 1. Animasyon Ustalığı
  Animasyon kalitesi
  Görüntülerin karmaşıklığı ve sunumu
  Kullanılan ortamdaki uzmanlık
 2. Yaratıcılık
  Fikirlerin özgünlüğü
  Uygulamada etkinlik ve verimlilik
  Orijinal 3B modellerin ve modelleme tekniğinin kullanımı
 3. Netlik
  Animasyon içinde fikirlerin anlaşılabilirliği ve organizasyonu
  İlerleme hızı
 4. Sanat
  Estetik cazibe
  Sanatsal Öğelerin Uygulanması
  Ortam Kullanımı

ÖDÜLLER

Resmi FIRST Kupası FIRST tarafından kazanana gönderilecektir.

BAŞVURU ŞARTLARI

Bir animasyonun jüriye sunulması ve diğer ekiplerin izlemesi için sergilenmesi için aşağıdaki gereklilikler karşılanmalıdır. ÖNCEKI YILIN GEREKLILIKLERINE GÖRE ÖNEMLI DEĞIŞIKLIKLER VAR.

 1. Kayıtlı herhangi bir FIRST Robotics Competition takımı tarafından tek bir animasyon gönderilebilir. Başvurular 2D, 3D, karışık medya, stop motion veya bir hikayeyi canlandırmak için kullanabileceğiniz başka herhangi bir şey olabilir.
 2. Gönderilen animasyon en fazla 30 saniye uzunluğunda olmalıdır (başlık ekranı veya jenerik dahil değildir). Uzunluğu 30 saniyeden fazla olan animasyonlar değerlendirmeye alınmayacaktır.

a. Yukarıda belirtilen Mücadele ile ilgili olmalıdır.

b. 30 saniye sadece bir üst sınırdır. Takımlar bu sınıra kadar herhangi bir uzunlukta bir animasyon gönderebilir ve sürenin animasyonun nasıl puanlanacağı üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır.

3. Animasyonların birlikte sunulması tavsiye edilir:

a. Biçim: mp4 dosyasında H.264 codec bileşeni

b. Çözünürlük minimum 1280 x 720 piksel (720p). 1920 x 1080 (1080p) optimumdur.

c. Kare Hızı: Saniyede 24 kare.

d. Ancak, aşağıdaki son tarihe kadar YouTube’a (veya benzer bir halka açık çevrimiçi depoya) yüklenmiş olan herhangi bir format ve çözünürlük kabul edilecektir.

4. Başlık Ekranı ve Jenerik

a. Animasyon, 2 saniyelik bir başlık ekranı ve ardından bir saniyelik siyah bir sayfa ile başlamalı ve ana çalışmaya geçmelidir.

b. Başlık ekranı toplam süre sınırına dahil edilmeyecektir.

c. Başlık ekranında takım numaranız, takım adınız, okulunuz/kuruluşunuz, animasyonun başlığı ve animasyon süresi yer almalıdır.

d. Jenerik, animasyonun sonunda bir saniyelik siyah bir alanı takip etmeli ve toplamda 5 saniyeden uzun olmamalıdır. Jenerik uzunluğu toplam süre sınırına dahil edilmeyecektir.

e. Takım üyeleri, danışmanlar, kullanılan yazılımlar, kamu malı kaynakların listesi ve lisanslı kaynakları jenerikte belirttiğinizden emin olun.

f. Çalışmanın toplam uzunluğu aşağıdakilerden uzun olmamalıdır: 2 saniye başlık ekranı + 1 saniye siyah yazı + (en fazla) 30 saniye animasyon + 1 saniye siyah yazı + (en fazla) 5 saniye jenerik = toplam 39 saniye (maksimum uzunluk).

5. İçerik

a. Animasyon FIRST Temel Değerlerini destekleyici nitelikte olmalıdır.

b. Animasyon telif hakkı sorunu içermemelidir. Yasal hakkınız olmadığı sürece telif hakkıyla korunan karakterleri, müzikleri veya diğer unsurları kullanmayın.

6. Gönderme

 • Animasyonu 18 Ocak 2024 Perşembe günü saat 23:59’a kadar YouTube’a (veya benzer bir video akış hizmetine) yükleyin. DAHA SONRA AYNI SON TARİHE KADAR AnimationAwardSubmission@AutomationDirect.com adresine videonun LİNKİNİ DE GÖNDERMELİSİNİZ. E-posta gönderilmezse, video yarışmaya dahil edilmeyecektir. Bir dosya aktarım hizmeti (yani Dropbox, vb.) KULLANMAYIN – video önceden indirilmeden platformda görüntülenebilir olmalıdır. YouTube şiddetle tercih edilir.
 • Videoyu erken yüklemeniz ve son başvuru tarihine kadar videoyu “liste dışı” olarak ayarlamanız memnuniyetle karşılanır/teşvik edilir. Video, yukarıda gösterilen son tarihe kadar bağlantıya sahip herkes tarafından görüntülenebilir olmalıdır.
 • NOT: Videonuzu yayınlamak için YouTube dışında bir yayın platformu seçtiyseniz – lütfen bir “indirme bağlantısı” sağlamayı ve videonuzu YouTube’da yeniden yayınlama izni vermeyi düşünün. Gerekli olmasa da (ve değerlendirmeyi etkilemeyecek olsa da) bu, oynatma listesi yayınlandığında videonuzun daha fazla tanınmasını sağlayabilir.

 

7. **SON TARİH**

 • Tüm video yüklemeleri VE e-posta gönderimi 18 Ocak 2024 Perşembe günü saat 23:59’a kadar tamamlanmalıdır. Bu son tarihten sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. Kazananlar Şubat ortasında açıklanacaktır.

8. Herkese Açık Görüntüleme – Kazananlar açıklandığında tüm videolardan oluşan bir oynatma listesi herkese açık görüntüleme için yayınlanacaktır. Duyuru için resmi FIRST kanallarının yanı sıra Chief Delphi gibi resmi olmayan kanalları da takip edin.

Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen AnimationAwardSubmission@AutomationDirect.com adresinden bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Lütfen Dikkat: Güvenlik Animasyonu Ödülü için Bilgi arıyorsanız, lütfen başvuru bilgileri için güvenlik web sayfasını [ENG] – [TR] ziyaret edin.

Referans Olabilecek Videolar:

 

TELİF HAKKI
Gönderen, bir gönderi yapmakla, FIRST’e geri alınamaz bir şekilde FIRST’a ve FIRST’ün görevlendirdiği kişilere, gönderiyi açıklamak, Ödülü açıklamak ve / veya FIRST ve FIRST’ün programlarını başka bir şekilde tanıtmak amacıyla herhangi bir medyada veya tüm yayınlarda kullanma hakkını verir.