Blog

FIRST® DIVE℠ presented by Qualcomm

Bu FIRST ödül çevirisinin orijinaline buradan [ENG] ulaşabilirsiniz. Fikret Yüksek Vakfı çeviri ekibi hatalı çeviriler konusunda sorumluluk almamaktadır.

FIRST Impact (Etki) Ödülü

Son Güncelleme:

 • 7 Mart 2023

Tarihler

 • Başvurular Başlangıcı: Perşembe, 3 Kasım 2022, saat 12:00 ET
 • Başvurular Kapanışı: Perşembe, 16 Şubat 2023, saat 15:00 ET

Açıklama

FIRST Impact Ödülü (eski adıyla Chairman’s Ödülü) FIRST‘ün en prestijli ödülüdür ve diğer takımların örnek alabileceği bir modeli en iyi temsil eden ve FIRST‘ün misyonunu en iyi şekilde somutlaştıran takımı onurlandırır. FIRST Robotics Competition’ın ana odağını, bilim ve teknolojiye daha fazla saygı ve onur duyulmasını sağlayacak şekilde kültürü dönüştürme ve günümüz gençliğini bilim ve teknoloji liderleri olmaya teşvik etme nihai hedefi üzerinde tutmak için oluşturulmuştur.

Genel bakış

FIRST Impact Ödülü kavramı, FIRST‘ün FIRST mesajını yayma konusundaki örnek çabaları için takımları takdir etmesini sağlar. Takımlar, ödüle hak kazanmak için son başvuru tarihine kadar bu ödüle başvurmalıdır. Başvurunun ardından takımlar, başvurunun kabul edildiğini onaylayan bir e-posta alacak ve bu e-postada ekibin değerlendirmeye alınmaya uygun olduğu etkinlikler de listelenecektir. Bölgesel (Regional) ve Bölge (District) Şampiyonası FIRST Impact Ödülü’nü kazanan takımlar, FIRST Impact Ödülü için değerlendirilmek üzere FIRST Şampiyonası’na seyahat edebilirler.

FIRST Impact Ödülü Uygunluğu

Takımlar, yarıştıkları her Bölgesel (Regional) veya Bölge (District) etkinliğinde FIRST Impact Ödülü almaya hak kazanır. Bölge (District) Takımları, Bölgesel (Regional) etkinliklerde veya bölgeler arası etkinliklerde FIRST Impact Ödülü’nü kazanmaya uygun değildir. Takımlar bu ödülü her yarışma seviyesinde bir kez kazanmakla sınırlandırılacaktır. Başka bir deyişle, bir takım Bölgesel (Regional) veya Bölge (District) etkinliğinde FIRST Impact Ödülü’nü kazandıktan sonra, o sezon daha sonraki bir Bölgesel (Regional) veya Bölge (District) etkinliğinde için mülakata giremez veya ödülü tekrar kazanamaz.

FIRST, her Bölgesel (Regional) ve Bölge (District) etkinliğinde kazanan 1 takıma FIRST Impact Ödülü verecektir. Bölge (District) etkinliklerinden FIRST Impact Ödülü alanlar, Bölge (District) Şampiyonası’nda FIRST Impact Ödülü için değerlendirilmek üzere ileriye gidecektir. Bölgesel (Regional) etkinlik ve Bölge Şampiyonalarından FIRST Impact Ödülü alanlar, FIRST Şampiyonası’nda FIRST Impact Ödülü için değerlendirilmek üzere ileriye gideceklerdir.

*Not: NASA Hibesi alan tüm takımlar, aşağıdaki kategorilerden birine girmeleri halinde kazanmaya uygun olmasalar bile, hibe gerekliliğinin bir parçası olarak FIRST Dashboard üzerinden çevrimiçi bir FIRST Impact Ödülü başvurusu hazırlamalıdır.

         Uygun Olmayan Takımlar:

 • Şöhretler Salonu
  Şöhretler Salonu (Hall of Fame) takımları, FIRST Impact Şampiyonluk Ödülünü kazanmış takımlardır ve 5 yıl boyunca değerlendirilmek üzere yeniden başvuruda bulunamazlar.
 • İlk Yıl Takımları
  FIRST Impact Ödülü, sadece 1 yıllık bir takım çabasını değil, sürekli mükemmelliği ve etkiyi tanıdığından, herhangi bir ilk yıl takımının (çaylak takımlar ve veteran numarası atanmış yeni takımlar dahil) FIRST Impact Ödülü alması mümkün değildir. İlk yıl takımları ödül için değerlendirmeye ALINMAYACAK, FIRST Impact Ödülü videosu sunmaları GEREKMEYECEK ve röportaj yapılmayacaktır.

Başvuru İçeriği ve Ödül Vurgusu

FIRST Impact Ödülü, FIRST programları aracılığıyla bilim ve teknolojiyi teşvik etmeye vurgu yaparak katılımcılar, okul ve toplum üzerinde ölçülebilir Impact yoluyla FIRST‘ün gerçek anlamını en iyi şekilde örneklediğine karar verilen takıma verilir.

FIRST Impact Ödülü “robotlardan daha fazlası” ile ilgili olsa da, takımlar genellikle daha geniş bir topluluk üzerindeki etkilerini artırmak için robotlarından yararlanırlar. Bu nedenle, FIRST Impact Ödülü için yarışan takımların sezon boyunca oyunun zorluklarına uygun bir robot inşa etmiş olmaları beklenmektedir. Bu, takımın etkinlik sırasında belirli bir seviyede yer almasını gerektirmez, ancak takımların sürülebilir bir robot için gereken asgari çabadan daha fazlasını göstermelerini gerektirir.

FIRST Impact Ödülü kriteri, son 3 yıl içinde elde edilen başarılara özel bir vurgu yapmaktadır. Jüri, sadece robot tasarımı ve yapımı döneminden farklı olarak, takımların sürekli bir dönemdeki faaliyetlerine odaklanmaktadır.

FIRST Robotics Competition makinelerle ilgili değildir; ortak bir hedef doğrultusunda birlikte çalışan insanların deneyimiyle ilgilidir. Takımınızın FIRST deneyimini belgelemek ve korumak, genel FIRST deneyiminin önemli bir bileşeni haline gelir.

Gönderim Formatı

 • Her bir idari rapor, boşluklar ve noktalama işaretleri dahil olmak üzere 500 karakterle sınırlıdır (son soru hariç).
 • Kompozisyon, boşluklar ve noktalama işaretleri dahil olmak üzere 10.000 karakterle sınırlıdır.
 • FIRST Impact Ödülü değerlendirmesinin standartlaştırılmasına yardımcı olmak için FIRST, takımlar tarafından yaygın olarak kullanılan terimler için bir tanım listesi geliştirmiştir. Takımlar kendi kelime seçimlerini denetlemekten sorumludur. FIRST Impact Ödülü Tanımlarını görmek için buraya tıklayın.
 • Takımların görüşme sırasında FIRST Impact Ödülü Dokümantasyon Formunu (düzenlenebilir word dokümanı burada) jüriye göstermelerinin teşvik edildiğini lütfen unutmayın. Bunun zorunlu bir form olmadığını unutmayın (yani bu form olmadan da ödüle hak kazanabilirsiniz), ancak bunu sağlamak Jüriye faaliyetlerinizin iyi planlandığını ve belgelendiğini gösterir.

Başvuru Süreci

 • Ödül Göndericisi olarak belirlenen bir öğrenci veya 1 veya 2 numaralı baş mentor, FIRST Impact Ödülü başvurusunu yapabilir
 • Her takım için baş mentor 1 veya 2, FIRST Dashboard’da en fazla iki (2) öğrenci ödül göndericisi atayabilir. Yardıma ihtiyacınız varsa Ödül Göndericisi Atama Talimatlarına göz atın.
 • Bu başvuruyu hazırlarken öğrencilerin, mühendislerin, öğretmenlerin, toplumun, okulun, sponsorların, ailelerin ve diğer destekçilerin takım deneyiminizin ayrılmaz parçaları olduğunu unutmayın. Gönderinizin aşağıda özetlenen faktörleri net bir şekilde aktarması gerekmektedir.
 • Gönderenler bilgileri girmeli, kaydetmeli ve son değerlendirme için son haline getirmeye hazır olana kadar FIRST Impact Ödülü gönderimini düzenlemek için siteye geri dönmelidir. Tüm başvurular son başvuru tarihine kadar sonuçlandırılmalı ve gönderilmelidir. Son başvuru tarihinden sonra hiçbir başvuru kabul edilmeyecek veya değiştirilmeyecektir.
 • Takım, FIRST Impact Ödülü başvurusunu FIRST Dashboard üzerinden İngilizce olarak göndermeli ve aşağıdaki gerekli bilgileri girmelidir. Takım Numarası, Adı ve Konumu otomatik olarak dahil edilir ve jüri üyelerine sağlanır.
 • Takımlar, başvuru portalındaki FIRST Impact Ödülü Video Onayı ve Hakların Serbest Bırakılması Formunu kabul etmeden başvuruyu gönderemeyecektir. Bu son başvuru tarihinden sonra hiçbir başvuru kabul edilmeyecek veya değiştirilmeyecektir.
 • Çevrimiçi gönderime ek olarak, takımlar etkinlikte jüri üyelerine bir USB’de bir video sağlamalıdır. Takım bu videoyu mülakat sırasında gösterebilir ancak zorunlu değildir.

     İdari Raporlar

 • FIRST programının son 3 yıl içinde takım katılımcıları üzerindeki etkisini açıklayın. Bu, liseden mezun olanların, üniversiteye gidenlerin, STEM kariyerlerinde ve FIRST programlarında mentor/sponsor olarak yer alanların yüzdelerini içerebilir ancak bunlarla sınırlı değildir.
 • Bulunduğunuz topluluğu ve ekibinizin bu topluluğun kendine özgü fırsatlarını ve koşullarını nasıl ele aldığını açıklayın.
 • FIRST mesajını etkili, ölçeklenebilir, sürdürülebilir ve yaratıcı yollarla yaymak için ekibin yöntemlerini, son 3 yıla vurgu yaparak açıklayın. Ekibiniz sonuçları nasıl ölçüyor?
 • Lütfen takım üyelerinizin FIRST topluluğu içinde nasıl rol model olarak hareket ettiklerine dair son 3 yıla vurgu yaparak spesifik örnekler verin.
 • Ekibinizin diğer FIRST takımlarına Yardım, Mentorluk ve/veya Başlangıç girişimlerini, son 3 yıldaki faaliyetlere vurgu yaparak açıklayın.
 • Takım kurmanın ötesinde, gençlere bilim ve teknoloji liderleri ve yenilikçiler olmaları konusunda ilham vermek için ne gibi girişimlerde bulundunuz? Son 3 yıldaki çabalarınızdan ne gibi sonuçlar elde ettiniz?
 • Diğer kuruluşlarla (takımlar, sponsorlar, eğitim kurumları, hayırsever kuruluşlar, vb.) kurduğunuz ortaklıkları ve son 3 yıla vurgu yaparak birlikte neler başardığınızı anlatınız.
 • Takımınızın son 3 yılda; takımınız, FIRST ve toplumunuz içinde eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılığı teşvik etmek için gösterdiği çabaları açıklayın.
 • Ekibinizin ve oluşturduğunuz girişimlerin öngörülebilir gelecekte etkili bir şekilde çalışmaya devam etmesini nasıl sağladığınızı açıklayın.
 • Takımınızın son 3 yıl içinde sponsorlarınızı dahil etne, elde tutma ve katılımlarını sağlamaya yönelik yenilikçi stratejilerini açıklayın.
 • Ekibinizin iyileştirmesi gereken bir alanı vurgulayın ve bu iyileştirmeleri yapmak için aktif olarak atılan adımları açıklayın.
 • FIRST‘ün misyonunu yerine getirmek için takımınızın hedeflerini ve bu hedeflere doğru kaydettiğiniz ilerlemeyi açıklayın.
 • Yukarıdaki konulara uymayabilecek öğeler de dahil olmak üzere FIRST Jürilerinin ilgisini çeken diğer konuları kısaca açıklayın. Jüri üyeleri, takımınızın benzersiz veya özellikle kayda değer olabilecek yönlerini öğrenmekle ilgilenmektedir.
 • (İSTEĞE BAĞLI) Lütfen bu alanı FIRST Impact Ödülü Jürinize 1 soru sormak için kullanın; bu sorular her etkinlikten sonra jüri üyelerinin geri bildirimleriyle yanıtlanacaktır (en fazla 250 karakter). Not: Ödülü kazanmak için neyin gerekli olduğunu soran sorular yanıtlanmayacaktır.

Kompozisyon

 • FIRST Impact Ödülü başvurusunun kompozisyon bölümü, takımlara faaliyetlerini ve başarılarını anlatı biçiminde tanımlama fırsatı sunar. Jüri üyeleri ifade yaratıcılığını teşvik ederken, makale takımın ne hakkında olduğunu açıklayan bilgi ve gerçekleri net bir şekilde sunmalıdır. Takımların bu alanın bir kısmını takımlarının nasıl yapılandırıldığını ve takımda ki mentor ve öğrenci sayısını açıklamak için kullanmaları teşvik edilmektedir. Makale, idari rapor sorularında verilen bilgileri tekrarlamaktan kaçınmalıdır. Bununla birlikte, makalenin bu yanıtları daha da genişletmesi ve önemli takım başarılarının daha derinlemesine tartışılmasını sağlaması uygundur.
 • En etkili makaleler, son 3 yıldaki takım faaliyetlerine genel bir bakış ve ardından son 12-18 aydaki kayda değer faaliyetlerin derinlemesine tartışılmasıyla karakterize edilir. Jüri üyeleri kompozisyonu, ekibin büyük resmini görmek ve benzersiz ve kayda değer olabilecek başarılar hakkında bilgi edinmek için kullanır.

FIRST Impact Ödülü Mülakat Süreci

FIRST Impact Ödülü için başarılı bir şekilde başvuruda bulunan takımlar, her uygun etkinlikte rastgele bir mülakat zaman aralığına atanacaktır. Mülakat programı yayınlandıktan sonra, Pit Admin bir duyuru yapacak ve takımlar atandıkları zaman aralığını görebileceklerdir. Bazı takımların zaman aralıklarını değiştirmek için talepte bulunmaları gerekebilir. Bunu yapmak için, takımın değiştirmek isteyen başka bir takım bulması gerekir. Her iki takım da daha sonra Pit Admin’e giderek zaman değişikliği talebinde bulunacaktır. Pit Admin değişikliği onaylayabilecek tek gruptur. Pit Admin, Jüri Danışmanını veya Jüri Danışmanı Asistanını uyaracaktır.

 • Takımlar, görüşme sırasında FIRST Impact Ödülü Jüri Üyelerine bir video sunmalıdır.
 • FIRST Impact Ödülü mülakatları toplam 12 dakika ile sınırlıdır; 7 dakikaya kadar takımın sunumu (kurulum dahil) ve kalan süre (5 dakika) jüri tarafından yönetilen soru ve cevaplar içindir. Takımlar sunumları için 7 dakikadan daha az süre kullanırlarsa, jüri üyeleri kalan dakikaları (12 dakikanın dışında) soru-cevap için kullanabilir. Tutarlılığı sağlamak için, tüm mülakatların 12 dakikadan uzun olmaması çok önemlidir.
 • Mülakatlar İngilizce yapılır (Çin, Çin Taipei, İsrail, Meksika, Quebec ve Türkiye’deki etkinliklerde mülakat yapan takımlar hariç).
 • Tercümana veya işaret dili tercümanına ihtiyaç duyan takımlar, bu tercüman/işaret dili tercümanı olarak görev yapacak ek bir kişi dahil edebilir. Çevirmen/tercümanın takım üyesi olması gerekmez. Bu takımlar için mülakat süresi 5 dakikaya kadar artırılır – sunum için 2 dakikaya kadar ve Soru-Cevap bölümü için 3 dakikaya kadar.
 • En fazla 3 öğrenci (üniversite öncesi) takım üyesinin bilgi sunmasına veya Jüri Üyelerinin sorularını yanıtlamasına izin verilir. Bir yetişkin Takım Mentoru mülakata sessiz bir gözlemci olarak katılabilir ve daha sonra takıma geri bildirimde bulunabilir, ancak mentorun mülakat sırasında herhangi bir yardım sağlamasına izin verilmez. Gözlemlere ve jüri üyelerinin sorularına dayanarak ekibe zamanında geri bildirim sağlamak için bu sessiz gözlemciyi şiddetle teşvik ediyoruz. Bu geri bildirim, takımların becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak açısından çok değerli olabilir. Takımlar, bir mentor bulundurdukları için not düşürülmeyecektir. Mentör mülakat sırasında herhangi bir yardımda bulunursa, Jüri Üyeleri mentöre kuralı saygılı bir şekilde hatırlatmalıdır.

Not: Bu mentörlerin mülakat sırasında video veya ses kaydı yapmalarına veya fotoğraf çekmelerine izin verilmez.

İstisna: Gerekirse, yetişkin mentor yabancı dil veya işaret dili çevirisine ihtiyaç duyan öğrenciler için çeviri hizmeti sağlayabilir. Bu kişi yetişkin mentor gözlemci olarak sayılmaz.

FIRST Impact Ödülü Kaynakları

Geri Bildirim Formları

Bir Bölgesel (Regional) veya Bölge (District) etkinliğinde mülakata giren tüm takımlar hem mülakat hem de başvuruları hakkında geri bildirim alacaktır. Geri bildirim 3 soruya cevap verecektir

 1. Takımın iyileştirme fırsatı olan bir alan,
 2. Jüriyi gerçekten etkileyen bir şey ve
 3. Takım tarafından gönderilen bir soru (isteğe bağlı – yukarıdaki son yönetici özetine bakın).

Takımlar, tüm Bölgesel (Regional) ve Bölge (District) Etkinlikleri için bu geri bildirimi etkinlikten 48 saat sonra otomatik olarak alacaktır. Geri bildirime nasıl erişileceğine ilişkin talimatlar için FIRST Impact Ödülü Kaynak web sayfasına bakın.

Video Gereksinimi

FIRST Impact Ödülü için başvuran takımlar, FIRST Impact Ödülü mülakatlarının başında jüri üyelerine bir video sunmalıdır. Bu ödüle layık görülen takımın videosu ödül töreni sırasında gösterilecektir. Videonun içeriği, takımın FIRSTImpact Ödülünü kazanmak için neler yaptığını açıklamalıdır. Video içeriği takımın ana dilinde olabilir, ancak bu dil İngilizce değilse, takım İngilizce altyazı eklemelidir. Takım isterse video, takımın sunumu sırasında jüriye gösterilebilir. Video görüşme sırasında gösterilmese bile, takımın FIRST Impact Ödülü’ne hak kazanabilmesi için Jüri Üyelerine bir video sunulmalıdır. Ayrıca takım, mülakat sırasında göstermeyi planlıyorsa videoyu izlemek için gerekli ekipmanı (örn. dizüstü bilgisayar/hoparlör vb.) sağlamalıdır. Videolar, takım numarasıyla birlikte bir USB Flash Sürücüde Jüriye sunulmalıdır.

İçerik Yönergeleri:

 • Lütfen FIRST Impact Ödülünü kazanmak için neler yaptığınızı bize gösterin
 • Lütfen reşit olmayanları tam adlarıyla belirtmeyin, sadece ilk adlarını kullanın.

Video formatı aşağıdaki gibidir:

 • A 16:9 (“geniş ekran en boy oranı”)
 • 3 dakikadan uzun, 1 dakikadan kısa olmamalıdır.
 • Temiz bir ses parçası ekleyin
 • Müzik de dahil olmak üzere telif hakkı kısıtlamaları içermemelidir.
 • Jüri üyelerine bir USB Flash Sürücüde sunulmalıdır

Video şunlardan oluşabilir:

 • Video çekimleri
 • Hareketsiz fotoğraflar üzerine seslendirme/müzik
 • Animasyonlu sunum
 • PowerPoint VİDEO formatına dönüştürüldü

Ses:

 • Patlama ve tıslamalardan arındırılmış olmalıdır

Telif hakkı:

 • Telif hakkıyla korunan müzik kullanılacaksa yazılı izin alınmalıdır
 • Çevrimiçi Creative Commons Müzik (CCM) kullanılıyorsa, müzik uygun lisansa uygun olarak kullanılmalı ve uygun şekilde atıfta bulunulmalıdır.
 • Müzik saldırgan veya müstehcen bir dil içeremez

USB Flash Sürücü Gereksinimleri:

 • USB Flash Sürücü sadece FIRST Impact Ödülü video dosyasını içermelidir. USB Flash Sürücüyü göndermeden önce dosyanın oynatılabilir olduğunu test edin.
 • Video dosyası H.264/MPEG-4 codec ile sıkıştırılmış QuickTime (.mov) veya windows Media (.wmv) dosya formatında olmalıdır
 • USB Flash Sürücünün üzerinde en azından takım numaranız bulunmalıdır. Yeriniz varsa lütfen takım adınızı da ekleyin. Etiketleme makinesi veya bir parça bant ve kalıcı kalem kullanmayı düşünün. Etiketin güvenli olduğundan ve takım numarasının kolayca okunabildiğinden emin olun.
 • USB Flash Sürücünün yanlış yerleştirilme olasılığını azaltmak için, Sürücü Hakemlere verilmeden önce şeffaf, kapatılabilir bir plastik torbaya konulmalıdır. Torbayı takım numarası ve ismiyle etiketleyin.

Not: Videonuzu sunumunuzun bir parçası olarak göstermediğiniz sürece, videonuz başvurunuzun bir parçası olarak değerlendirilmeyecektir, ancak uygunsuz bir video sizi kazanmaktan diskalifiye edecektir. FIRST Impact Ödülü en yüksek onurumuzdur ve FIRST Impact Ödülü’nü alan takımlar FIRST’ün en yüksek standartlarını temsil eder. FIRST Impact Ödülü jürisi seçimi iki veya üç takıma indirdiğinde, tüm etkinliklerde FIRST Impact Ödülü için yarışan bu takımların Videoları, uygun içerik ve yukarıdaki yönergelerin karşılandığından emin olmak için Jüri Danışmanı tarafından izlenecektir. Uygun olmayan bir Video gönderen takımlar diskalifiye edilecektir.

Bölgesel (Regional)/Bölge (District) Şampiyonası FIRST Impact Ödülü

Bir Bölge (District) veya Bölge (District) Şampiyonasında FIRST Impact Ödülünü kazanan takımlardan, FIRST Genel Merkezinden e-posta yoluyla, çevrimiçi gönderimleriyle birlikte yayınlanmak üzere resmi FIRST Impact Ödülü Videolarının ve sunum videolarının bir YouTube bağlantısını göndermeleri istenecektir. Bunlar, mevcut ve gelecekteki FIRST Impact Ödülü veren takımlar için kaynak olarak kullanılacaktır. Diğer takımların de bu en prestijli ödüle seçilmek için neler gerektiğini görebilmelerini istiyoruz.

FIRST Impact Ödülü Şampiyonası Ödül Süreci

FIRST Şampiyonasında, bir jüri heyeti takımlarla görüşecek ve tüm Bölgesel Turnuva (Regional) ve Bölge (District) Şampiyonası FIRST Impact Ödülü alıcılarının başvurularını inceleyecek ve 6 FIRST Impact Ödülü Finalisti ve bunlardan 1 kazanan FIRST Impact Ödülü alıcısını seçecektir. Şampiyon FIRST Impact Ödülü takımları Şöhretler Salonu Üyesi (Hall of Fame) olur.

Allaire Madalyası – Liderlik Tanımlandı

Allaire Madalyası, örnek gösterilen liderliği takdir eder ve FIRST Impact Ödülü takımı olarak seçilen takımdaki bireysel bir öğrenciye verilir.

Uzun süredir FIRST Yönetim Kurulu Başkanı olan Paul A. Allaire’in onuruna verilen Allaire Madalyası, FIRST takımında, okulunda ve toplumda olağanüstü liderlik sergileyen ve kişisel karakteri FIRST ruhunu en iyi şekilde yansıtan öğrenciye verilir.

Şampiyonada FIRST Impact Ödülünü kazanan takım, Allaire Madalyası sahibini seçecektir. FIRST Impact Ödülü takımının yetişkin ve öğrenci takım üyeleri alıcıyı belirler. Ödül sahibi, bir kolej veya üniversitede 4 yıllık bir lisans programına kabul edilmiş bir lise birinci sınıf öğrencisi veya son sınıf öğrencisi olmalıdır. Allaire Madalyası sahibi, Allaire madalyonu ve hedeflediği üniversite veya yüksekokulda lisans eğitimi, oda/yemek ve ücretler/kitaplar için toplam 10.000 dolara kadar burs desteği alır.