Blog

FIRST® DIVE℠ presented by Qualcomm

Blog yazısının orjinal dildeki haline buradan ulaşabilirsiniz. Fikret Yüksel Vakfı olası çeviri hataları ile ilgili sorumluluk almamaktadır.


İlk Hafta etkinliklerimize sadece birkaç hafta kaldı ve bununla birlikte FIRST® Şampiyonası hakkında daha fazla bilgi paylaşmak istedik.

Robotu Kendin Getir

2020 yılında takımların kendi robotlarını 2020 FIRST Şampiyonasına getirebileceklerini duyurmuştuk.[ENG] -[TR]. 2022 FIRST Şampiyonası için de buna bir kez daha izin verildiğini paylaşmaktan mutluluk duyarız. İşte programın nasıl çalıştığı:

FIRST Şampiyonasına katılmaya hak kazandığınızda, robotunuzu etkinliğe kendiniz mi getirmek istersiniz yoksa FedEx aracılığıyla mı göndermek istersiniz diye soran bir e-posta gönderilir. ‘Varsayılan’ bir seçenek olmayacağından ikisinden birini seçmelisiniz.

FIRST Şampiyonası’nda ki robot gönderilerine bir kez daha sponsor olduğu için FedEx’e çok teşekkürler!

Robotlarını gönderen takımların, robotları gönderildikten sonra üzerinde çalışamayacakları için dezavantajlı olduklarını biliyoruz. Bunu dengelemeye yardımcı olmak için, robotlarını gönderen takımlar, Çarşamba günü pitlere erken erişim ve FIRST Şampiyonası’nda aşağıdakileri sağlayan Çarşamba günü öncelikli geçiş hakkı kazanır:

TAKVİM

Takımların planlama amacıyla bilgilere sahip olması için programa detaylı bir takvimi paylaşmak istedik. Bu yıl, ödül törenleri Cuma gecesi düzenleniyor ve İttifak seçiminin Cumartesi sabahı yapılması planlanıyor. Hatırlatma olarak, artık alt bölümler yok, bu nedenle her alan bölüm düzeyinde tam bir ödül seti (Chairman’s Ödülü hariç) sunar. Ek olarak, Einstein Finalleri George R. Brown Kongre Merkezi’nde düzenlenmektedir (yani, son FIRST Şampiyonası etkinliklerinde olduğu gibi Minute Maid Field’a geçmenize gerek yoktur). Nihai program, etkinliğe daha yakın bir zamanda FIRST Şampiyonası web sitesinde yayınlanacaktır. [ENG]

20 Nisan 2022 Çarşamba

  • 08:00-10:00(E.T.), Robotlarını gönderen takımlar için erken erişim girişi (her biri için en fazla 6 takım üyesi)
  • 10:00 – 14:00(E.T.), Tüm takımlara açık yükleme (her biri 6’ya kadar takım üyesi)
  • 2-7:30pm(E.T.), Pit Açılışı

21 Nisan 2022 Perşembe

  • 07:00-18:30(E.T.), Etkinlik saatleri

22 Nisan 2022 Cuma

  • 07:00-18:00(E.T.), Etkinlik saatleri

23 Nisan 2022 Cumartesi

  • 6:45am-5:30pm(E.T.), Etkinlik saatleri

ÖNCELİKLİ BEKLEME LİSTESİ SÜRECİ

FIRST Şampiyonası Yeterlilikler Blogunda açıklandığı gibi,[ENG]-[TR] bu sezon FIRST Şampiyonasındaki boş kontenjanları doldurmak için bir “Öncelikli Bekleme Listesi” sistemi kullanılıyor. Süreci oluşturmaya yardımcı olmak için, Öncelikli Bekleme Listesi sürecinin geleneksel bekleme listesi sürecimizden nasıl farklı olabileceğini analiz ettik ve bunun takımları nasıl etkileyebileceğini dikkatle değerlendirdik.

Normal Yeterlilikler ile seçilemeyen takımlar, başvurup ileriki haftalarda boş kalan kontenjanlara yerleşebilirler.

Daha çok detay için okumaya devam edin!

Öncelikli Bekleme Listesi ile geleneksel Bekleme Listesi arasında üç temel fark belirledik. Birincisi, liste liyakate dayalı olduğundan, bir takımın FIRST Şampiyonaya katıldığından bu yana geçen yıl sayısıyla ilgili tipik ağırlıklandırmanın uygun olup olmadığını yeniden düşünmek istedik ve bir takımın bir FIRST Şampiyonasına en son ne zaman katıldığına dayalı olarak ağırlık sistemini uygulamamaya karar verdik. İkinci fark, takımların farklı şekilde önceliklendirilebilecek farklı ödüller aracılığıyla bir Öncelikli Bekleme Listesi alanı kazanmasıdır. Sonuç olarak, bir ekibin Öncelikli Bekleme Listesine nasıl hak kazandığına ağırlık veya önceliklendirme uygulamamayı seçtik. Son fark, çekilişler başladığında tüm takımların listede olduğu geleneksel Bekleme Listesinin aksine, takımların sezon boyunca Öncelikli Bekleme Listesine eklenmesidir. Bu, 1. Haftada kalifiye olan bir takım ile 6. Haftada kalifiye olan bir takımın berabere kalma ihtimalinde önemli bir dengesizliğe yol açar. Sistem bu sorunu mümkün olduğu ölçüde hafifletir.

Her hafta Öncelikli Bekleme Listesinden takımları seçmek için kullanılan süreç aşağıdaki gibidir:

1. Öncelikli Bekleme Listesindeki takım havuzunu belirleyin ve aşağıdaki iki gruba bölün:

    • Son zaman dilimlerinin verilmesinden bu yana kalifiye olan takımlar (yeni takımlar)
    • listedeki takımlar en son verilen zaman dilimleri (mevcut takımlar)

Bir takım ikinci kez Öncelikli Bekleme Listesine hak kazanırsa, her iki grubun da üyesidir.

2. FIRST Şampiyona düşüşlerine, sezondaki pozisyona ve diğer faktörlere göre verilecek slot sayısını belirleyin

3. #2’deki bilgileri ve sürecin önceki koşularından elde edilen tüm bilgileri (her hafta eleme sayısı, o haftaki takım sayısı, düşüşler vb.) bu haftaki liste, mevcut bir takımın listede bulunduğu tüm haftalar için listeden çekilme oranlarının toplamı ile eşleşir (yani, belirli bir hafta boyunca bu işlemi uyguladıktan sonra, tüm takımların aynı şansa sahip olmaları gerekir). listeden mümkün olduğunca o noktaya kadar çekildi). Ağırlıklandırma, bir takımın numarasının “şapkada” bulunma sayısı artırılarak gerçekleştirilir. Hangi haftaya ve o noktaya kadar verilen slotların dağılımına bağlı olarak, yeni takımların isimleri şapkada 1 ila 1000 defa arasında olabilirken, mevcut takımlarda sadece 1 tane olacaktır.

4. Yazılımı kullanarak, 2. adımda istenen sayıda takım çekilene kadar “şapkadan” takım numaralarını çizin ve İLK Şampiyonaya davetiyeler gönderin. Bir takım daveti reddederse, başka bir etkinlikte tekrar listeye girmeye hak kazanmadıkça gelecek haftalar için havuzdan çıkarılır.

İstenen sayıda takım davet edilmeden Öncelikli Bekleme Listesi tükenirse, geleneksel bekleme listesi ekipleri listesine mi devam edileceğine veya gelecek haftalarda yer(ler)in tutulup tutulmayacağına karar vermek için bir değerlendirme yapılır. Bu karar, doldurulacak yer sayısı, sezonun ne kadar geç olduğu, sıralamadaki genel düşüş oranları ve o noktaya kadar Öncelikli Bekleme Listesi ekipleri vb. dahil olmak üzere çeşitli faktörlere dayanmaktadır. Bekleme listesindeki takımlar için, bu havuz, bir takımın FIRST Şampiyonasına katılmasından bu yana geçen yılların geleneksel ağırlıklandırması kullanılarak rasgele seçilecektir.

Bu süreç, daha sonraki haftalarda Öncelikli Bekleme Listesinden seçilen takımların oranlarını dengelemek için en iyi girişimi yaparken, sezon boyunca mevcut yuvaların dağılımına bağlı olarak tam olarak pariteye ulaşmayabilir. Yukarıdaki 2. adımdaki karar verme sürecinin bir kısmı, takımların şanslarını daha iyi dengelemek için sezonun ilerleyen zamanlarında ödüllendirilecek yer ayırmayı dikkate alacak olsa da, lojistik kaygılar ve tam bir FIRST Şampiyonasına katılma olma arzusu, 6. Hafta sonrasına kadar yeterli sayıda yer tutmamızı engelleyebilir. sonraki haftalarda kalifiye olan takımların oranlarını tamamen eşitleyin.