moodle
kariyer
learn
portal
2024 Yerel Kickoff Etkinlikleri
Blog
Blog
FIRST Robotics Competition Türkiye – Blog

2024 Team Sustainability Award

Dow’un artık Ekip Sürdürülebilirlik Ödülü’nün (Team Sustainability Award) sponsoru olduğunu duyurmaktan büyük heyecan duyuyoruz!

Ödülü, sürdürülebilirliğin iki yönünü kapsayacak şekilde güncelledik: ekibin uzun ömürlülüğü ve çevre bilinci. Revize edilen ödül kriterleri, ekiplerin hem toplumları hem de çevre üzerinde uzun vadeli olumlu bir etkiye sahip olmalarına yardımcı olmak için bu iki alanın birlikte nasıl çalışabileceğini gösteriyor. Ödül açıklamasının tamamını ve yönergeleri Takım Niteliklerine Dayalı Ödüller web sayfasından inceleyebilirsiniz.

FIRST® gönüllüsü ve Dow IT Direktörü Paul Kline’ın uzun vadeli ortaklığımızı, bu ödül güncellemelerinin FIRST® Robotik Yarışması ekipleri ve Dow’un hedefleriyle nasıl örtüştüğünü ve ekiplerin neler yapmayı düşünebileceğini anlattığı bu videoya göz atın.

Ayrıca, takımların çevresel sürdürülebilirliği takımlarına nasıl dahil edeceklerini düşünürken başlangıç yapmalarına yardımcı olacak bir kaynak listesi oluşturmak için Dow ile birlikte çalıştık:

 • INtersections- Şirketin hedeflerine ulaşmak ve daha sürdürülebilir, kapsayıcı bir gelecek yaratmak için çabalarını nasıl hızlandırdığını görmek için Dow’un en son İlerleme Raporunu keşfedin.
 • Döngüsel Hareket Platformu – Dow’un kurucu ortağı olduğu Döngüsel Ekonomi hakkında eğitime odaklanan platform. Tema hakkında çeşitli içerikler ve geniş bir kitleye yönelik eğitim faaliyetleri içerir.
  • Döngüsel Akademi Kursu – Döngüsel Hareket tarafından geliştirilen, Döngüsel Ekonomi üzerine ücretsiz çevrimiçi ve isteğe bağlı bir kurs. İngilizce, İspanyolca ve Portekizce dillerinde mevcut olan kurs, tüm katılımcılar için bir tamamlama sertifikası içermektedir.
 • Akü Geri Dönüşümü – Deneyimler, FIRST Robotics Competition akülerinin çoğunun, robotun kaç maç yaptığına ve ne kadar akım çektiğine bağlı olarak 1-2 sezon sonra rekabet avantajını kaybettiğini göstermektedir. Eski akülerin bir kısmını sürücü pratiği, sosyal yardım etkinlikleri vb. şeyler için saklamaya karar verebilirsiniz, ancak bir noktada akülerin geri dönüştürülmesi gerekecektir.
  • Birçok akü mağazası eski aküleri geri alacaktır ve almazlarsa, genellikle sizi bunları alacak yerel geri dönüşüm tesislerine yönlendirebilirler.
 • Metal Geri Dönüşümü – Birçok takım robotlarında veya prototip parçalarında ya da atölyedeki diğer çeşitli şeylerde metal kullanır. Bir sezonun ardından takımlar atölyelerini temizlemek ve malzemelerden kurtulmak isteyebilir. Neleri tekrar kullanabileceğinizi görmek için tüm metal parçaları gözden geçirmenizi ve tekrar kullanılamayan parçaları geri dönüştürmenizi öneririz. Çoğu yer hurda metaliniz için size ödeme yapacaktır ancak bazı malzemeler (demir ve çelik gibi) diğerlerinden daha değerli olduğundan metalinizi farklı türlere ayırmanız önemlidir.
  • Metal geri dönüşümü hakkında daha fazla bilgi edinmek ve size yakın bir yer bulmak için Earth 911 veya benzer web sitelerine göz atın.
 • Karbon Ayak İzi – hiç durup ekip faaliyetlerinizin ne kadar karbon emisyonu yaratabileceğini düşündünüz mü? Bunları ve nasıl azaltabileceğinizi düşünmeye başlamanın harika bir yolu karbon ayak izini hesaplamaktır. Bu karbon ayak izi hesaplayıcısı gibi size yardımcı olabilecek birçok ücretsiz çevrimiçi araç bulunmaktadır.

Çevresel sürdürülebilirliği takımınıza dahil etmek için çok daha fazla fırsat var ve takımlarımızın ne gibi harika fikirlerle geleceğini duymak için sabırsızlanıyoruz!