moodle
kariyer
learn
portal
2024 Yerel Kickoff Etkinlikleri
Blog
Blog
FIRST Robotics Competition Türkiye – Blog

Takımlar için Topluluk Kaynakları

Bu FIRST blog çevirisinin orijinaline buradan [ENG] ulaşabilirsiniz. Fikret Yüksek Vakfı çeviri ekibi, hatalı çeviriler konusunda sorumluluk almamaktadır.

FIRST®‘ün gücü, misyonumuza bağlı koçlar, mentörler, katılımcılar, sponsorlar, gönüllüler ve mezunlardan oluşan küresel bir ağ olan topluluğumuzda yatmaktadır.

Topluluğumuzun gücünü gösterme yollarından biri de takımların her yıl oyunda karşılaştıkları yeni zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için her sezon oluşturulan kaynaklardır. FIRST topluluğunun daha geniş kesimlerine farkındalıklarını yaymaya yardımcı olmak için bu kaynaklardan birkaçını vurguluyoruz.

 

  • YASAL UYARI: Bunların hepsi resmi olmayan, topluluk tarafından oluşturulan kaynaklardır. Stratejilerin ve tasarımların Haas tarafından sunulan CHARGED UP oyununda yasal veya etkili olduğu doğrulanmamıştır. Yarışmaya getirdikleri robotun o sezonun robot kurallarına göre yasal olduğundan emin olmak her takımın sorumluluğundadır.

 

3 Günde Robot (Robot in 3 Days)

3 Günde Robot, grupların Kick-Off’tan sonraki ilk 72 saat içinde her yılın oyununda yarışabilecek bir robot inşa etmeye çalıştıkları bir etkinliktir. Gruplar, yapım sezonunun ilk bölümünde ekiplere yardımcı olmak için fikirlerini, süreçlerini, başarılarını ve başarısızlıklarını belgeleyerek harika bir iş çıkardılar.

İnternette “Robot in 3 Days” araması yaparak daha fazlasını bulabilirsiniz.
İki örnek: Robot in 3 Days ve First Updates Now YouTube kanallarında bulunanlar.

 

The Open Alliance (Açık İttifak)

Web sitelerinden, “The Open Alliance, tasarımları, kodları ve süreçleri açıkça paylaşan bir grup takımdır. The Open Alliance’ın amacı FIRST içinde bir işbirliği ve yenilikçilik kültürünü teşvik etmektir.” Bu yıl The Open Alliance’a katılan 55 takım (vay canına!) var ve hepsi de yapım sezonlarını diğer yarışmacılarla paylaşmaya istekli.

 

Everybot

Everybot, her sezon FIRST® Robotics Competition Takım 118, Texas Robonauts tarafından yaratılmaktadır. Everybot sitesinden, Everybot “FIRST Robotics Competition mücadelesini oynamak için tasarlanmış uygun fiyatlı, rekabetçi ve zarif bir robottur. Everybot, parça kitinde bulunan ya da yerel hırdavatçıdan satın alınan temel araç ve gereçlerden başka bir şey kullanılmadan üretilebilir…”

FIRST Michigan,  Takım 118 tarafından sağlanan kaynaklara ek olarak bu kaynak videolarını oluşturmuştur.

FIRST topluluğundaki herkese bu kaynakları oluşturdukları ve FIRST‘ü daha fazla genç için daha erişilebilir hale getirdikleri için kocaman bir “teşekkürler”!