moodle
kariyer
learn
portal
2024 Yerel Kickoff Etkinlikleri
Blog
Blog
FIRST Robotics Competition Türkiye – Blog

Kit of Parts Genişlemesi – 15 Mart 2023

Bu FIRST blog çevirisinin orijinaline buradan [ENG] ulaşabilirsiniz. Fikret Yüksek Vakfı çeviri ekibi, hatalı çeviriler konusunda sorumluluk almamaktadır.

Haas tarafından sunulan CRESCENDO için çok heyecanlıyız ancak sezona başlamadan önce katılmamız gereken sezon dışı etkinlikler, sonuçlandırmamız gereken oyun detayları ve yapmamız gereken heyecan verici bir duyuru var!

FIRST Robotics Competition Parça Kiti (Kit of Parts), takımlarımızın değişen ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirildi. Bu değişiklikler arasında FIRST Choice, Ürün Kuponları ve hem Drive Base hem de Black Tote’u Opt-out yapma özellikleri yer aldı.

Gelecek sezonlar için yapılan değişiklikleri yönlendirmeye yardımcı olması için partnerlerimizden, etkinliklerde takımlarla görüşmelerden ve her sezonun Kit of Parts anketinden alınan geri bildirimleri kullanırız.

Bu yılın Kit of Parts anketini doldurarak parça kitinde iyileştirmeler yapmamıza yardımcı olmaya devam edebilirsiniz! Anketin tamamlanması yaklaşık 20 dakika sürer ve takım numaranızı eklerseniz, takımınız seçtiğiniz hediyeleri kazanma şansına hak kazanabilir. Her takımdan en fazla bir öğrenci ve bir mentorun doldurmamasını rica ederiz. En az 13 yaşında olmalısınız ve form 25 Mayıs 2023 Cuma öğlen (Doğu Saati) kapanacaktır.

Hem İş Ortakları hem de ekipler tarafından Parça Kitine en çok talep edilen eklemelerden biri Everybot’tur.

(Bilmeyenler için Team 118, Everybot’u 2014 yılında FIRST Robotics Competition oyunu oynamak için uygun fiyatlı, rekabetçi ve zarif bir robot olma hedefiyle başlattı. Everybot, yalnızca temel araçlar ve Kit-of-parts setinizde bulunan veya yerel hırdavatçınızdan yada çevrimiçi [FIRST Robotics Competition] satıcılarından satın alabileceğiniz öğelerle inşa edilebilir.)

Her yılın Everybot’unu oluşturan bazı kişiler, Team 118 ile de çalışıyor ve KOP’ta bir Everybot oluşturmak için gerekli olan ileri düzey oyun bilgisini istemiyorlardı. Alternatif olarak, 2024 Kit of Parts içeriğine dahil edilecek, CRESCENDO’ya özel bir temel robot tasarlamak için topluluktan biriyle birlikte çalıştık.

Bu robot, inşa kılavuzu olan bir yapı olacak ve bazı temel oyun görevlerini yerine getirebilecek. Sadece parçaları bir araya getireceğiniz bir çözüm olarak tasarlanmamıştır ve yine de takım tarafından bir miktar üretim yapılmasını gerektirecektir.

Takımın yerel bir hırdavatçıdan bazı malzemeler (örneğin ham stok ve bağlantı elemanları) satın alması gerekebilir. Tedarik edilmesi daha zor olan öğeler (yani yalnızca birkaç belirli tedarikçiden temin edilebilen parçalar) Kit of Parts kitiniz içine dahil edilecektir. Veteran ekiplerin bazı elektronik bileşenleri yeniden kullanması gerekecek. Rookie takımlar ihtiyaç duyduklarını Gri Tote içeriğinde alacaklardır.

Derleme ve programlama sürecinde takımlara yardımcı olacak destek kaynakları üzerinde hala çalışıyoruz. Ayrıca, bu robotun yeteneklerinin bir takımın Black Tote’u devre dışı bırakma kararını yönlendirebileceğini de biliyoruz. Robotun göreceli yetenekleri hakkında daha fazla bilgiyi bu yaz ilerleyen zamanlarında paylaşacağız.

Takımlar için bu kaynağa öncülük ettiği için Team 118’e içten şükranlarımızı ve takdirlerimizi sunmak istiyoruz. Umudumuz, Team 118’in (ve takımlar için kaynak oluşturan herkesin) 2024 ve sonrasında çalışmalarına devam etmesidir. Kit of Parts’taki robot, robot tasarımına baştan başlamak zorunda kalmadan daha fazla oyun mücadelesini gerçekleştirmek için işlevsellik eklenebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Everybot’un amacı gibi, Kit of Part içine bir temel robot eklemenin FIRST Robotics Competition’ı daha uygun maliyetli, erişilebilir, sürdürülebilir ve ölçeklenebilir bir program haline getirmesini arzu ediyoruz.