moodle
kariyer
learn
portal
2024 Yerel Kickoff Etkinlikleri
Blog
Blog
FIRST Robotics Competition Türkiye – Blog

FIRST Youth Protection (Gençlik Koruma)

Bu FIRST blog çevirisinin orjinaline buradan [ENG] ulaşabilirsiniz. Fikret Yüksek Vakfı çeviri ekibi hatalı çeviriler konusunda sorumluluk almamaktadır.

ABD ve Kanada merkezli takımların Youth Protection Taramasından geçmiş en az iki yetişkin mentöre sahip olması gerektiğini yansıtmak için 15/11/2022 tarihinde düzenlenmiştir.

FIRST® katılımında güvenlik ön plandadır. FIRST Youth Protection Program, FIRST programlarındaki tüm katılımcılara, öğrenci katılımcılarımız için güvenli bir ortam yaratmaya yönelik bilgiler, yönergeler ve prosedürler sağlar. Aşağıdaki bilgiler, FIRST programlarına katılırken tüm yetişkinlerin ve gençlerin – özellikle mentörlerin ve etkinlik gönüllülerinin – farkında olması gereken FIRST Youth Protection Programının temel bileşenlerini içerir.

  • Raporlama Portalı

FIRST, geçen sezon toplumdaki herkesin FIRST‘e bir endişesini bildirmesine olanak tanıyan Raporlama Portalı‘nı yeniledi. Reporting Portal (Raporlama Portalı) hakkında daha fazla ayrıntı bu blog yazısında ve Bölgesel ve Bölge Etkinliği web sayfasında bulunabilir.

FIRST, bir endişeyi bildiren veya bildirilen bir endişenin soruşturulmasında işbirliği yapan herkese karşı misilleme konusunda sıfır tolerans politikasına sahiptir.

Raporlama Portalına yapılan tüm başvurular FIRST tarafından araştırılır ve bulgulara göre uygun önlemler alınır.

  • Mentör ve Etkinlik Gönüllüsü Eğitimi

FIRST Youth Protection sayfası, gönüllülerin programlarımızda gençlerle çalışmadan önce aşina olması gereken bir dizi kaynak sağlar. FIRST Youth Protection Program’ı kılavuzu, tüm gönüllülerin ve genç katılımcıların FIRST‘e katılırken uyması gereken politikaları ve yönergeleri içerir. Youth Protection sayfasında ayrıca Youth Protection Eğitim Videolarına bir bağlantı bulunmaktadır. Bu eğitim, FIRST takımlarıyla çalışan yetişkinlerin takım üyelerinin güvenliği için tehdit oluşturabilecek durumları fark etmelerini ve yaralanmaları önlemek ve bildirmek için gerekli önlemleri almalarını sağlamayı amaçlamaktadır. FIRST‘e katılan herkesi, kendilerini ve genç katılımcılarımızı nasıl koruyacaklarını daha iyi anlamaları için bu eğitimi almaya teşvik ediyoruz. Eğitim bir dizi kısa videodan oluşmaktadır; her video en fazla 5 dakikadır ve tüm seri 40-50 dakika içinde tamamlanabilir.

  • Mentör ve Gönüllü Taraması

Tüm yetişkin etkinlik gönüllülerinin Youth Protection taramasından geçmesi gerekmektedir. ABD ve Kanada merkezli her FIRST takımının Youth Protection taramasından geçmiş en az iki yetişkin mentöre sahip olması gerekmektedir. Kickoff yaklaştıkça ve takımlar daha sık bir araya gelmeye başladıkça, Lead Mentörlerin takım etkinliklerinin %30’una veya daha fazlasına katılacak herhangi bir bireyin tarama ve eğitimden geçmesini istemelerini de tavsiye ediyoruz. Lead Mentörler, FIRST Dashboard‘taki Team Roaster’larında bulunan “Manage Contacts” düğmesini kullanarak diğer takım mentörleri için tarama talep edebilirler.

Sorularınız varsa, daha fazla bilgi almak veya doğrudan biriyle konuşmak istiyorsanız, lütfen safetyfirst@firstinspires.org adresine e-posta gönderin veya 603-206-2050 numaralı telefonu arayın. Daha fazla bilgi, eğitim ve rehberliğe http://www.firstinspires.org/youth-protection adresinden ulaşabilirsiniz.