moodle
kariyer
learn
portal
2024 Yerel Kickoff Etkinlikleri
Blog
Blog
FIRST Robotics Competition Türkiye – Blog

FIRST Şampiyonası Bilgilendirmeleri

Bu FIRST  blog çevirisinin orijinaline buradan [ENG] ulaşabilirsiniz. Fikret Yüksek Vakfı çeviri ekibi hatalı çeviriler konusunda sorumluluk almamaktadır.

Sadece 3 hafta içinde 600’den fazla FIRST® Robotics Competition takımı BAE Systems tarafından sunulan 2023 FIRST® Şampiyonası için yarışacak. Etkinlik için 200’den fazla takım şimdiden kayıt yaptırmış durumda ve önümüzdeki 2 hafta içinde çok daha fazlası katılmaya hak kazanacak.

                                                                                                                  SABIRSIZLANIYORUZ!

 

Etkinlik Bilgileri

Genel etkinlik bilgileri FIRST Championship sayfasında ve FIRST Championship uygulamasında bulunabilir. Uygulamayı cihazınızın uygulama mağazasında “FIRST Championship” araması yaparak bulabilirsiniz. Uygulamayı geçen yılki etkinlik için indirdiyseniz, bu yılki bilgilerle güncellenecektir.

FIRST Robotics Competition’a özgü günlük program, düzenler ve etkinliğe erişilebilirlikle ilgili bilgiler FIRST Robotics Competition Championship Information web sayfasında bulunabilir.

Yerinde Kayıt

Etkinlik konaklamanızı FIRST ile rezerve etmemeyi seçerseniz, FIRST Şampiyonası Yerinde yaka kartlarınızı almak için takımınızın yine de kayıt sistemi üzerinden kayıt yaptırması gerekir. Yaka kartları Pitlere ve Oyun Alanlarına erişim için gereklidir.

Gönüllü Fırsatları

2023 FIRST Şampiyonasında 1300’den fazla kişinin gönüllü olmasını bekliyoruz ve Robot Teftişi, Saha Sıfırlama, Takım Sıralama, Sessiz Oda Gözetmenleri ve daha fazlası gibi rollerimiz var! FIRST Championship’e gelecek fazladan ebeveynleriniz, mentorlarınız veya öğrencileriniz varsa, gönüllü olmak için kaydolabilirler, ancak bu etkinlikte gönüllü olmak için minimum yaşın 16 olduğunu lütfen unutmayın. Birçok rol yarım günlük veya tek günlük vardiyalar halinde yapılabilir. Bugün başvurun!

Ayrıca cömert sponsorlarımıza ve diğer özel konuklarımıza eğlenceli ve heyecan verici turlar düzenleyecek öğrenciler (14-18 yaş arası) arıyoruz. Öğrencilerimizin en iyi tur rehberlerimiz olduğunu biliyoruz ve misafirlerimiz sizinle tanışmayı çok istiyor! Bu yıl FIRST Championship’te Öğrenci Elçisi olmak için gönüllü olun ve misafirlerimize FIRST‘ün ne olduğunu gösterin. Öğrenci Elçisi olarak gönüllü olmak için yukarıdaki bağlantıya tıklayın ve ardından istediğiniz rol olarak “Öğrenci Elçisi “ni seçin. Rol için zaman taahhüdü iki saatlik bir tur vardiyası artı eğitimdir. Eğitim Şampiyona’nın Çarşamba günü, turlar ise Perşembe ve Cuma günleri yapılacaktır. Daha fazla bilgi için lütfen studentambassador@firstinspires.org adresiyle iletişime geçin.

Yayın akışı

Etkinlikte bize katılamazsanız veya evde izlemek isteyen aileniz ve arkadaşlarınız varsa, FIRST Robotics Competition alanlarının tamamı Twitch üzerinden yayınlanacaktır.  Yayın bağlantıları FIRST Şampiyonası öncesinde FIRST Şampiyonası web sitesinde yayınlanacaktır. Ayrıca, FIRST Champs Live’ın 2023’te geri döneceğini ve tüm oyun alanlarının kapsamını ve derinlemesine analizini sağlayacağını duyurmaktan büyük heyecan duyuyoruz!

Takım ve Robot Giriş ve Çıkışları

Takımların robotlarını ve pit malzemelerini etkinliğe getirebilmeleri için birkaç yol vardır. Robotlarını gönderen takımlar, robotların kasalarından çıkarılması ve böylece kasaların daha güvenli bir şekilde kaldırılabilmesi amacıyla pitlere erken erişim hakkına sahiptir. Robotlarını gönderen takımlar için erken girişle ilgili ayrıntılar bu sayfada Lojistik başlığı altında bulunabilir.

Takımlar robotlarını ve pit malzemelerini elle de taşıyabilirler. Zaman çizelgesi, check-in yerleri ve bir harita da dahil olmak üzere bu iki seçenek hakkında daha fazla ayrıntı bu belgede bulunabilir.

Son birkaç sezonda, birden fazla bölgedeki takımlar bir araya gelerek robotlarını ve pit malzemelerini Şampiyonaya götürmek için 53 metrelik bir römorkun maliyetini paylaştı. Bu taşıma yöntemini kullanıyorsanız, lütfen kamyonu koordine eden kişinin FIRST Robotics Competition Logistics Specialist ile frclogistics@firstinspires.org adresine e-posta göndererek iletişime geçtiğinden emin olun. Caddelerdeki sıkışıklığı önlemek ve gelecekte bu seçeneği takımlar için açık tutmak için gelecek kamyonların planlandığından emin olmamız gerekiyor. Daha fazla ayrıntı bu belgede bulunabilir.

Etkinlikte nasıl yükleme yapacağınızı düşünmeye başlamak için asla erken değildir. Takım yüklemesi için ayrıntılı talimatlar bu belgede yer almaktadır.

Diğer Her Şey

600’den fazla FIRST Robotics Competition takımına ve etkinlik boyunca oynayacakları yaklaşık 1200 maça ek olarak çok daha fazlası var! FIRST® LEGO® League Explore’da 60 takım ve FIRST® LEGO® League Challenge’da 104 takım etkinlikte yer alacak. FIRST® Tech Challenge 192 takıma ulaşmıştır.

Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri George R. Brown Kongre Merkezi’nin üçüncü katında konferanslar düzenlenecek ve oturumların tam programı uygulamada mevcut olacak.

İnovasyon Fuarı ve Burs Sırası bu yıl ikinci kata taşınıyor, burada bazı FIRST sponsorlarının en son teknolojilerini görebilir ve FIRST öğrencilerini işe alan kolejler ve üniversitelerle ağ kurabilirsiniz.