moodle
kariyer
learn
portal
2024 Yerel Kickoff Etkinlikleri
Blog
Blog
FIRST Robotics Competition Türkiye – Blog

FIRST Robotics Competition Deneyiminden Beceri Portföyü Oluşturma

Blog yazısının orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Öğretimin amaçlarından biri, öğrencilerin öğrendiklerini aktarmalarına ve bilgilerini uygulamalarına yardımcı olmaktır. Bu anlamda, FIRST takım mentorları, öğrencilerin takımın zorluklarını çözmelerine rehberlik etmek için uzmanlık uygulamalarına yardımcı olan öğretmenlerdir. Bilgiyi transfer etmek için, öğrenmelerini yansıtmaları, bağlamaları ve bağlamsallaştırmaları için onlara zaman ayırmamız gerekir. Öğrenciler eleştirel yansıtıcı uygulamalarla meşgul olmalı ve öğrenme deneyimlerinden anlam inşa etmelidir. Hatırlamak için, bilgiyi işlemeli, verileri sentezlemeli ve değerlendirmeliyiz. Sonuç olarak yansıtma, öğrendiklerimizi, bir şeyler öğrendiğimiz gerçek durumların ötesindeki bağlamlara uygulamak anlamına da gelir.

Beceri Geliştirme Üzerine Düşünün

Sezon sonu veya yaz boyunca, öğrencilerin FIRST Robotics Competition takımlarında oynadıkları rolün bir parçası olarak geliştirdikleri çeşitli beceriler üzerinde düşünmek için harika bir zaman. Öğrenciler, inşa edilen beceriler üzerinde düşünerek bu becerileri değerlendirebilirler. Mentorlar, öğrencilerin bu becerileri gerçek dünyadaki sektörle ilgili uygulamalarla uyumlu hale getirmelerine yardımcı olabilir. Bildiğimiz gibi, işgücünün sürekli değişen ihtiyaçları, öğrencileri geleceğe hazırlamamızı gerektiriyor ve FIRST bunu diğer tüm STEM organizasyonlarından daha iyi yapıyor. Öğrenciler becerileri nasıl alabilir ve onları bir kariyere transfer etmek için doğrulayabilirler?

Aktarılabilir ve Taşınabilir Beceriler

FIRST’ün merkezinde problem çözmeyle ilgili heyecan ve sorgulama vardır – ancak problem çözmeyi bir özgeçmişe veya iş başvurusuna koymalı mıyız? Öğrenciler, işverenler arasında en çok aranan beceri olduğu için eleştirel düşünmenin yanı sıra bunu yapmalıdır! Aktarılabilir ve taşınabilir beceri kayıtları, ekonomiler ve eğitim ortamı teknoloji ile evrilirken ortaya çıkan bir kavramdır. FIRST’e katılan öğrenciler, çalışmaya hazır değerli ve yüksek düzeyde teknik beceriler geliştirirler. Bu bilgi ve becerileri doğrulamanın bir yolu endüstri sertifikalarıdır.

Endüstri sertifikasyonu veya endüstri referansları, bir meslek için genel kabul görmüş beceri standartlarına dayanan beceri veya bilgi edinmenin tanınan doğrulamalarıdır. Sertifikalar genellikle bir sınav, becerilerin gösterilmesi ve deneyim gereksinimlerinin bir kombinasyonunu içerir. FIRST sponsorları ve ortakları, meslekler ve bunlarla ilgili sertifikalar hakkında bilgi edinmek için mükemmel bir kaynak olabilir. Sponsorlarımızın çoğu, FIRST takımlarındaki öğrencilere ücretsiz olarak kimlik bilgileri kazanmaları için yollar sağlar.

Kariyer Yolu


Bir öğrencinin bugün kariyerine giden yolu önceki nesilden farklıdır. Bugün öğrenciler seçtikleri kariyerlere girmek için birçok fırsata sahipler. Eğitim geliştikçe, öğrencilerin gerçek dünyadaki iş taleplerini pratik bir şekilde deneyimlemelerine olanak tanıyan daha fazla seçenek göreceğiz. Bir endüstri sertifikası almak, öğrencilerin çalışmaya hazır olduklarını göstermelerine yardımcı olur, ancak aynı zamanda kolej ve lise kredileri olarak da sayılabilir. FIRST’e katılan öğrenciler, endüstri sertifikalarına yol açabilecek beceriler geliştirirler. İlk adım, bu beceriler üzerinde düşünmek ve hangi becerilerin takip edilmesinin en önemli olduğunu belirlemeye yardımcı olabilecek olan bir öğrencinin takımda oynadığı rolü belirlemektir.

FIRST Robotics Competition takımındayken öğrencileri kendi gelecek hedeflerine yönlendiren mentor şöyle görünebilir:

  • Öğrenciler işi yapıyor – uygulamalı beceri geliştirme yoluyla gerçek dünya problemlerini çözüyorlar.
  • Öğrencileri gelecekteki endüstrilerde görecekleri beceriler ile buluşturmaya yardımcı olmak için endüstri teknolojisini ve uzmanlarını kullanmak.
  • Beceri geliştirmenin takımı ve toplumu etkileyebilecek bir ürün üretmeyle sonuçlandığı bir takım iş rolleri aracılığıyla iş temelli öğrenme.
  • Öğrencilere öğrenimlerinde ve bunun gelecekteki kariyerlere nasıl uygulanacağı konusunda rehberlik etmek için endüstri danışmanlarını kullanmak.

FIRST Dashboard’da Thinkscape aracılığıyla Lead Mentor 1 ve 2’nin erişebildiği FIRST Robotics Competition kursu, öğrencilerin beceri gelişimini desteklemek için birçok kaynağa sahiptir. Kit Of Parts Set içerisinde ücretsiz öğrenme araçlarına ve sertifikasyon veya rozet fırsatlarına erişim için çeşitli kaynaklar bulunur. Bu değerli beceri geliştirme fırsatına erişim, FIRST’i olağanüstü yapan ve öğrenciler için gelecekteki kariyerlerine giden yolları oluşturan şeyin bir parçasıdır!

 

Libby Simpson, FIRST Eğitim Direktörü