moodle
kariyer
learn
portal
2024 Yerel Kickoff Etkinlikleri
Blog
Blog
FIRST Robotics Competition Türkiye – Blog

Accessibility (Erişebilirlik) Güncellemesi

 Bu FIRST blog çevirisinin orjinaline buradan [ENG] ulaşabilirsiniz. Fikret Yüksek Vakfı çeviri ekibi hatalı çeviriler konusunda sorumluluk almamaktadır.

2023 FIRST® Robotics Competition Sezonuna her geçen gün daha da yaklaşırken, üzerinde çalıştığımız erişilebilirlikle ilgili bazı güncellemeleri paylaşmak istedik. Ayrıca Team 1023’e, Bedford Express’e, tüm katılımcılar için deneyimi iyileştirebileceğimiz yollara ilişkin fikirlerini paylaşmak üzere bizimle birlikte çalıştıkları için teşekkür etmek istiyoruz.

Yıllardır, sınırlı hareket kabiliyetine sahip Sürücü Ekibi (Drive Team) üyeleri için kullanılabilecek bir rampa gönderdik. Bu rampa, Tekerlekli sandalyedeki bir kişinin Sürücü İstasyonuna erişmesine izin vermek için özel olarak tasarlanmıştır. Bu rampa mevcutken, bunu ekiplerimize duyurmak için elimizden gelenin en iyisini yapmadığımızın farkındayız. Bu sezon, Oyun Kılavuzuna bu rampa hakkında bilgilendirmeler eklendi ve hatta Oyun Animasyonunda kullanıldığını fark edebilirsiniz. Lütfen bu rampaların çoğu etkinlikte mevcut olacağını unutmayın ve mevcut olacağını doğrulamak için yerel Program Teslimat Ortağınız (Fikret Yüksel Vakfı) ile bağlantı kurmanızı öneririz.

Bunlara ek olarak, birkaç erişilebilirlik güncellemesi ve hatırlatıcısı daha var:

  • Bu sezon yeni olan etkinliklerde oynatılan önceden kaydedilmiş videolarda alt yazılar olacak.
  • Oyun Kılavuzunda belirtildiği gibi, bir takımın yardımcı cihazlarla birlikte kullanmak üzere oyun kılavuzunun metin tabanlı bir versiyonuna ihtiyacı varsa, lütfen frcteamadvocate@firstinspires.org adresinden iletişime geçin.
  • (Quiet Rooms) Sessiz Odaların tüm FIRST Robotics Competition Etkinliklerinde bulunması şiddetle tavsiye edilir.
    Quiet Rooms , öğrencilere, danışmanlara ve gönüllülere yarışma sırasında gürültü ve hareket gibi yaygın rekabet stres faktörlerinden uzaklaşmaları için bir yer sağlar.
    Sessiz oda mutlulugunuzu arttiracak ve stress seviyenizin azalmasini saglayacaktir. Bir etkinliğe özgü bilgiler için lütfen yerel Program Teslim Ortağınız (Fikret Yüksel Vakfı) ile bağlantı kurun.
  • Program Teslimi Ortaklarının etkinliklerinde erişilebilirliği iyileştirmelerine yardımcı olmak için bir kılavuz oluşturuldu.
  • FIRST® Championship’teki sahaların etrafındaki oturma düzeninin, sınırlı hareket kabiliyetine sahip üyeleri olan takımları tam olarak içermediğinin farkındayız. Bunu düzeltmeye yardımcı olmak için, ekibin birlikte oturabilmesini sağlayacak çözümler üzerinde çalışıyoruz.
  • Bir FIRST Robotics Competition etkinliği için bulunduğumuz her mekan farklıdır ve konaklama sağlayabileceğimizden emin olmak için, ekibinizden birinin önceden bir konaklamaya ihtiyacı varsa buna göre plan yapabilmeleri için yerel Program Teslim Ortağınıza ulaşmanızı öneririz. . Yerel etkinliklerdeki konaklamalarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa accomodations@firstinspires.org ve/veya frcteamadvocate@firstinspires.org adreslerine ulaşabilirsiniz.

Son olarak, erişilebilir ortamlar oluşturmak için yapılabilecek daha çok şey olduğunun farkındayız. FIRST Robotics Competition’ın erişilebilirliğini artırmak için neler yapabileceğimize dair önerileriniz varsa, lütfen frcteamadvocate@firstinspires.org adresinden bize ulaşın.