moodle
kariyer
learn
portal
2024 Yerel Kickoff Etkinlikleri
Blog
Blog
FIRST Robotics Competition Türkiye – Blog

2024 Beta Testleri ve Motor/Sürücüler

Takımlar malzeme stoklamaya ve Haas tarafından sunulan CRESCENDOSM sezonuna hazırlanmaya başlarken, yazılım güncellemelerinin Beta Testi ve yeni motorlar/kontrolörler(Sürücüler) de dahil olmak üzere sezon için mevcut olan yeni teknolojiler hakkında biraz daha bilgi paylaşmak istedik.

Beta Testi

Kontrol Sistemi yazılım ekipleri yaz boyunca çeşitli iyileştirmeler ve hata düzeltmeleri yapmak için yoğun bir şekilde çalıştılar ve ekiplerin teste başlaması için hazır durumdalar. Geçen yıl GitHub’ı kullanarak daha açık bir Beta Testinin başarılı bir şekilde test edilmesinin ardından, yazılım Beta Testi bu yıl bu yönde daha da ilerleyecektir. Testler yine bir GitHub projesi kullanılarak kolaylaştırılacak, ancak bu yıl proje herhangi bir başvuru veya belirlenmiş kullanıcı gerekmeksizin herkesin erişimine açık olacak. GitHub projesi şu anda yayında ve yazılımın önümüzdeki birkaç gün içinde yayınlanması bekleniyor. LabVIEW’i test etmek isteyen kullanıcıların bir lisans anahtarı talep etmek için hızlı bir form doldurmaları gerekecek.

Yeni Motorlar/Kontrolörler(Sürücüler)

2023 Oyun Kılavuzunun R501 ve R503’ünde listelenen mevcut motorlara ve kontrol cihazlarına ek olarak, 2024 için eklemeyi planladığımız 3 yeni cihaz olacak:

Kraken X60

Onayladığımız ilk yeni cihaz, WestCoast Products’ın yüksek güçlü, yüksek performanslı fırçasız motoru Kraken X60. Sağlam güç aktarımını kolaylaştırmak için entegre bir yivli mil kullanır ve gerektiğinde motor milinin 8 mm’lik bir yatakla kolayca desteklenmesini sağlar. Esnek tasarım mimarisi, hem entegre hem de harici motor sürücülerinin desteklenmesine olanak tanır. Motor, 2024 sezonu için yalnızca entegre CTR Electronics TalonFX kontrolörle (birleşik PN: WCP-0940) kullanım için onaylanacaktır. Daha fazla bilgi için WCP Ürün Sayfasına bakın.

NEO Vortex

Onayladığımız ikinci cihaz, REV Robotics’in yüksek güçlü, yüksek performanslı ve yüksek çözünürlüklü sensörlü fırçasız motoru olan NEO Vortex motorudur. Doğrudan SPARK Flex’e (aşağıda açıklanmıştır) monte edilebilen yerleştirilebilir bir kontrolör arayüzüne veya SPARK MAX gibi herhangi bir fırçasız motor kontrolöründen kontrol sağlayan bağımsız bir adaptöre sahiptir. Delikli rotoru, çeşitli robot mekanizmalarıyla kolay entegrasyonu kolaylaştıran benzersiz değiştirilebilir şaft sisteminin kalbidir. Daha fazla bilgi için REV Robotics bilgi sayfasına bakın.

SPARK Flex

Onaylamayı planladığımız üçüncü cihaz, REV Robotics’in yeni bir akıllı motor sürücüsü olan SPARK Flex. Yerleştirilebilir form faktörü, bir NEO Vortex’e doğrudan monte edilmesine olanak tanıyarak esnekliği korurken kablolamayı basitleştirir. SPARK MAX’ın temelini geliştiren yeni özellikler arasında 3 fazlı akım algılama, ters polarite koruması ve ek arayüzlere sahip genişletilmiş bir Veri Bağlantı Noktası yer alıyor. Bir adaptöre takıldığında, SPARK Flex mevcut herhangi bir NEO veya uyumlu fırçasız / fırçalı DC motoru kontrol edebilir. Daha fazla bilgi için REV Robotics bilgi sayfasına bakın.