moodle
kariyer
learn
portal
2024 Yerel Kickoff Etkinlikleri
Blog
Blog
FIRST Robotics Competition Türkiye – Blog

2023 İzin Verilen Cihazlar, Kural Önizlemesi ve Görüntü İşleme Güncellemesi

Bu FIRST blog çevirisinin orjinaline buradan [ENG] ulaşabilirsiniz. Fikret Yüksek Vakfı çeviri ekibi hatalı çeviriler konusunda sorumluluk almamaktadır.

Not: Tampon kuralını (R408A) bu blog yayınlandıktan sonra güncellendi. Lütfen güncel bilgiler için bu bloga [ENG] – [TR] başvurun.

Kickoff hızla yaklaşırken oyun kılavuzunu tamamlıyoruz ve takımların sezona hazırlanmasına yardımcı olabileceğini düşündüğümüz 2023 Robot Kuralları ile ilgili bazı detayları paylaşmak istedik. Robot boyutu ve uzantısıyla ilgili birkaç kural dışında, 2022 Oyun Kılavuzundaki [ENG]-[TR] tüm Robot Kuralları “her zaman geçerli” evergreen olarak işaretlenmiştir, yani bunların yıldan yıla hemen hemen aynı kalmasını bekleyebilirsiniz (böylece bu değişiklikleri anlamanıza yardımcı olacak 2022 kılavuzu yardımcı olacaktır). Bu, topluluk geri bildirimlerine dayalı olarak bunları asla yinelemeyeceğimiz veya yıldan yıla değiştirmeyeceğimiz anlamına gelmez. Burada vurgulanan değişiklikler, takımların Kickoff öncesi yapabilecekleri seçimleri büyük olasılıkla etkileyebileceğini düşündüğümüz değişikliklerdir. 2023 Kılavuzunda Robot Kurallarında, Takım Güncellemesi 0’da vurgulanacak birkaç küçük değişiklik daha görmeyi bekleyebilirsiniz. Şimdi vurgulamak istediğimiz değişiklikler şunları içeriyor:

 • R302-E’yi, bir COTS öğesine “işlevsel olarak eşdeğer” olmaları durumunda, ekiplerin Santra’dan önce oluşturulan öğeleri kullanmasına izin verecek şekilde değiştirin. İşlevsel olarak eşdeğer öğeler, hem biçim hem de işlev açısından bir COTS öğesine çok benzeyen öğelerdir. İşlevsel eşdeğerler, COTS orijinaline benzer malzemeler kullanılarak yapılmalıdır.
 • R406’daki renk gereksinimini, beyaz dış hat gerektirmekten tüm sayının beyaz olmasını gerektirecek şekilde değiştirin.
 • R408-A’daki havuz erişte spesifikasyonunu “2,5 inç (nominal)”den “2,5 inç +/- ,25 inç”e değiştirin.
 • R501 ve R504’teki tablolara, 20A’lik bir kesicinin ve yasal motor kontrol cihazının akış yönünde herhangi bir fırçalanmış motor doğrusal aktüatörüne izin veren bir satır ekleyin.
 • R602’ye, COTS bilgi işlem cihazlarının sensör bilgilerini toplayan veya işleyen cihazlar olması amaçlandığını ve yalnızca bir mikrodenetleyiciye (örn. “akıllı” bir el feneri) sahip olmanın bir cihazı COTS bilgi işlem cihazı yapmadığını açıklayan bir Mavi Kutu ekleyin.
 • Snap Action AT2-A kesicilerini R619’a, 40A ve altındaki değerlere ekleyin.

Son olarak, AprilTags’i 2023’te sahaya sunma planlarımızı ilk kez paylaştığımız bu blog [ENG] yazısına bir güncelleme paylaşmak istiyoruz. AprilTag uygulamasıyla ilgili seçenekler. Halihazırda test etme aşamasında olanlardan özür dileriz, ancak bu değişikliğin, etiketleri kullanan tüm ekipler için daha iyi bir deneyimle sonuçlanacağına inanıyoruz. Takımlar, daha düşük çözünürlüklü bir etiket ailesine geçerek, belirli bir çözünürlük için etiketleri daha uzaktan algılayabilmeli ve bunu yaparken biraz daha az CPU kullanabilmeli (veya daha yüksek kare hızında işlem yapabilmelidir). Bunun sonucu, yanlış algılamalarda bir artıştır ve testler, uygun bir minimum boyut kullanılarak ve bit hataları olan etiketleri daha agresif bir şekilde reddederek hafifletilebileceğini göstermiştir. Güncellenen bilgiler aşağıdadır:

 • Aile: 2023 oyun alanı, Tag36h11 Tag16h5 ailesinden etiketler kullanacak. Sahada başka bir aileden etiket olmayacaktır.
  Boyut: Etiketler yaklaşık 8 ⅛ 8 inç kare olacaktır. Bu, siyah karenin dıştan dışa 6,5 ​​6 inç olduğu ve herhangi bir standart yazıcıda ekipler tarafından basılabilmesi gerektiği anlamına gelir.
  Malzeme: Oyun alanındaki etiketler, parlama ve yansımalara karşı dayanıklılık ve direnç karışımı sağlamak için mat vinilden yapılacaktır. Testlerimize dayanarak, ekiplerin basılı kağıt hedeflerle güvenilir bir şekilde pratik yapabileceğini umuyoruz, ancak ekiplerin satın alabileceği resmi hedefler sağlamayı araştırmak için planlar var.