moodle
kariyer
learn
portal
2024 Yerel Kickoff Etkinlikleri
Blog
Blog
FIRST Robotics Competition Türkiye – Blog

2023 FIRST Şampiyona Gelişmeleri

 Bu FIRST blog çevirisinin orjinaline buradan [ENG] ulaşabilirsiniz. Fikret Yüksek Vakfı çeviri ekibi hatalı çeviriler konusunda sorumluluk almamaktadır.


  • Ekim ayında, bu yıl ki FIRST® Şampiyonasının 8 bölümde en az 600 FIRST® Robotics Competition takımına ev sahipliği yapacağını duyurmuştuk. Ayrıca 2023 FIRST Şampiyonası için ön eleme yapacak 30 takımı da duyurduk.
  • Takımların sezon boyunca FIRST Championship’e nasıl hak kazanacağı hakkında ek bilgi paylaşmak istediyoruz. Bu bilgiler, FIRST web sitesindeki Şampiyona Uygunluk Kriterleri sayfasında güncel tutulacaktır.

 

Regional Events ( Bölgesel Etkinlikler)
Bölgesel Etkinlikler başlangıçta FIRST Etki Ödülü sahibini(FIRST Impact Award winner), Mühendislik İlham Ödülü sahibini(Engineering Inspiration Award winner), kazanan ittifakın Kaptanını ve kazanan ittifakın birinci ve ikinci seçimini nitelendirir.

Bölgesel Etkinlik Çaylak-All-Star Ödülü (Rookie-All-Star Award) kazananları ve kazanan ittifak yedek takımları (kazanan ittifaka bir yedek takım katıldıysa) Öncelikli Bekleme Listesine alınır.

Hali hazırda FIRST Şampiyonası için kalifiye olmuş bir takım bir Bölgesel Etkinlikte tekrar kalifiye olursa bir Wildcard oluşturulur.

Bir Bölgeden bir takım, Bölgesel Etkinlikte ilk kalifiye olan takımlardan biriyse, bir Wildcard oluşturulur. (Bölge takımları(District) bir Bölgesel Etkinlikten(Regional) FIRST Şampiyonasına ilerleyemez.)


Wildcard karakterler şu sırayla verilir:

  • Çaylak All-Star Ödülü sahibi
  • Kazanan ittifak yedek robotu (katılıyorsa)
  • Finalist ittifak kaptanı
  • Finalist ittifak ilk seçim
  • Finalist ittifak ikinci seçim
  • Finalist ittifak yedek robotu (katılıyorsa)

Öncelikli Bekleme Listesi
Açık FIRST Championship slotları, tükenene kadar Öncelikli Bekleme Listesi kullanılarak doldurulur. Bu noktada, slotlar normal açık Bekleme Listesi kullanılarak doldurulur.

Rookie All-Star ve kazanan ittifak yedek takımlarına ek olarak, ön yeterliliğe sahip olmayan geri kalan Onur Listesi takımları(Hall of Fame) ile Orijinal ve Sürdüren takımlar 1. Hafta için Öncelikli Bekleme Listesine eklenecek. Öncelikli Bekleme Listesinden takım seçme süreci çoğunlukla 2022 ile aynıdır. Tek değişiklik, sezon boyunca eleme yapan takımlara ön eleme yapan takımlardan daha fazla şans verilmesidir.


Açık Bekleme Listesi
Ekipler, FIRST Panoları aracılığıyla Açık Bekleme Listesine kaydolabilirler. Kaydolmak için, bir takımın Lead Mentor 1 veya 2’nin şunları yapması gerekir:

1.)Dashboard‘a giriş yapın,

2.)Ekip Etkinlikleri bölümünde, “Etkinlik Seçenekleri” açılır menüsüne tıklayın,

3.)Ekip Etkinliklerini Görüntüle’yi seçin,

4.)Etkinlik Bul düğmesini tıklayın,

5.)etkinlik listesinde FIRST Championship Event’i bulun ve

6.)bekleme listesi düğmesine tıklayın.