moodle
kariyer
learn
portal
2024 Yerel Kickoff Etkinlikleri
Blog
Blog
FIRST Robotics Competition Türkiye – Blog

2022 Sezonu için Değerlendirme ve Ödül Güncellemeleri

Bu blog yazısının orjinaline buradan [ENG] ulaşabilirsiniz. Olası çeviri hatalarına karşın ekibimiz sorumluluk kabul etmemektedir.

2022 sezonunun nasıl olcağı konusunda hala belirsizlik olduğunu biliyoruz ancak Frank’in daha önce[ENG] de belirttiği gibi, A planımız geleneksel bir FIRST Robotics Competition sezonu. Bu sezonki değerlendirme ve ödüllerle[ENG] [TR]ilgili mevcut planla ilgili bazı güncellemeleri paylaşmak istedik.

Chairman’s Award Geri Bildirim Değişikliği
Bu sezon, Chairman’s Award ödülü için bir Regional veya District etkinliğinde görüşme yapan tüm takımlar geri bildirim alacak. Takımların mülakat odasında, mülakatın kendisi hakkında geri bildirim sağlayabilecek bir mentora izin verildiğinden, hakemlerden sadece takım tarafından başvuru sırasında gönderilen materyaller hakkında geri bildirim sağlanacaktır. Ayrıca, 2022 sezonu için Chairman’s Award ödülü Geri Bildirim Formu [ENG] [TR] güncellendi. Jüri formdaki soruları yanıtlayacak ve yanıtlar etkinlikten sonra takımın Lead 1 ve 2′ mentoruna e-posta ile gönderilecek. FIRST ayrıca Chairman’s Award ödülü jurilerine nasıl eyleme dönüştürülebilir geri bildirim sağlayacakları konusunda daha fazla eğitim sağlayacaktır. Bu yeni formatın takımlar için etkili olacağını ve onlara gönderilerinin nasıl ele alındığına dair fikir vereceğini umuyoruz.

Chairman’s Award & Safety Animation Awards Ödülleri Göndericiler(Submitters)
FIRST’teki Veri Gizliliği yönergelerinde yapılan değişiklikler nedeniyle, bir öğrenci yalnızca ebeveyni/velisi Onay Formunu imzalamışsa “ödül gönderici” olarak atanabilir. Takımların, Chairman’s Award & Safety Animation ödülü’nü son teslim tarihlerine kadar teslim edebilmelerine yardımcı olmak için, 1. ve 2. Lead mentorlar da (öğrenci ödülü gönderenlere ek olarak) bu ödülleri sisteme yükleyebilecek. Bu seçeneğe izin verirken, yine de bu gönderimlerin öğrenciler tarafından yapılmasını şiddetle teşvik ediyoruz.

Allaire Medal
Artık FIRST Şampiyonası Chairman’s Award Ödülü kazanan takımdan bir öğrenciyi tanıyan Allaire Madalyası vermeyecektir. Allaire Madalyası öğrenciye burs imkanı sunardı ve adını FIRST’ün eski Başkanı Paul Allaire’den aldı. 2019 yılında vefat etti. Allaiere programının faydasını maliyete göre değerlendirdiğimizde askıya almaya karar verdik.

Ödül Yönergeleri Güncellendi
Geçen yaz, hem takımlardan hem de jüri üyelerinden gelen geri bildirimlere dayanarak, onları birbirinden daha iyi ayırt etmek ve ödüllerin kutladığı nitelikleri daha iyi tanımlamak için çoğu ödül kılavuzunu güncelledik. Güncellemeleri görmek için Makine(Machine), Yaratıcılık(, Creativity) ve İnavasyon Ödülü(Innovation Award) [ENG] [TR] yönergelerine ve Takım Nitelikleri(Team Attributes) ödül[ENG] [TR] yönergelerine göz atın.

Çevirmen/Tercüman Zamanı
2021’de, bir takımın bir çevirmen veya tercümana ihtiyacı varsa süreli görüşmeler için ek süreye izin verdik. Takımlardan ve jurilerden gelen geri bildirimlere dayanarak, bu ek süre artık sadece kalıcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda artırılıyor.

Dean’s List Award için tercüman ihtiyaç duyan öğrenciler 5 dakikaya kadar ek süre kullanabilirler. Chairman’s Ödülü için, takımlar sunum için 2 dakikaya kadar ve Soru-Cevap bölümü için 3 dakikaya kadar ek dakika kullanabilirler.

Ödüller için Alıştırma Soruları
Takımların etkinliklerde değerlendirmeye hazırlanmalarına yardımcı olmak için, FIRST Robotics Competition ödüller  için bir “Deneme Soruları”[ENG] [TR] yayınladık. Bunlar, bir başlangıç ​​noktası olarak jurilere verilen sorulardır, ancak juriler, başka açıklayıcı sorular sormaya teşvik edilir. Bu yardım ile takımların değerlendirilecek oldukları mülakatlara hazırlanmalarını umuyoruz.

Juri Yaşı
2021’de, uzaktan sezon için artan juri ihtiyacını karşılamak için juriler için yaş sınırını düşürdük. Mezun olan ve juri olarak görev yapan gönüllülerde ~%21’lik bir artış gördük! Verileri inceledikten ve diğer gönüllülerden gelen geri bildirimlere baktıktan sonra, 2022 sezonu için azaltılmış minimum yaş şartını korumaya karar verdik. Bu, etkinliklere en iyi olanı yapma esnekliği sağlayacaktır. Başarılı FIRST mezun jürilerinin sayısındaki artıştan heyecan duyuyoruz ve gelecekte daha fazlasını ağırlamayı dört gözle bekliyoruz!

Güvenlik Programı Değişiklikleri
Güvenlik, FIRST programlarının hayati bir parçasıdır ve her zaman öyle olacaktır. Güvenlik bilincini ve uygulamalarını FIRST Robotics Competition’a daha geniş bir şekilde entegre etmek için, yalnızca tek bir ekibin güvenlik faaliyetlerini ödüllendiren Bireysel Güvenlik Ödülü ( Safety Award)’nü kaldırıyoruz. Bunun yerine, tüm takım ödüllerinde güvenliğe vurgu yapıyoruz. Herhangi bir ödüle hak kazanabilmek için, şimdi bir ekibin Gracious Professionalism® sergilemenin yanı sıra FIRST Temel Değerleri [ENG] [TR]ve bir güvenlik kültürünü nasıl benimsediğini göstermesi gerekecektir.

FIRST kendini emniyete adamıştır ve bu değişikliklerle, her kapasitede tüm takımlar için emniyete odaklanmayı güçlendirmeyi umuyoruz. FIRST aşağıdakilere devam edecektir:

  • Güvenlik Kaptanı Rolü: Bir takımın güvenlik programı oluşturan ve ekibin toplantılar ve etkinlikler sırasında olumlu güvenlik davranışları sergilemesini sağlayan ekibin güvenlik elçisi.
  • Güvenlik Kılavuzu: önemli güvenlik bilgileri için kullanımı kolay bir kılavuz
  • Safety All Star programı: Yarışmanın her günü bir güvenlik kaptanının Safety All Star olarak seçildiği etkinliklerde günlük bir takdir programı.
  • Güvenlik Animasyonu Ödülü: Takımların yılın temasına uygun bir animasyon göndererek katılabileceği bir yarışma.
  • Güvenlik Öğrenme Portalı[ENG]: takım üyeleri ve danışmanlar için çevrimiçi güvenlik eğitimi.

Yaptığımız diğer birçok değişiklikte olduğu gibi, FIRST bu değişikliğin sonuçlarını izleyecek ve gerekli ayarlamaları yapacaktır.

Bu değişiklikleri takımlar ile paylaşmaktan heyecan duyuyoruz ve (umarız!) 2022 sezonu için yüz yüze etkinliklere geri dönmeyi dört gözle bekliyoruz!