moodle
kariyer
learn
portal
2024 Yerel Kickoff Etkinlikleri
Blog
FIRST Robotics Competition Türkiye – Blog

2021 Sezonu Başvuru İstatistikleri

İşte ilginç bulabileceğiniz 2021 FIRST Robotik Yarışması sezonuna yapılan gönderimler için bazı istatistikler.

Şu anda kayıtlı 3.075 takımdan:

 • Chairman’s Award için 701 takım başvurdu
 • FIRST Dean’s List Award için 801 takım başvurdu
 • Woodie Flowers Ödülü’ne 596 takım mentorlarını aday gösterdi
 • INFINITE RECHARGE at Home için 1.748 takım başvurdu. Bunların,
  • Hem Juri Değerlendirmesi hem de Skills bileşenleri için 1.561 takım başvurdu
  • 187 takım sadece Juri Değerlendirmesi bileşenini seçti
 • Game Design Challenge için 1.378 takım başvurdu
 • Qualcomm tarafından sunulan FIRST Innovation Challange’a 882 takım başvurdu
 • At Home Mücadelelerinin üçüne birden 502 takım başvurdu
 • ve 732 takım Geleneksel ödülleri veya At Home Mücadelelerinin hiçbirine başvurmadı.

Bu son rakam bizim için gerçekten şaşırtıcı çünkü bu takımlar esasen 2021 sezonuna herhangi bir resmi yolla katılmıyorlar.

Bu sezona eşlik eden çeşitli zorluklar nedeniyle bazı kayıtlı takımların resmi olarak katılmamasını beklerken, bu kadar yüksek bir rakam beklemiyorduk.

Buna neyin yol açtığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için Cuma günü bu durumdaki takımlara bir anket gönderdik. Erken sonuçlar, kayıtlı takımların resmi olarak katılmamasının çok çeşitli nedenlerini gösteriyor, ancak yanıtlar toplamaya devam ediyoruz.

Resmi Olmayan Puan Raporlama

Hem anket gönderilmeden önce hem de sonra, çoğunlukla INFINITE RECHARGE at Home Skills Competition’a katılmayı amaçlayan ancak şanslarını kaçıran takımlardan haber aldık. Ya son teslim tarihini kaçırdıklarını biliyorlardı, değerlendirme bileşenini sunmamışlardı (bu bir gerekliliktir) ya da 5 Mart’a kadar beceri yarışmasına katılmaları gerektiğini fark etmemişlerdi. Bazı takımlar katılımı onaylamak için zaman aralığını kaçırdıklarını ve bizimle iletişime geçmediklerini henüz fark etmemiş olabileceğinden, bu takımlardan en az 50 ve muhtemelen daha fazlası olduğuna inanıyoruz.

Bu takımların çoğu için, bu sezon planladıkları tek katılım INFINITE RECHARGE at Home Skills Competition’dı ve bu takımların fırsatlarını kaçırdıklarını fark etmelerinin inanılmaz derecede hayal kırıklığı yarattığını biliyoruz. Bu nedenle, bu ekiplerin çalışmalarını, başarılarını ve başarılarını 2021 sezonunda hala hepimizle paylaşmaları için alternatif bir yol geliştiriyoruz.

Üzerinde çalışmamız gereken birçok ayrıntı var, ancak amacımız, son tarihi kaçıran takımların puanlarını FIRST web sitesinde paylaşmaları ve aynı durumdaki diğer takımlarla karşılaştırmaları için bir araç oluşturmaktır. Bu takımlar jüri tarafından mülakata alınmayacak ve FIRST resmi ödülleri için uygun olmayacak, ancak yine de beceri yarışması yarışmalarını tamamlayabilecek ve sonuçlarını bir sisteme yükleyebilecek. Bu yaklaşımın, son teslim tarihini yakalayan takımları etkilemediğine inanıyoruz, çünkü yalnızca bu takımlar jüri üyeleriyle röportaj yapacak ve ödül almaya hak kazanacak, ancak yine de son tarihi kaçıran takımların çabalarını halka açık bir şekilde kutlamaları için bir yol sağlıyoruz.

Şu anda bu sistemin ayrıntılarını çalışıyoruz ve detaylar belli olur olmaz sizler ile paylaşacağız.

Görüşmelerine başlayan tüm takımlara bol şans!

Frank