moodle
kariyer
learn
portal
2024 Yerel Kickoff Etkinlikleri
Blog
Blog
FIRST Robotics Competition Türkiye – Blog

2021 FIRST Robotics Competition Sezonunda FIRST HQ Güncellemesi (24.09.2020)

Sevgili FIRST ® Topluluğu,

Son aylarda tüm programlarımız için farklı senaryoları değerlendiriyoruz ve bu sezon öğrenme ortamına bakılmaksızın her öğrenci katılımcıya değerli ve keyifli bir deneyim sunmak için çeşitli değişiklikler yaptık.  FIRST®  LEGO®  League ve  FIRST® Tech Challenge programlarının lansmanı ile, yüz yüze yarışma düzenlenemeyen bölgeler için Uzaktan Etkinlikler başlattık.  Ayrıca, son dönemde yerel ve uzak etkinlikleri hazırlamak, inşa sezonu başlangıcı için ek zaman ve esneklik sağlamak amacıyla sezon için bir uzatma duyurduk.

FIRST ® Robotics Competition takım kayıtlarının 5 Ekim haftasında açılmasıyla, 2021 sezonu için sahip olduğumuz planı paylaşmak istiyoruz. Uzaktan ve hibrit öğrenime sahip takımlar için devam eden zorlukları, çalışma alanlarına, aletlerine ve robotlara sınırlı erişimin yanı sıra etkinliklere seyahat etmenin zorluklarını ve belirsizliklerini göz önüne alarak, FIRST Robotics Competition takımları için yeni fırsatlar hazırladık. Bu fırsatları sunmaktan heyecan duyuyoruz

  • Game Design Challenge – Oyun Tasarımı Mücadelesi, kayıtlı takımların gerçek dünya, sanal veya hibrid tasarım öğelerini kullanarak kendi FIRST Robotics Competition oyununu tasarlamalarına ve ödüller için rekabet etmelerine olanak sağlayacaktır. Kazanan konseptler gelecekteki resmi oyunlarda kullanılmak üzere kabul edilebilir.
  • Qualcomm tarafından sunulan Innovation Challenge – İnovasyon Mücadelesi‘nde, kayıtlı takımlar bu sezonun teması olan  FIRST® GAME CHANGERSSM powered by Star Wars: Force for Change ile ilgili gerçek bir problemi belirleyerek, bir çözüm tasarlayıp, bir iş modeli oluşturacak ve diğer FIRST Robotics Competition takımlarıyla rekabet için bir adım atacak. Bu yeni mücadele, öğrencilerin yeniliklerini sergiledikleri, atölye çalışmalarına katıldıkları ve uzmanlardan mentorluk aldıkları ve ödüller için mücadele edecekleri çok günlük bir deneyim olan Global Innovation Ödülleri ile sonuçlanacak bir yola sahip olacaktır.
  • INFINITE RECHARGE SM at Home etkinliklerin bileşenlerini size iki şekilde getirir:
    • Takımlar, robotlarının ve sürücülerinin 2020 INFINITE RECHARGE oyununa dayalı bir beceri mücadelesinde neler yapabileceğini gösterir. Puanlar gönderilir ve takımlar Yetenek Mücadelesi Ödülleri için birbirleriyle sanal olarak rekabet ederler.
    • Takımlar, geleneksel robot temelli ödüller için turnuvada jürilerle uzaktan bilgi paylaşarak robotlarının teknik özelliklerini gösterirler. Takımlar robotlarına erişebiliyor/erişemiyor olsalar da bu mücadeleye katılabilirler.
  • Buna ek olarak, tüm topluluk, takım kayıt veya ödeme durumu ne olursa olsun, tüm sezon boyunca FIRST @ Home aracılığıyla online etkinliklere katılmak için fırsatlara sahip olmaya devam edecektir.

Kit of Parts; Kickoff Kiti, Virtual Kit ve  FIRST Choice dahil olmak üzere tüm yönleri ile sunulacaktır. YENİ Rookie takımlar Kickoff Kit öğelerini 2020 Rookie Kickoff Kitleri ile benzer alacaklar.  Veteran Kickoff Kitleri bu sezon da takımlara destek, yardımcı olurken, genişlik ve ürün miktarında sınırlı olacak.

Buna ek olarak, takımlar Chairman’s Award, FIRST Dean’s List Award ve Woodie Flowers Flowers Finalists Awards da dahil olmak üzere geleneksel sunulan ödüller için rekabet edebilecek ve 200 FIRST Burs sağlayıcısından 3.000’den fazla burs fırsatına erişerek sezon boyunca kariyer keşifleri için ek imkanlara sahip olacaktır.

Yüz yüze INFINITE RECHARGE turnuvaları oynayabilmek için tek günlük etkinlikleri içerecek, katılan ekiplerin ve ekip üyelerinin sayısını azaltacak, juri değerlendirmelerini tamamen uzaktan yaparak, izleyici almayarak beklenen sosyal mesafe gereksinimlerine uymanın muhtemel yollarını araştırıyoruz ve sezonumuzu uzatıyoruz.  Ne yazık ki, bu ayarlamalarla bile, pandemide büyük ve beklenmedik bir değişiklik olmadıkça, bu yüz yüze etkinlikleri gerçekleştirmenin imkansız olmasa da, çok zor gerçekleşeceği birçok bölge olduğunun farkındayız.

Sonuç olarak, yüz yüze oyun içermeyen bir sezon deneyimi etrafında şekillenen bir  FIRST  Robotics Competition sezon kaydını açmak gibi zor bir karar verdik.  Bu, takım kayıtlarının açılması ile birlikte takımların seçmesi için herhangi bir Regional oyun etkinliklerini dahil etmeyeceğimiz veya sezonluk oyun programı yayınlamayacağımız anlamına gelir.  Takımlar alıştıkları olağan etkinlik seçimlerine katılmayacaklar ve şu anda herhangi bir oyuna kaydolmayacaklar.  Bu kararı  FIRST Robotics Competition takımlarıyla tamamen şeffaf olmak için aldık, böylece kayıt olduklarında onları neyin beklediğini biliyor olacaklar.

Koşullar değişirse, bu sezonun ilerleyen dönemlerinde yüz yüze oyun etkinlikleri ekleme olasılığını değerlendireceğiz.  İlk yeniden değerlendirme için Ocak ayını hedefledik. Yüz yüze oyun oynamanın mümkün olduğu tespit edilirse, bu seçenek sezonun ilerleyen dönemlerinde ek bir etkinlik ücreti karşılığında KAYITLI takımlara sunulacaktır. Ancak şu an itibariyle, takımlar FIRST Robotics Competition sezonunda resmi şekilde yüz yüze oyun oynamasını içermesini BEKLEMEMELİDİR.

Bu yıl yeni bir  FIRST  Robotics Competition oyununun sunulmaması ve yüz yüze oyun oynamanın gerçekleşmeme olasılığı (ve eğer gerçekleşirse, çoğu takım üyesi yüz yüze orada bulunmayacak) ışığında, 2021 kayıt ücreti düşürülerek veteran takımlar için 2.000 $ ve tam rookie kit-of-parts alacak çaylak takımlar için 3.000 $ olacaktır.

Bu sezon farklı görünecek ve tüm topluluğumuz için birçok değişiklik sunacak olsa da,  FIRST  misyonunu yerine getirmeye ve geleceğin bilim ve teknoloji liderleri olacak bir nesle ilham vermeye devam ederken, yukarıda bahsedilen yeni takım tabanlı fırsatların katılımcılarımızın tatmin edici bir sezon geçirmesine olanak sağlayacağından eminiz.  – 30 yılı aşkın süredir bize rehberlik eden aynı misyon gibi.

FIRST kurucusu Dean Kamen’dan bir mesaj:
“Dünyanın FIRST‘e her zamankinden daha çok ihtiyacı var çünkü dünyanın size ihtiyacı var – bilim ve teknolojinin en iyi liderleri ve yenilikçileri. Ben başından beri FIRST ‘ün robotlar hakkında olmadığını söyledim. Bunun yarışmalarla da ilgisi yok. Bu topluluk ve ortak çalışma, yaratıcı problem çözme ve yenilikten gelen ilhamla ilgilidir. Bu yüzden FIRST ‘ün FIRST Robotics Competition ve bu sezonki tüm programlarımız için sunduğu fırsatlar beni heyecanlandırdı. Bu eğlenceli ve titiz yeni zorluklar katılımcılarımıza yeni yollarla ilham verecek ve her birinizin FIRST ve topluluklarınız üzerinde gerçek bir etkiye sahip olmasını sağlayacaktır. Umarım bu heyecan verici sezonda bize katılırsınız ve zamanı geldiğinde herkesin sahaya geri dönmesini dört gözle bekliyorum.”

Dean’in dediği gibi, FIRST robotlardan daha fazlasıdır ve FIRST Robotics Competition, yüz yüze oyun oynamaktan daha fazlasıdır – mentorluk, takım çalışması, yeni beceriler öğrenmek, bir topluluğun parçası olmak ve daha önce hiç görülmemiş sorunlara yenilikçi çözümler yaratmakla ilgilidir.

En büyük önceliğimiz olan güvenliğiniz ve refahınız ile yeni ve heyecan verici bir sezona girerken bize katılacağınızı umuyoruz.

FIRST Genel Merkezindeki Dostlarınız